Faktor nádorové nekrózy

Faktor nádorové nekrózy (též TNF z anglického tumor necrosis factor, tedy „faktor způsobující nekrózu nádorů“) je skupina cytokinů (tedy jistých signálních látek imunitního systému).

TNFα

TNF vzniká především ve specifických jednojaderných bílých krvinkách označovaných jako makrofágy, nejčastěji jako reakce na bakteriální či jinou infekci, nádorové bujení a podobně. Tvorba TNF bývá podporována účinky interleukinů. TNF je mimo jiné schopen navodit buněčnou smrt nádorových buněk.[1]

Existují dva základní typy TNF, a to TNF-α (produkován zejména makrofágy[2]) a TNF-β (tzv. lymfotoxin, produkován různými T-lymfocyty[2]). Do superrodiny TNF však bývají také řazeny např. FAS ligand nebo 4-1BB ligand.[3] Vážou se na TNF receptor, jímž je transmembránový protein, který je schopen navodit v cílové buňce kaskádu chemických reakcí směřujících zejména k apoptóze.[2]

Odkazy

Reference

  1. Stenesh, J. (1989): Dictionary of Biochemistry and Molecular Biology (2nd Edition). John Wiley & Sons.
  2. ROBERT C. KING; WILLIAM D. STANSFIELD; PAMELA K. MULLIGAN. A Dictionary of Genetics, Seventh Edition. [s.l.]: Oxford University Press, 2006.
  3. http://www.nlm.nih.gov/cgi/mesh/2009/MB_cgi?mode=&term=Tumor+Necrosis+Factors

Související články

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.