Traunstein

Traunstein je vápencová hora ležící v Rakousku a nacházející se na břehu jezera Traunsee nedaleko města Gmunden. Hora je vysoká 1691 metrů. Vrchol tvoří jakási plošina, na níž jsou dvě horské chaty. Na samotném vrcholu stojí kříž vysoký 10 metrů. Z vrcholu lze dobře přehlédnout masivy Dachsteinu, Höllengebirge a Totes Gebirge. Horu Traunstein lze také obejít pěkným trekem kolem jezera Laudachsee (895 m n. m.).

Traunstein
Traunstein a hotel Ort na jezeře Traunsee

Vrchol1691 m n. m.
Prominence694 m ↓ Magdalena
Izolace11,8 km → Alberfeldkogel
Poznámkačetné výstupy po zajištěných cestách
Poloha
StátRakousko Rakousko
PohoříAlpy / Hornorakouské předhůří
Souřadnice47°52′25″ s. š., 13°50′26″ v. d.
Traunstein
Typosamělý masiv, náhorní plató
Horninavápenec, dolomit
PovodíTraun
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Geologie

Traunstein je tvořen dolomitickým vápencem. Celá oblast hory Traunstein byla v roce 1963 vyhlášena za chráněnou krajinnou oblast o velikosti 145 hektarů včetně okolí jezera Laudachsee. Chráněno je území ve výšce od 480 m do 1691 m.

Flora a fauna

Flora

S velkým spektrem výšky je i obsazení flory a fauny v okolí hory velmi rozličné. Na západě a na severu se vyskytují smrkové, jedlové a bukové lesy. Na nepřístupných místech rostou také tisy. Na suchých a skalnatý svazích je zastoupena červená borovice. V údolí Lainautal v lesních roklinách dominují jasan, javor klen, buk a jilm. Na západní straně jezera ovlivňuje podnebí horský vítr „fén“, který způsobuje teplejší klima o cca 19 %. Zde se daří teplomilným dřevinám jako třeba lípě velkolisté či hruškám. Ve vrcholových partiích je širší zastoupení trav, horských druhů květin a klečí.

Fauna

Z velkých zvířat žijí v lesích jeleni a ve vyšších polohách včetně samotného vrcholu se daří kamzíkům. V oblasti jezera Laudachsee nachází útočiště např. mlok. Dále jsou pro oblast vrcholu Traunstein specifická zastoupení housenky motýla jasoně červenookého (Parnassius apollo). Z ptactva zde nalezneme orla skalního, sýčka, kulíška nejmenšího, jestřába, vrabce aj.

Historie vrcholového kříže

Vrcholový kříž na Traunsteinu

Kříž na vrcholu je věnován vojákům, kteří se vrátili z obou světových válek. Je složen z 4000 součástek, které muselo na vrchol vynést 520 mužů a 80 žen. Při svěcení kříže v roce 1950 se na vrcholu shromáždilo na 3000 lidí.

Výstupové cesty

Některé cesty jsou zajištěny ocelovým lanem ve velmi prudkém terénu. Na horu vedou čtyři oficiální, značené a zajištěné cesty (via ferraty). Za výchozí bod slouží ve všech případech jezero Traunsee.

  • Hernler Steig od západu, byla v r. 1905 otevřená a pojmenovaná podle gmundenského alpinisty Hanse Hernlera. Cesta je uváděna v obtížnost A/B
  • Naturfreundesteig byla otevřená v r. 1929 ale pro velké nebezpečí pádu kamení a štěrku byla v r. 2001 zřízena nová cesta vedoucí jihozápadní ostrou hranou. Cesta je uváděna v obtížnost B
  • Mairalmsteig od jihu je nejstarší a nejlehčí cesta vedoucí na plató hory Traunstein. Cesta je uváděna v obtížnost A
  • Traunsee- Klettersteig byl vytvořen v roce 2005 jako sportovní zajištěná cesta nové generace. Spojuje se s Hernler Steig, posledních 150 výškových metrů pod chatou Gmundner Hütte. Pro výstup je nutná výstroj na zajištěné cesty; cesta má obtížnost D.

Chaty

Vrcholová plošina s chatou Traunstein Hütte
  • Traunsteinerhaus (1580 m) – vystavěna v letech 1925-1927. Může poskytnout nocleh až 40 osobám.
  • Gmundener Hütte (1660 m) – postavena již v roce 1907. Původně sloužila jen jako nouzový příbytek. V r. 1913 byla vybavena pecí a dveřmi. Od roku 1954, kdy si jí vzal pod patronát alpský spolek Alpenverein (sekce Gmunden), může poskytnout nocleh 30 osobám.

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.