Tabák selský

Tabák selský, lidově machorka (Nicotiana rustica), je rostlina z čeledi lilkovité (Solanaceae), používaná k výrobě tabáku.

Tabák selský
Tabák selský (Nicotiana rustica)
Vědecká klasifikace
Říšerostliny (Plantae)
Podříšecévnaté rostliny (Tracheobionta)
Odděleníkrytosemenné (Magnoliophyta)
Třídavyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řádlilkotvaré (Solanales)
Čeleďlilkovité (Solanaceae)
Rodtabák (Nicotiana)
Binomické jméno
Nicotiana rustica
L., 1753
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Synonyma

  • Nicotiana asiatica Schult.
  • Nicotiana rugosa Mill.
  • Nicotiana pavonii Dunal.
  • Nicotiana humilis Link.

Popis

Tabák selský je jedovatá, jednoletá, až 120 cm vysoká, žláznatě chlupatá bylina. Květy jsou žluté pětičetné se srostlými korunními plátky.

Jedovatost

Všechny části rostliny, které obsahují hlavní obsahový alkaloid nikotin, jsou jedovaté.

Pěstování

Pěstuje se na těžké, hnojené půdě, často zavlažované. Suší se na slunci. Rostlina je původní v Americe. Dnes je pěstována komerčně v mnoha zemích světa.

Použití

Původní americká etnika používají tabák v šamanismu. Severoameričtí i amazonští indiáni jej kouří při rituálech z dýmek, v oblasti Karibiku a Guyany se užívají i doutníky, venezuelští indiáni tabák šňupají a některé kmeny jako například Janomamové jej žvýkají. Užívání tabáku bylo tradičně rozšířeno v celé Americe kromě And, kde se tradičně žvýkají listy koky.[1] Pro severoamerické indiány má kouření tabáku duchovní význam, užívají při něm rituální dýmku - kalumet s hlavičkou z červeného jílovce catlinitu a rákosovou troubelí zdobenou peřím. Kalumet se kouřil při uzavírání míru, při rokování i během rituálů, jeho stoupající kouř podle Lakotů představuje spojení člověka s Velkým duchem. Indiáni zřídkakdy kouří čistý tabák, užívají spíš směsi s jinými aromatickými rostlinami. Apačové jej například mísí s borůvčím a listy medvědice lékařské, Lakotové a Šajeni přidávají kůru svídy. Tabákový průmysl používá především listy rostliny, které se většinou fermentují k výrobě tabákové směsi do vodních dýmek se používá v Bangladéši, Afghánistánu, Íránu, Iráku, Turecku a jižních částech bývalého SSSR, v Indii a Pákistánu, k výrobě cigaretových směsí v Bangladéši, Pákistánu, Rusku (Беломорканал neboli Bělomorky) a k výrobě žvýkacího tabáku v Pákistánu, Indii, Alžírsku. Pro výrobu většiny druhů cigaret a doutníků se používá tabák virginský.

Rostlina se využívá rovněž k výrobě alkaloidů nikotinu, anabasinu a kyseliny citrónové a kyseliny jablečné v Africe a Brazílii.

Variety

  • Nicotiana rustica var. texana
  • N. rustica var. jamaica
  • N. rustica var. brasilia
  • N. rustica var. asiatica
  • N. rustica var. humilis
  • N. rustica var. scabra

Fotografie

Odkazy

Reference

  1. POKORNÝ, Lukáš. Tabák: Od šamanů do trafiky. magazin-legalizace.cz [online]. 27.01.2014. Dostupné online.

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.