Srbsko (1941–1944)

Srbsko bylo po německé invazi a demontáži Jugoslávie v dubnu 1941 pod německou vojenskou správou (německy Militärverwaltung in Serbien), která zde zřídila kolaborační civilní vlády: nejprve krátce trvající komisařskou vládu v čele s Milanem Aćimovićem a následně vládu národní spásy pod Milanem Nedićem, která zůstala u moci do roku 1944. Územní rozsah okupovaného Srbska zahrnoval většinu dnešního Středního Srbska, severní část Kosova kolem Kosovské Mitrovice a Banát, který byl autonomní oblastí spravovaný německou menšinou.

Vláda národní spásy (Nedićovské Srbsko)
Влада народног спаса
Vlada narodnog spasa
  19411944  

vlajka

znak
Hymna: Ој Србијо, мила мати (Oj Srbijo, mila mati)
geografie
obyvatelstvo
počet obyvatel:
4 500 000
státní útvar
vznik:
zánik:
státní útvary a území
předcházející:
Království Srbů, Chorvatů a Slovinců
následující:
Socialistická federativní republika Jugoslávie

Historie

Po invazi v roce 1941 bylo území Jugoslávie rozděleno mezi mocnostmi Osy. V Srbsku spravovaném německou vojenskou administrativou vznikla pod vedením generála Milana Nediće (někdy se tomuto období říká Nedićovské Srbsko) Vláda národní spásy, která ovšem nezískala žádnou autoritu. Nově zřízena srbská státní garda nebyla schopna se partyzánům zvaným Četnikům postavit na odpor. Během války přecházela veškerá moc do německých rukou. V roce 1944 bylo Srbsko osvobozeno Rudou armádou a partyzány. Milan Nedić byl uvězněn a v roce 1946 spáchal sebevraždu.

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Serbia under German occupation na anglické Wikipedii.

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.