Spasimo di Sicilia

Lo Spasimo di Sicilia či jen Lo Spasimo, italsky také Andata al Calvario, je obraz od italského malíře vrcholné renesance Raffaela Santiho z let 1515–1516, který se stal v 19. století součástí sbírek v madridském Museo del Prado.[1]

Spasimo di Sicilia
AutorRaffael Santi
Rok vzniku1515–1516
Technikaolej na dřevo převeden na plátno
Rozměry318 cm × 229 cm
UmístěníMuseo del Prado, Madrid
(P00298)

Popis

Námětem obrazu se stal pašijový motiv nesení kříže Ježíšem Kristem na své ukřižování ve chvíli, kdy pod jeho tíhou vysílený padl k zemi. Ruce k němu vztahuje smutkem zkroušená matka, Panna Marie omdlévající, v italštině zvaná „Lo Spasimo“.[2][3] Toto vyobrazení bylo u renesančních autorů populární, ovšem v bibli pro takovou událost neexistuje žádný podklad.[4] Výjev omdlévající Panny Marie přinesli až kazatelé v pozdním středověku a mystičtí autoři, když zkoumali její utrpení a podle nich měla omdlít třikrát. Poprvé právě během cesty na Kalvárii. Na Raphaelově obrazu je však míra utrpení Panny Marie zachycena pouze v nižší intenzitě pokleku, nikoli ve stavu často znázorňovaného omdlení.[5][4]

Všechny emotivní výjevy a hlavní figury jsou soustředěny do dvou diagonál v popředí střetávající se v postavě Krista.[1] Naopak zadní scenérie je minimalizována na nevýrazné skupiny osob a vztyčené kříže.[6]

Muž nalevo vpředu připomína postavu z Raphaelovy malby Šalamounův soud, nacházející se v Raffaelových sálech vatikánského Apoštolského paláce, až na zrcadlové otočení. Šimon z Kyrény přispěchal pozvednout Kristův kříž a přísně hledí na stráže. V pravém dolním kvadrantu jsou vyobrazeny čtyři Marie a na každé straně kompozice dominují strážci sedící na koních.[6]

Umělec dílo signoval na plochu spodního kamene obrazu jako RAPHAEL URBINAS.[1]

Historie obrazu

Malba byla u Raphaela zadána sicilským klášterem Santa Maria dello Spasimo, sídlícím v Palermu. Od jeho zkráceného pojmenování „Lo Spasimo“, respektive téhož názvu pro Pannu Marii omdlévající, je také odvozen jeden z názvů obrazu. Dílo vzniklo v Římě kolem roku 1517. Renesanční umělec a životopisec Giorgio Vasari popsal osud nové malby, která byla převážena do kláštera po moři. Loď podle Vasariho ztroskotala v bouři a celá posádka i s nákladem zmizely, vyjma Raphaelova obrazu, který jako zásahem Božím moře vyplavilo nepoškozené u janovských břehů.[7] Palermští mniši po dílu pátrali a až díky intervenci papeže Lva X. jej měli získat převozem po souši.[8] Již v roce 1517 malbu reprodukoval Agostino Veneziano.

V roce 1661 malbu odkoupil místokrál Ferrando de Fonseca, jménem španělského krále Filipa IV., který byl vášnivým sběratelem Raphaelova díla. Panovník obraz použil jako hlavní oltářní obraz v kapli pevnosti Real Alcázar de Madrid. Odtud byl zachráněn před ničivým požárem roku 1734, jenž pohltil pevnost. Mezi lety 1813–1822 se dílo ocitlo v Paříži, když se stalo součástí válečné kořisti Napoleonova španělského tažení. Ve francouzské metropoli došlo k jeho převedení ze dřeva na plátno, v té době často používané metodě. Následně byl obraz vrácen do Španělska, začleněn do královských sbírek a stále v 19. století přemístěn do madridského muzea Prado.[9] Jeho restaurace proběhla v roce 2012.

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Christ Falling on the Way to Calvary na anglické Wikipedii.

  1. Christ Falls on the Route to Calvary [online]. Museo del Prado [cit. 2018-03-25]. Dostupné online. (anglicky)
  2. Penny, ss. 25–28
  3. Hall, J. Slovník námětů a symbolů ve výtvarném umění. Praha: Mladá Fronta, 1991. S. 92.
  4. PACALOVÁ, Veronika. Křížová cesta aneb poslední cesta Ježíše Krista. České Budějovice, 2007 [cit. 2018-03-25]. 64 s. diplomová práce. Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích, Pedagogická fakulta, Katedra výtvarné výchovy. Vedoucí práce doc. PaedDr. Radko Chodura, CSc. s. 23. Dostupné online.
  5. Penny, s. 26
  6. P. Franzese, Raffaello, Mondadori Arte (2008), s. 120.
  7. G. Vasari (1568): Lives of the Most Excellent Painters, Sculptors, and Architects, s. 183.
  8. Vasari, s. 183
  9. P. De Vecchi, Raffaello, Rizzoli (1975), s. 116.

Literatura

  • De Vecchi, Pierluigi, Raffaello, Rizzoli, Milán (1975). (italsky)
  • Franzese, Paolo, Raffaello, Mondadori Arte, Milán (2008). (italsky)
  • Gherardi, Pompeo, Della Vita E Delle Opere Di Raffaello Sanzio Da Urbino (1874), Kessinger Publishing (2010). (italsky)
  • Hoeniger, Cathleen, The Afterlife of Raphael's Paintings, Cambridge University Press (2010). (anglicky)
  • Penny, Nicholas, National Gallery Catalogues: The Sixteenth Century Italian Paintings, Volume I, 2004, National Gallery Publications Ltd, ISBN 1-85709-908-7 (anglicky)

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.