Sojuz TM-4

Sojuz TM-4 je označení sovětské kosmické lodi řady Sojuz, která v prosinci 1987 odstartovala ke stanici Mir, jako čtvrtá kosmická loď letící na Mir. Na palubě nesla tři kosmonauty – Vladimir Titov a Musa Manarov, členové 3. základní expedice na Mir, nahradili Jurije Romaněnka a Alexandra Alexandrova z 2. základní expedice. Třetí člen posádky, Anatolij Levčenko byl kosmonaut pro program raketoplánu Buran z oddílu Gromovova letecko-výzkumného institutu. Vrátil se na Zemi spolu s Romaněnkem a Alexandrovem v lodi Sojuz TM-3.

Sojuz TM-4
Údaje o lodi
Údaje o letu
Členů posádky 3 a 3
Datum startu 21. prosince 1987 11:18:03 UTC
Kosmodrom Bajkonur (SSSR)
Vzletová rampa 39-A
Délka letu 178 dní, 22 h, 54 min, 29 s
Datum přistání 17. června 1988 10:12:32 UTC
Navigace
Předchozí Následující
Sojuz TM-3 Sojuz TM-5

Po spojení se stanicí sloužila loď jako záchranný člun až do června 1988, kdy se v ní vrátili na Zem Anatolij Solovjov, Viktor Savinych a Alexandr Panajotov Alexandrov.

Posádka

Posádka Sojuzu TM-4
Pozice Kosmonauti
start přistání
Velitel Vladimir Titov (2), CPK Anatolij Solovjov (1), CPK
Palubní inženýr Musa Manarov (1), NPO Eněrgija Viktor Savinych (3), NPO Eněrgija
Kosmonaut-výzkumník Anatolij Levčenko (1), Letecko-výzkumný institut M. M. Gromova Alexandr Panajotov Alexandrov (1), Letectvo Bulharska

V závorkách je uveden dosavadní počet letů do vesmíru včetně této expedice.

Záložní posádka
Pozice Kosmonauti
Velitel Alexandr Volkov, CPK
Palubní inženýr Alexandr Kaleri, NPO Eněrgija
Kosmonaut-výzkumník Alexandr Ščukin, Letecko-výzkumný institut M. M. Gromova

Průběh letu

Než stará posádka opustila stanici, předvedla nové posádce, jak použít vybavení pro výstup do volného vesmíru. Sojuz TM-4 přivezl materiál pro biologické experimenty, zařízení pro růst biologických krystalů Ajnur, které nainstalovali do modulu Kvant. Kombinovaná posádka si také nacvičovala evakuaci, když se na Miru simulovalo nebezpečí.

Titov a Manarov prováděli výzkum galaxií a skupin hvězd v ultrafialové části spektra pomocí teleskopu Glazar v modulu Kvant. Výzkum vyžadoval fotografie s expozičním časem až 8 minut, při kterém byť sebemenší pohyb kosmonauta mohl zatřást celým komplexem. To by mělo za následek rozmazané astronomické obrázky, takže se kosmonauti během expozice nesměli ani pohnout.

Parametry mise

  • Hmotnost: 7 070 kg
  • Perigeum: 337 km
  • Apogeum: 357 km
  • Inklinace: 51,6°
  • Doba oběhu: 91,5 min

Odkazy

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.