Socha svatého Jana Nepomuckého (Bělá pod Bezdězem)

Socha Jana Nepomuckého v Bělé pod Bezdězem stojí před kostelem Povýšení sv. Kříže, původně však byla instalována v jihovýchodní části náměstí.[1]

Socha sv. Jana Nepomuckého (Bělá pod Bezdězem)
Socha v parku před kostelem
Základní údaje
Rok vzniku1722
Umělecký směrbaroko
Kód památky30556/2-1465 (PkMISSezObrWD)
Popis
Materiálpískovec
Umístění
Umístěníu kostela Povýšení sv. Kříže v Bělé pod Bezdězem
StátČesko Česko
Zeměpisné souřadnice50°30′2,79″ s. š., 14°48′16,02″ v. d.
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Popis

Socha je v mírně podživotní velikosti, světec je oděn v kanovnickém rouchu, oproti běžnému zobrazení však nemá biret na hlavě, ale drží ho v levé ruce, zatímco pravá ruka zdvihá kříž. Svatozář je doplněna obvyklou pěticí hvězd. Socha samotná stojí na malém hranolovém podstavci s volutami, ten spočívá na větším hranolovém stylobatu s nápisovými zrcadly.[2] Nápis, který je zároveň chronogramem, zní:

HONORI
IOANNAEO
CLIENS OBTVLIT
INFIMVS VOTI RE
VS: WENCESLAVS
VITVS IGNATI
VS CIPL CVRA
TVS BIELAE!

Vznik

Podle chronogramu byla socha vytvořena roku 1722.[p 1] Postavit ji dal bělský farář Václav Vít Hynek[p 2] Cippl[p 3], který spravoval bělskou farnost mezi lety 17171724.[1] Až do roku 1920 socha stála v jihovýchodní části náměstí, jak je patrné i z plánu města z roku 1797.

Přemístění sochy

Ze zápisu z městské rady ze dne 28. června 1919 vyplývá, že socha na náměstí je poškozená, a farní úřad po městu požaduje, aby sochu opravil a přemístil před farní kostel, k čemuž rada zaujímá nesouhlasné stanovisko. Zápis ze dne 4. srpna téhož roku oznamuje pověření K. Soviny, který má sochu sv. Jana Nepomuckého odstranit z náměstí a přesunout před farní kostel.[3]

Dle farní kroniky byla soše v červnu 1919 neznámými pachateli uražena hlava a pravá ruka s křížem.[4] Poškození souviselo s událostmi po vzniku Československa, kdy byly i v obcích mladoboleslavského regionu ničeny katolické památky, jako např. socha J. Nepomuckého v Dobrovici nebo socha sv. Vojtěcha v Chotětově (snad záměnou s Janem Nepomuckým).[5] V pražské arcidiecézi došlo v této době (1918-1920) k poničení minimálně 34 soch sv. Jana Nepomuckého.[5]

Hlava sochy byla nalezena v roce 1920 v kale na náměstí a spolu s rukou s křížem připojena zpět k soše kameníkem Pokorným.[6]

Další fotografie

Odkazy

Externí odkazy

Poznámky

  1. Přestože se na stylobatu nachází nápis s chronogramem, není rok vzniku uváděný v literatuře jednoznačný. V původním evidenčním listě NPÚ zavedeném roku 1970 je vznik sochy časově určen k roku 1672, s ručně psanou poznámkou „mimořádně časný projev světcova kultu“. Evidenční list se odkazuje na Umělecké památky Čech z roku 1957, které však uvádí rok 1661 a na Soupis památek historických a uměleckých v okresu mnichovohradišťském J. V. Šimáka z roku 1930. Šimák však neuvádí žádný konkrétní rok, pouze přetiskuje nápis s chronogramem s některými zvýrazněnými literami. Šimákův přepis chronogramu při výpočtu skutečně odpovídá roku 1672. Přepracované Umělecké památky Čech z roku 1977 už uvádí explicitně rok 1672. Tato data vznikla přepočtem nesprávně přepsaného chronogramu, ve kterém byla zvýrazněna jen některá písmena, která jsou zároveň římskými čísly (plus W s hodnotou 10). Správný chronogram však zahrnuje všechna tato písmena vyskytující se v textu.
  2. Ignác
  3. Vyskytuje se i podoba Cipl nebo Cippel.

Reference

  1. ŠIMÁČEK, Ferdinand. Paměti města Bělé pod Bezdězem. 2. vyd. Bělá pod Bezdězem: Tiskárna Čistá, 2000. S. 174, 236.
  2. ŠIMÁK, Josef Vítězslav. Soupis památek historických a uměleckých v republice Československé. A. Země Česká. XLVI, Okres Mnichovohradišťský. Díl I. Praha: Archeologická komise při České akademii věd a umění, 1930. 648 s. S. 140.
  3. MÜLLER, Josef; ŠVÉDOVÁ, Jarmila. Bělské hřbitovy I.. 1. vyd. Bělá pod Bezdězem: Městská kulturní zařízení Bělá pod Bezdězem, 2017. S. 14.
  4. Zápis ve farní kronice
  5. BEDNÁŘ, Milan. Poškozování drobných sakrálních památek po vzniku Československé republiky. Magisterská diplomová práce Filozofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně.. Brno: [s.n.], 2010. Dostupné online. S. 40–41.
  6. Zápis ve farní kronice, s. 192
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.