Sněhový kostel
Sněhový kostel byl postaven v roce 1911 ve vesnici Mitterfirmiansreut, části obce Philippsreut, Bavorsko, nedaleko hranice s Českem. Byl to kostel ze sněhu, který postavili místní obyvatelé jako nouzový, aby upozornili na skutečnost, že ještě nemají žádný kostel.
U příležitosti stého výročí této události byl v Mitterfirmiansreuth roku 2011 postaven kostel ze sněhu znovu.
Sněhový kostel 1911
Historie vzniku
O Hinterfirmiansreut[pozn 1] se duchovně starala farnost Mauth. Cesta do farního kostela byla daleká a v zimních měsících obtížná. Lidé v Hinterfirmiansreuth proto toužili mít vlastní kostel. Roku 1907 bylo sice rozhodnuto založit v Mitterfirmiansreut církevní stavební sdružení, ale vzhledem k chudobě vesničanů bylo jejich přání obtížně dosažitelné. V prosinci 1910 se vesničané dokonce nemohli kvůli silné sněhové bouři zúčastnit ani vánoční mše v Mauthu. Tehdy vznikla myšlenka postavit kostel ze sněhu. Iniciativu podpořil kaplan v Mauthu Georg Baumgartner.
Konstrukce
Vesničané postavili kostel z velkých sněhových bloků. Byl 14 metrů dlouhý, 7 metrů široký a téměř 4 metry vysoký. Podle vzoru katedrály v Passau byly na přední straně sněhového kostela postaveny dvě věže. Práce byly zahájeny v únoru 1911 a první bohoslužby se konaly 28. března 1911. Stavba stála až do května 1911, kdy kostel roztál.
Následky
Po zveřejnění fotografie sněhového kostela v regionálních a celostátních novinách bylo shromážděno mnoho darů na stavbu stálého kostela v Mitterfirmiansreut. První kaple byla postavena v roce 1923 a vysvěcena o dva roky později. V roce 1932 byla rozšířena do podoby dnešního kostela. Zasvěcena byla svatému Josefu.
Sněhový kostel 2011–2012
Nový kostel ze sněhu byl postaven jako připomenutí stého výročí historického sněhového kostela. Otevřen byl 28. prosince 2011.
Byl 26 metrů dlouhý, 11 metrů široký a téměř 19 metrů vysoký. Vnitřek kostela pojmul až 190 osob. Nová stavba ze sněhu vzbudila velký zájem médií. Architektem byl rakousko-německý architektonický ateliér Koeberl & Doeringer z Passau.
Kostel byl postaven ve volně zakřivené kopulovité formě, která vznikla nanesením sněhu na konstrukci z plechových panelů. Okenní portály byly z ledových bloků. Bylo zpracováno 1400 metrů krychlových sněhu. Při stavbě věže byl použit jeřáb. Stavitelé počítali s životností nejméně dva měsíce.
Cena byla stanovena na 70 000 eur. Na realizaci projektu se kromě soukromých sponzorů podílela komunita Philippsreut a sousední český městys Strážný. Část nákladů pokryl vstupní poplatek.
Na slavnostní otevření dne 28. prosince 2011 přišlo přibližně 2 000 návštěvníků. Sněhový kostel požehnal děkan Kajetan Steinbeißer. Každou neděli se konala bohoslužba. Uzavřen byl 6. března 2012, protože vlivem mírné teploty již pomalu tál. Zřítil se 23. března 2012.[1]
Galerie
- Kostel ze sněhu (2011) z jihovýchodu
- Kostel ze sněhu od severovýchodu
- Kostel ze sněhu, interiér
- Kostel ze sněnu, oltář
Poznámky.
- Hinterfirmiansreut se nachází jeden kilometr severozápadně od Mitterfirmiansreut v nadmořské výšce 950 metrů na severním svahu hory Steinkopf a asi 500 metrů od státní hranice s Českem.
Reference
V tomto článku byl použit překlad textu z článku Schneekirche na německé Wikipedii.
- JAHNS, Jennifer. Das Ende der Schneekirche. Nachrichten - Zeitung - Freyung, Waldkirchen, Grafenau [online]. [cit. 2021-01-24]. Dostupné online. (německy)
Externí odkazy
- Obrázky, zvuky či videa k tématu Sněhový kostel na Wikimedia Commons
- Webová stránka projektu
- Historie prvního sněhového kostela (německy)
- Premiéra sněhového kostela noviny Passauer Neue Presse (německy)
- Informace ke sněhovému kostelu 2011, Regiowiki (německy)
- Informace ke sněhovému kostelu 1911, Regiowiki (německy)
- Schneekirche wird eingeweiht, zpráva na n-tv. 28. prosince 2011 (německy)
- Die Schneekirche von Mitterfirmiansreut, novinová zpráva z 28. prosince 2011, Die Welt (německy)
- Sněhový kostel českobudějovický deník
- Prachatický deník ke sněhovému kostelu
- Sněhový kostel na Aktuálně.cz
- Kostel ze sněhu na Deník.cz