Směrový sloupek

Směrový sloupek je dopravní zařízení, které se umisťuje podél silnic jako vyznačení jejich okraje, čímž přispívá k orientaci řidičů a bezpečnosti silničního provozu, zejména za snížené viditelnosti. Používají se zejména na silnicích vyšších tříd. Sloupky se zpravidla umisťují vně krajnice, u dvoupásových komunikací někdy i k vnitřními okraji jízdního pásu, tedy na dělicí pás. Směrové sloupky mohou být kombinovány i se svodidly, pak zpravidla tvoří prodloužení sloupků svodidel. V některých zemích (například v Německu) jsou vybrané směrové sloupky standardně opatřeny tabulkou s číslem silnice, kilometráží, případně směrem a vzdáleností k nejbližší hlásce; plní tak zároveň funkci kilometrovníků (hektometrovníků). Existuje více typů, například typ F nebo K. U silnic můžeme vidět sloupky se třemi typy reflexních fólií či skel. Nejčastěji u silnic a dálnic v ČR vidíme starší typ s rudo-červenou fólií, nebo novější typ s fólií jasně oranžovou.

Český směrový sloupek (po směru jízdy)

Historie

Betonové patníky ve funkci směrových sloupků, Rakovnicko

Předchůdci směrových sloupků byly kamenné anebo betonové patníky, které se však s motorizací a tím zrychlením dopravy samy staly ohrožením bezpečnosti; směrové sloupky jsou vyrobeny z měkkých plastů, takže při srážce nepředstavují pro vozidlo ohrožení.

Provedení v České republice

Směrové sloupky na hrázi rybníka Horní Kracle na Rakovnicku; modré sloupky se střídají s bílými
Směrový sloupek v Německu sloužící zároveň jako hektometrovník

V České republice je podoba směrových sloupků předepsána vyhláškou 30/2001 Sb. pod označeními Z 11a až Z 11f; touto vyhláškou byly nově zavedeny barevné varianty směrových sloupků v některých rizikových místech.

Bílé směrové sloupky jsou základní variantou. U míst vjezdu na účelovou pozemní komunikaci (polní a lesní cesty, parkoviště…) nebo výjezdu z ní se místo bílých sloupků používají červené. V úsecích s častějším výskytem náledí (mosty, hráze) se umisťují modré sloupky. Na přední straně (tedy straně viditelné při pravé straně silnice) mají sloupky zdvojené oranžové odrazky, na zadní straně (tedy po levé straně silnice) jednoduché bílé odrazky, obojí kosodélníkového tvaru.

V České republice se vyřazené či ukradené směrové sloupky nezřídka po mírné úpravě a upevnění ve vodorovné poloze používají jako schránka pro doručování novin.

Umístění směrových sloupků

[1] Podle ČSN 73 6101 se umisťují směrové sloupky v takovýchto rozestupech měřených na ose komunikace:

  • V přímé a ve směrovém oblouku o poloměru je to 50 m.

Směrové sloupky se vždy umísťují vstřícně, tzn. po obou stranách vzhledem ke vzdálenosti osy komunikace stejně (resp. v témže příčném řezu).

Odkazy

Reference

  1. ČSN 73 6101, říjen 2004, str. 66

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.