Slíďák suchopárový

Slíďák suchopárový (Alopecosa striatipes) je druh pavouka z čeledi slíďákovití (Lycosidae) a rodu Alopecosa.

Slíďák suchopárový
Slíďák suchopárový
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Kmenčlenovci (Arthropoda)
Třídapavoukovci (Arachnida)
Řádpavouci (Araneae)
Čeleďslíďákovití (Lycosidae)
Rodslíďák (Alopecosa)
Binomické jméno
Alopecosa striatipes
(C. L. Koch, 1837)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Popis

Slíďák suchopárový dosahuje délky těla 9 až 15 mm, z toho hlavohruď zabírá 4–6 mm. Samice bývají o něco větší než samci. Hlavohruď je tmavě hnědá, s bělavým centrálním pruhem a okraji. Zadeček je v případě samců zdoben podélně se táhnoucí žlutavě bílou páskou, jež je po stranách ohraničena černými pruhy. U samic lze na přední části zadečku po stranách pozorovat krátké hnědé klínky, na které z vnitřní strany navazují delší bílé pruhy. Světlé příčné skobovité proužky vzadu zakončuje pět páru tmavých a světlých skvrnek. Spodek zadečku je tmavý. Končetiny mají hnědavé zbarvení s podélným bílým proužkováním. Vzhledem se druh podobá ostatním slíďákům z rodu, zvláště pak panonskému slíďákovi stepnímu (Alopecosa mariae).[1][2]

Biologie

Slíďák suchopárový je rozšířen skrze Evropu až po Kavkaz a Ázerbájdžán. V Česku žije velmi vzácně, přičemž jeho výskyt je omezen primárně na jižní Moravu. Dospělce lze pozorovat od března do června, pavouk je teplomilný a aktivní především za slunečného počasí, jinak žije krypticky. Slíďák suchopárový žije především na suchých nezastíněných biotopech, ideálně jen s malým množstvím vegetace. Typicky se s ním lze setkat na skalnatých stepích, suchých trávnících, okrajích borových lesů, případně i v lomech.[1][2] Preferuje mikrostanoviště vzniklá na vypálených plochách, řízené vypalování menších areálů tedy může vést k oživení jeho populací.[3]

Odkazy

Reference

  1. KŮRKA, Antonín; ŘEZÁČ, Milan; MACEK, Rudolf; DOLANSKÝ, Jan. Pavouci České republiky. dotisk 2019. vyd. Praha: Academia, 2015. S. 400.
  2. MACHAČ, Ondřej. Alopecosa striatipes - slíďák suchopárový [online]. Natura Bohemica, 8. 3. 2015 [cit. 2021-12-30]. Dostupné online.
  3. SPĚVÁK, Přemysl. Oheň jako pomoc přírodě. Spáleniště miluje ohrožený druh pavouka. Deník.cz. 2021-04-15. Dostupné online [cit. 2021-12-30]. (česky)

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.