SUV
SUV (zkratka anglického sport utility vehicle, česky sportovní užitkové vozidlo) je kategorie automobilů, která kombinuje výhody terénních vozidel, tedy schopnost pohybu i mimo silnice, robustnost či větší vnitřní a zavazadlový prostor, s pozitivními vlastnostmi silničních osobních vozidel (komfort, ovladatelnost na silnici). Oproti běžným automobilům mají však i některé nevýhody. V českém prostředí bývají vozidla kategorie SUV s těmi terénními často mylně zaměňována. U SUV zcela nepřevládá žádná složka jejich použití – jsou navrženy tak, aby se mohly pohodlně pohybovat jak v městském prostředí, tak mimo pozemní komunikace.
Předchůdcem dnešních vozů SUV byl Land Rover Series 1. Za první SUV na světě je považován Chevrolet Suburban.[zdroj?]
K popularizaci těchto aut došlo po roce 2010. V roce 2009 tvořila SUV 9 % evropského trhu, přičemž v roce 2018 to bylo 36 %.[1]
Výhody
- Větší prostor (v porovnání s běžnými osobními automobily) znamená vyšší komfort a větší zavazadlový prostor. Vyšší posaz usnadňuje nastupování a vystupování. Většina SUV střední velikosti má tři řady sedadel, pojme tak šest (někdy i více) cestujících.
- Vyšší úroveň pasivní bezpečnosti vyplývající z hmotnosti a rozměrů vozidla.
- SUV se může uplatnit jako tahač přívěsů a karavanů, některé SUV mohou utáhnout 3-4 tuny.
- Většina SUV má pohon všech kol (někdy označován jako 4WD nebo 4×4), tím se mohou těšit z výhod, které toto technické řešení poskytuje.[zdroj?]
- Zpravidla větší a robustnější kola přispívají ke zvýšení výšky celého vozu a tím i úrovně, z níž řidič shlíží na vozovku a má tak obecně větší přehled.
Nevýhody
- SUV mají téměř bez výjimky (neplatí u hybridních a ekologických verzí SUV) větší spotřebu než konvenční automobily.[2] Zejména pro USA, kde jsou SUV velmi oblíbené, to znamená nesnižující se import ropy, se všemi nevýhodami, které to obnáší.[zdroj?]
- SUV mají obecně (neplatí u hybridních a ekologických verzí SUV) vyšší emise oxidu uhličitého do atmosféry.[1] Průmysl s SUV byl mezi roky 2010 až 2018 druhým největším přispěvatelem do vzrůstu skleníkových plynů na světě.[3]
- SUV jsou téměř vždy těžší než běžné osobní automobily. Při stejné rychlosti mají větší hybnost a jsou hůře manévrovatelné.
- Statisticky jsou SUV méně bezpečné než běžná menší auta. Člověk v SUV má o 11 % vyšší pravděpodobnost, že zahyne při dopravní nehodě.[1] Kvůli větším kolům je těžiště posazeno výše a když už dojde k nehodě, mají SUV větší tendenci se překlopit na stranu nebo na střechu. Auta SUV páchají kvůli své váze a konstrukci větší škody také na druhému účastníkovi nehody.[4]
- SUV představují v porovnání s běžnými osobními automobily větší nebezpečí pro ostatní účastníky silničního provozu. Například značně zvyšují úmrtnost při sražení chodce (až dvakrát či třikrát).[5][6] Menší osoby, jako například děti, nacházející se poblíž SUV často z auta ani nejsou vidět.
- SUV přispívají větší měrou k opotřebování komunikací než běžné osobní automobily (kvůli vyšší hmotnosti).
Reference
V tomto článku byl použit překlad textu z článku Sport utility vehicle na anglické Wikipedii.
- LAKER, Laura. 'A deadly problem': should we ban SUVs from our cities?. The Guardian. 2019-10-07. Dostupné online [cit. 2019-10-10]. ISSN 0261-3077. (anglicky)
- Advantages and Disadvantages of Buying an SUV [online]. AutoJosh, 2016 [cit. 2020-03-23]. Dostupné online.
- KOMMENDA, Niko. SUVs second biggest cause of emissions rise, figures reveal. The Guardian. Dostupné online [cit. 2019-11-03]. ISSN 0261-3077. (anglicky)
- SUV jsou bezpečná pro své cestující, při nárazu působí víc škod [online]. Zdopravy.cz, 2020-08-01 [cit. 2020-08-01]. Dostupné online. (česky)
- FUGLEVIČ, Daniel. Jsou vozy SUV hrozbou pro chodce? Následky nehod bývají fatální, říká studie. AutoRevue.cz [online]. [cit. 2019-10-10]. Dostupné online.
- MAZAL, Mirek. SUV mají ještě jednu nevýhodu, o které se dosud mlčelo. Je asi vůbec nejzávažnější. Autoforum.cz. 2018-05-14. Dostupné online [cit. 2018-05-21].