Sépie obecná

Sépie obecná (Sepia officinalis) je hlavonožec z čeledi sépiovití Sepiidae.

Sépie obecná
Sépie obecná
Stupeň ohrožení podle IUCN

málo dotčený[1]
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Kmenměkkýši (Mollusca)
Třídahlavonožci (Cephalopoda)
Řádsépie (Sepiida)
Čeleďsépiovití (Sepiidae)
Rodsépie (Sepia)
Binomické jméno
Sepia officinalis
L., 1758
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Popis

Sépie obecná patří k desetiramenným hlavonožcům. Dosahuje délky až 30 cm. Má osm krátkých ramen vybavených čtyřmi řadami přísavek a dvě ramena dlouhá, která jsou zatažitelná a na kyjovitě rozšířených koncích nesou čtyři řady různě velkých přísavek. Tělo je zploštělé a kolem dokola obroubené ploutvovým lemem. Zbarvení je velmi variabilní a sépie dokáže rychle změnit jeho barvu v závislosti na okolním prostředí. Barvu dokáže však měnit i v závislosti na své náladě. Na hřbetě pod kůží má zbytek vápenité schránky – je možné ji najít vyplavenou na pobřeží jako sépiovou kost.

Výskyt

Sépie obecná se nachází ve Středozemním moři a ve východním Atlantiku od Maroka po Norsko.

Způsob života

Sépie obecná plave vlněním ploutevního lemu

Sépie tráví den zahrabaná v písku na dně, navečer začne být aktivní a vydává se na lov. Číhá vleže v písku, pak z něj vyklouzne a k vybrané kořisti (obvykle se živí menšími rybami nebo mlži) pomalu pluje pomocí vlnovitého pohybu ploutevního lemu. Když je dostatečně blízko, vymrští obě lapací ramena, do té doby uložená v kožních kapsách a oběť jimi uchopí. Oběť usmrtí pomocí ostrých čelistí a ochromujících sekretů.

Sépie mají jasné vzpomínky na události z raných fází života.[2]

Rozmnožování

Doba rozmnožování je na jaře. Samec předvádí zajímavý pářící tanec, při kterém rychle střídá svoje tělesné zbarvení. Samotné páření proběhne tak, že samec vloží do plášťové dutiny samice spermatofor jedním ze svých lapacích ramen. Samice upevňuje vajíčka tmavé barvy a tvaru citronu na mořské rostliny. Sépie obecná má přímý vývin, stejně jako všichni hlavonožci. Mláďata tráví po vylíhnutí nejprve nějakou dobu v planktonu, pak začnou sama aktivně plavat.

Reference

  1. Červený seznam IUCN ohrožených druhů 2021.3. 9. prosince 2021. Dostupné online. [cit. 2021-12-23]
  2. https://phys.org/news/2021-08-humans-cuttlefish-retain-sharp-memory.html - Unlike humans, cuttlefish retain sharp memory of specific events in old age, study finds

Literatura

  • Zoologická encyklopedie – pavoukovci a další bezobratlí, Knižní klub, Praha 2003

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.