Richard Bretaňský

Richard Bretaňský (13962. červen 1438) byl osmým potomkem a nejmladším synem Jana IV. Bretaňského a jeho třetí manželky Jany Navarrské. Je známý jako otec Františka II. Bretaňského, ale o jeho životě se příliš neví. Během života zastával mnoho titulů a hodností. V roce 1419 byl jmenován kapitánem-generálem Guyenne a Poitou, stal se hrabětem z Étampes a pánem z Palluau et de Châteaumur de Thouarcé, 8. května 1423 se stal hrabětem z Bourgomeaux-l'Evêque et de Ligron a v říjnu 1425 hrabětem z Mantes.

Richard Bretaňský
Narození1395
Úmrtí2. června 1438 (ve věku 42–43 let)
Château de Clisson
Místo pohřbeníKatedrála svatého Petra a Pavla
Povoláníaristokrat
ChoťMarkéta Orleánská
DětiFrancis II
Marie de Bretagne
Catherine de Bretagne
RodičeJan IV. Bretaňský a Jana Navarrská
RodMontfort of Brittany
PříbuzníBlanka Bretaňská, Jan V. Bretaňský, Arthur III, Duke of Brittany, Markéta Bretaňská a Marie Bretaňská (sourozenci)
Anna Bretaňská[1], Isabeau of Brittany, Francesc I d'Avaugour a François de Dreux[2] (vnoučata)
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Život a rodina

Původ

Jeho otec byl pra prapravnukem Petra I. Bretaňského, který byl pravnukem Ludvíka VI. Francouzského. To z Richarda dělalo člena rodu Kapetovců. Byl také pra prapravnukem Jindřicha III. Plantageneta, přes svou pra prababičku Beatrix Anglickou.

Manželství a potomci

V roce 1423 se oženil s Markétou Orleánskou, dcerou Ludvíka Orleánského, bratra Karla VI. Francouzského, a Valentiny Visconti, dcery Giana Galeazza Viscontiho a jeho první manželky Izabely Francouzské.

Markéta byla jeho druhou sestřenicí, měli stejného pradědečka, Jana II. Francouzského. Byla také členkou vedlejší větve rodu Valois z dynastie Kapetovců.

Nevěsta přijala jako věno hrabství Vertus, Richard se tak stal z práva své manželky hrabětem. Měli spolu sedm dětí, z nichž dvě, František a Kateřina měly vlastní potomstvo. Richard měl také nemanželskou dceru s milenkou.

Ostatní vztahy

Richard byl několikrát spřízněný s anglickou i francouzskou královskou rodinou.

Jeho matka Jana se později provdala za Jindřicha IV. a stala se anglickou královnou. Richardův nevlastní bratr a nástupce Jindřicha IV., Jindřich V. Anglický, se prohlásil dědicem francouzského trůnu, znovu zahájil Stoletou válku a oženil se se sestřenicí Richardovy manželky, Kateřinou z Valois. Jeho nevlastní synovec, Jindřich VI. Anglický, nástupce svého dědečka a strýce Richardovy manželky, Karla VI. na francouzském trůnu, byl nepřítelem dauphina Karla. Richard byl také příbuzný s rodem Courtenay, kteří byli potomky Ludvíka VI., přes jeho mladšího syna, Petra I. z Courtenay.

Hrabě z Étampes

Sňatkem se v roce 1423 stal hrabětem z Vertus-en-Champagne et de Bénon, baronem z Clisson, pánem z Courtenay, de Piffonds, de Houdan et de l'Epine-Gaudin a v roce 1424 châtelain de Renac et de Bois-Raoul near Redon.

Richard se stal z práva manželky hrabětem z Étampes. Ta práva na hrabství zdědila po svém otci, formálně jim byla poskytnuta králem Karlem VII. Nicméně, o své nároky se přeli s Filipem Dobrým Burgundským. Lze předpokládat, že se Filip snažil pomstít smrt svého otce narušením Karlovy vlády. Karel byl pravděpodobně zodpovědný za atentát na zesnulého vévodu v roce 1419. Filip obsadil vévodství a držel ho až do roku 1434, kdy ho předal svému bratranci, Janovi II. z Nevers. Nicméně, země byla v září 1435 navrácena Richardovi.

Následnictví

Richard zemřel 2. června 1438.

Dva z jeho starších bratrů se stali otcovými nástupci. Než Richard zemřel, zemřeli zbývající žadatelé otcova titulu, a tak se jediným legitimním dědicem stal Richardův syn František. Ten se tak stal dědicem Étampes a Bretaně.

Richardova dcera Kateřina se v roce 1438 provdala za Viléma II. Oranžského.

Vývod z předků

 
 
 
 
 
Jan II. Bretaňský
 
 
Artur II. Bretaňský
 
 
 
 
 
 
Beatrix Anglická
 
 
Jan z Montfortu
 
 
 
 
 
 
Robert IV. z Dreux
 
 
Jolanda z Dreux
 
 
 
 
 
 
Beatrix z Montfortu
 
 
Jan IV. Bretaňský
 
 
 
 
 
 
Robert III. Flanderský
 
 
Ludvík I. z Nevers
 
 
 
 
 
 
Jolanda Burgundská
 
 
Johana Flanderská
 
 
 
 
 
 
Hugo IV. z Rethelu
 
 
Jana z Rethelu
 
 
 
 
 
 
Isabelle de Grandpré
 
'Richard Bretaňský'
 
 
 
 
 
Ludvík z Évreux
 
 
Filip z Évreux
 
 
 
 
 
 
Markéta z Artois
 
 
Karel II. Navarrský
 
 
 
 
 
 
Ludvík X. Francouzský
 
 
Jana II. Navarrská
 
 
 
 
 
 
Markéta Burgundská
 
 
Jana Navarrská
 
 
 
 
 
 
Filip VI. Francouzský
 
 
Jan II. Francouzský
 
 
 
 
 
 
Jana Burgundská
 
 
Johana Francouzská
 
 
 
 
 
 
Jan Lucemburský
 
 
Jitka Lucemburská
 
 
 
 
 
 
Eliška Přemyslovna
 

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Richard, Count of Étampes na anglické Wikipedii.

  1. Kindred Britain.
  2. Darryl Roger Lundy: The Peerage.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.