Rallye Velké Británie 2002

Rallye Velké Británie 2002 (oficiálně Network Q Rally of Great Britain) byla čtrnáctou a zároveň poslední soutěží Mistrovství světa v rallye v roce 2002. Soutěž se pořádala ve Velké Británii ve dnech 14. až 17. listopadu. Trať měřila 1637,61 kilometrů a měla 16 rychlostních zkoušek. Vítězem se stal nor Peter Solberg na voze Subaru.

Před startem

O vítězi poháru jezdců i konstruktéru bylo rozhodnuto. Mistrem světa se stal Fin Marcus Grönholm na voze Peugeot 206 WRC a automobilka Peugeot zvítězila i v poháru konstruktérů. Tři tovární týmy ale měly na kontě shodně 9 bodů a bojovali o čtvrtou příčku. Jednalo se o týmy Mitsubishi Ralliart, Škoda Motorsport a Hyundai rally team. Všechny nastoupili do závodu se třemi vozy.

Průběh soutěže

Soutěž začala superspeciální zkouškou, na které se soutěžilo paralelně ve dvojicích. Zkoušku vyhrál Markko Märtin na Fordu. Druhá zkouška byla velice kluzká a do čela se dostal Grönholm, který následně v soutěži vedl. Posunuly se i vozy Hyundai na devátou, jedenáctou a třináctou pozici. Vozy Škoda a Mitsubishi se seřadili za nimi. Justin Dale, jeden z jezdců Mitsubishi havaroval a propadl se až na 45. pozici a při další zkoušce odstoupil. Vozy Hyundai získaly náskok na Škodovky a ty se vzdalovaly vozům Mitsubishi. Ke konci první etapy se před Hyundaie dokázal prosadit Toni Gardemeister s Octavií WRC a pozici do konce dne udržel. Na začátku druhého dne odpadl Armin Schwarz s vozem Hyundai. Do čela se začal prodírat Peter Solberg, který figuroval na druhé pozici, díky několika vítězstvím. Grönholm navíc havaroval v desáté rychlostní zkoušce, a Solberg se dostal do vedení. Na stejném místě havaroval i Jani Paasonen s Mitsubishi a soukromník Tomasz Kuchar s vozem Toyota Corolla WRC a o několik kilometrů dál havarovalo i poslední Mitsubishi, které pilotoval Francois Delecour. Vozy Hyundai pak opět předjely automobily Škoda a získaly rozhodující bod do hodnocení značek.

Výsledky

  1. Peter Solberg, Phil Mills – Subaru Impreza WRC
  2. Markko Märtin, Michael Park – Ford Focus RS WRC
  3. Carlos Sainz, Louis Moya – Ford Focus RS WRC
  4. Tommi Mäkinen, Lindström – Subaru Impreza WRC
  5. Colin McRae, Derek Ringer – Ford Focus RS WRC
  6. Higgins, Thomas – Ford Focus RS WRC
  7. Harri Rovanperä, Pietilainen – Peugeot 206 WRC
  8. Freddy Loix, Smeets – Hyundai Accent WRC
  9. Juha Kankkunen, Juha Repo – Hyundai Accent WRC
  10. Toni Gardemeister, Paavo Lukander – Škoda Octavia WRC
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.