Purgatorius

Purgatorius (podle lokality Purgatory Hill) byl druh pravěkého placentála, žijícího v období svrchní křídy (stupeň maastricht) až raného paleocénu, asi před 65-63 miliony let na území západu Severní Ameriky. Zkameněliny tohoto drobného savce byly objeveny v souvrstvích daného stáří na území státu Montana i jinde.

Purgatorius
Stratigrafický výskyt: Svrchní křídapaleocén, před 65-63 miliony let
Rekonstrukce vzezření purgatoria
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Kmenstrunatci (Chordata)
Třídasavci (Mammalia)
Podtřídaplacentálové (Placentalia)
Řádprimáti (Primates)?
RodPurgatorius
van Valen a Sloan, 1965
Některá data mohou pocházet z datové položky.

V současnosti jsou rozlišovány čtyři druhy tohoto rodu: Purgatorius unio, Purgatorius ceratops, Purgatorius janisae a Purgatorius titusi. Paleontologové se shodují, že mohlo jít vůbec o nejstaršího známého zástupce řádu primátů, kam patří i člověk. Dosahoval délky kolem 15 centimetrů a žil nejspíš většinu času ve větvích stromů.

V populární kultuře

Purgatorius se objevuje například v ději knihy Poslední dny dinosaurů, jakožto vzdálený předek člověka, který se štěstím přežije katastrofu na konci křídy před 66 miliony let a může se tak dál vyvíjet a nakonec dát vzniknout linii, vedoucí možná až k člověku samotnému.

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.