První bitva u Helgolandské zátoky

První bitva u Helgolandské zátoky byla námořní bitvou první světové války. Došlo pří ní ke střetu mezi britskou a německou flotou. Bitva se uskutečnila 28. srpna 1914 v Severním moři u Helgolandské zátoky.

První bitva u Helgolandské zátoky
konflikt: První světová válka

SMS Mainz se potápí
trvání: 28. srpen 1914
místo: Helgolandská zátoka, Severní moře
výsledek: Britské vítězství
strany

Velká Británie

Německé císařství
velitelé
Reginald Tyrwhitt,
David Beatty
Leberecht Maass

síla
5 bitevních křižníků, 8 lehkých křižníků, 33 torpédoborců a 3 ponorky 6 lehkých křižníků, 19 torpédovek a 12 minonosek
ztráty
35 mrtvých a 55 zraněných 3 lehké křižníky a 1 minonoska, 712 mrtvých, 149 zraněných a 336 zajatých

Úvod

Aby zabezpečili válečné přístavy Wilhelmshaven, Jade a Cuxshaven, položili Němci během srpna 1914 kolem Helgolandské zátoky 3 minová pásma. 28. srpna vyslala britská admiralita na moře lehké křižníky Arethusa a Fearless a 31 torpédoborců, kterým velel commodore Reginald Tyrwhitt. Jejich úkolem bylo napadnout lodě u Helgolandské zátoky. K jejich krytí byly určeny 3 skupiny.

  • 1. squadrona bitevních křižníků, které velel viceadmirál David Beatty. Složená byla z bitevních křižníků Lion, Queen Mary a Princess Royal.
  • Force K, které velel kontradmirál Moore. Byla složená z bitevních křižníků Invincible a New Zealand.
  • 1. squadrona lehkých křižníků, které velel comodore William Goodenough. Byla složená z lehkých křižníků Southampton, Birmingham, Falmouth, Liverpool, Lowestoft a Nottingham.

Bitva

28. srpna ráno narazily Tyrwhittovy lodě na německé torpédovky, které spolu s lehkými křižníky Frauenlob a Stettin hlídkovaly u minonosek. Začala přestřelka ve které se k Tyrwhittovi přidaly i Goodenoughovy lodě. Němce posílily lehké křižníky Mainz, Emden, Köln a Ariadne, které připluly z Wilhelmshavenu. V přestřelce byl potopen německý Mainz a poškozen britský Arethusa.

V 11:25 požádal Tyrwhitt o pomoc bitevní křižníky, které okolo 12:40 potopily lehké křižníky Ariadne a Köln se kterým se potopil i kontradmirál Leberecht Maass. Britské bitevní křižníky ustoupily dříve než mohla německým lodím připlout adekvátní posila z Wilhelmshavenu.


Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.