Premiér Čínské republiky

Předseda vlády, oficiálně předseda výkonného jüanu (čínsky pchin-jinem Xíngzhèng Yuàn Yuànzhǎng, znaky zjednodušené 行政院院长, tradiční 行政院院長), Čínské republiky je hlavou vlády Čínské republiky, nevyšším orgánem výkonné moci a administrativy Čínské republiky (Tchaj-wanu) a jednou z pěti složek státní moci Čínské republiky, vedle mocí zákonodárné, soudní kontrolní a zkušební.

předseda výkonného jüanu
行政院院長
SídloTchaj-pej, Tchaj-wan
JmenujePrezident
Funkční obdobížádný pevný termín
Předchůdcepředseda vlády říše Čching
První ve funkciTchang Šao-i
Vytvoření13. března 1912
25. října 1945 (na Tchaj-wanu)
24. května 1948 (aktuální podoba)
Zástupcemístopředseda vlády
Plat3,373,022NT$
Webová stránkahttps://english.ey.gov.tw
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Historie

Lou Tseng-Tsiang, druhý premiér Čínské republiky

Úřad premiéra Čínské republiky vznikl se vznikem republiky roku 1912 jako předseda vlády čínsky pchin-jinem nèi​gé zǒng​lǐ, znaky zjednodušené 内阁总理, tradiční 內閣總理), roku 1914 dostal název státní tajemník (čínsky pchin-jinem guó​wù ​qīng, znaky zjednodušené 国务卿, tradiční 國務卿), roku 1916 předseda státní rady (čínsky pchin-jinem guó​wù​ zǒng​lǐ, znaky zjednodušené 国务总理, tradiční 國務總理). Roku 1928 kuomintangský režim zřídil výkonný jüan v čele s předsedou jako ústřední orgán státní administrativy a výkonné moci

Úřad

Předseda výkonného jüanu je jmenován prezidentem Čínské republiky. Předsedá výkonnému jüanu (vládě), kromě jeho osoby sestávající ještě z místopředsedů a ministrů, které na jeho návrh jmenuje prezident. Premiér prezentuje vládní politiku a podává zprávy zákonodárnému jüanu (parlamentu), odpovídá na dotazy a interpelace zákonodárců, může požádat prezidenta o vetování zákona schváleného parlamentem (který může veto přehlasovat dvoutřetinovou většinou). S prezidentem premiér spolupodepisuje zákony. Premiér musí rezignovat, vyjádří-li mu parlament nedůvěru.

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Premier of the Republic of China na anglické Wikipedii.

Související články

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.