Praha-Podbaba (železniční zastávka)

Praha-Podbaba je železniční zastávka zprovozněná roku 2014, která se nachází v Bubenči v Praze na železniční trati z Prahy do Děčína a je pojmenovaná podle lokality Podbaba. Zastávka se nachází v obvodu výhybny Praha-Bubeneč.[1] Zastavují zde osobní vlaky i některé rychlíky a je součástí přestupního uzlu, v němž na ni navazují tramvaje a městské i příměstské autobusy PID.

Praha-Podbaba
Železniční zastávka
StátČesko Česko
KrajHlavní město Praha
MěstoPraha (část Bubeneč)
Souřadnice50°6′45,03″ s. š., 14°23′43,02″ v. d.
Praha-Podbaba
Praha-Podbaba, Praha
Provozovatel dráhySpráva železnic
Kód stanice5457027
TraťPraha–Děčín
V provozu od29. srpna 2014
Dopravních kolejí2
Nástupišť (hran)2 (2)
Prodej jízdenek
Návazná dopravatramvaje, autobusy, meziměstské autobusy
Služby ve stanici
Obrázky, zvuky či videa na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Nástupiště
Pohled na zastávku ze zříceniny Baba

Historie

V letech 1867–1949 byla v provozu původní zastávka Podbaba, později přejmenovaná na Praha-Podbaba, umístěná severněji na téže trati, poblíž ústí Šáreckého potoka do Vltavy.

Tramvajová trať z Vítězného náměstí byla v letech 2010–2011 prodloužena do nové tramvajové smyčky Podbaba, do blízkosti železniční trati.

Popisovaná zastávka, vybudovaná poblíž této smyčky, byla uvedena do provozu 29. srpna 2014.[2] Současně s jejím otevřením bylo zrušeno zastavování osobních vlaků ve stanici Praha-Bubeneč, kde byla po Masarykově nádraží druhá nejstarší pražská nádražní budova sloužící svému původnímu účelu.[3] Stanice byla změněna na výhybnu a tramvajové i autobusové zastávky Podbaba byly přejmenovány na nový název Nádraží Podbaba.

Stavební uspořádání

Na dvojkolejné trati jsou umístěna dvě zastřešená boční nástupiště, která jsou vybavena elektronickými nástupištními ukazateli aktuálních odjezdů vlaků. V rámci výstavby zastávky byl vybudován nový podchod pod železniční tratí směrem k Papírenské ulici, který zároveň slouží pro přístup k oběma nástupištím, a zanikl bývalý podchod, který vedl pod severozápadním koncem nynější zastávky. Podchod je vybaven schodišti i bezbariérovými rampami.

Provoz

V zastávce zastavují

  • osobní vlaky na lince Esko Praha S4/U4 (Praha – Ústí nad Labem)
  • osobní vlaky na lince Esko Praha S49 (Praha-Hostivař – Roztoky u Prahy)
  • rychlíky na lince Praha – Děčín (R20, v minulosti "R4" v systému číslování Esko).
  • rychlíky na lince Praha – Kralupy nad Vltavou R44.

Rychlíky neintegrované do PID ani mezinárodní expresy ve směru na Drážďany a zpět zde nezastavují.

Přestupní vazby

U železniční zastávky zastavují na Podbabské ulici tramvaje a městské i příměstské autobusy PID. Ve směru do centra, k Vítěznému náměstí, je zastávka sdružená, ve směru na Šárecké údolí, Lysolaje, Suchdol a Roztoky je autobusová zastávka samostatná, umístěná až za odbočením tramvajové trati do smyčky.

Praha zde také plánuje postavit lanovku do čtvrti Bohnice.[4]

Odkazy

Reference

  1. Praha-Bubeneč (plánek výhybny). [s.l.]: SŽDC, 2016.
  2. VÁCHAL, Adam; BUREŠ, Vítězslav. Změny v pražské MHD: další zastávky na znamení i lepší spojení vlakem. idnes.cz [online]. 2014-8-27 [cit. 2014-10-6]. Dostupné online.
  3. DOLEJŠÍ, Milan. Praha se loučí s historickým nádražím, železničáři už ho nechtějí. Česká televize [online]. 2014-8-28 [cit. 2014-10-6]. Dostupné online.
  4. SŮRA, Jan. Praha chce do konce roku vypsat soutěž na projektanta lanovky do Bohnic [online]. Avizer Z, s.r.o. [cit. 2019-12-30]. Dostupné online.

Související články

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.