Pilbara

Pilbara je region v severní části Západní Austrálie. Je jednou z devíti oblastí (s výjimkou hlavního města Perthu), na které byla Západní Austrálie rozdělena podle zákona o regionálním rozvoji z roku 1993. Má rozlohu 507 896 km² a žije v něm 66 300 stálých obyvatel a okolo padesáti tisíc sezonních dělníků.[1] Okolo patnácti procent obyvatelstva tvoří domorodí Austrálci. Největším městem je Karratha, dalšími významnými centry jsou Port Hedland, Newman, Dampier a Marble Bar.

Pilbara
Typická pilbarská krajina
Nejvyšší bodMount Meharry (1249 m n. m.)
Rozloha507 896 km²
Nadřazená jednotkaZápadní Austrálie
Podřazené jednotky4 LGA
StátAustrálie Austrálie
Obyvatelé66 300 (2013)
Souřadnice21°0′0″ j. š., 119°0′0″ v. d.
Pilbara na mapě Západní Austrálie
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Geografie

Oblast patří geologicky k nejstarším na Zemi, o čemž svědčí časté nálezy stromatolitů z období archaika. Přímořská rovina přechází směrem do vnitrozemí v Hamersleyovo pohoří s nejvyšší západoaustralskou horou Mount Meharry (1249 m n. m.), východní část Pilbary u hranice se Severním teritoriem pokrývá Velká písečná poušť. K regionu patří také Dampierovo souostroví a souostroví Montebello v Indickém oceánu. Místní řeky jsou po většinu roku vyschlé, k nejvýznamnějším patří Fortescue, Ashburton a Yule. Pilbara má horké a suché klima (v Marble Bar byla naměřena rekordní teplota 49 °C),[2] rostou zde především akácie a spinifex, zdejším endemickým živočichem je vačínek ningaui, jeskyně oplývají bohatou podzemní faunou. Nachází se zde národní park Karijini a národní park Millstream Chichester.

Historie

Jako první Evropan tuto oblast prozkoumal v roce 1861 Francis Thomas Gregory, jejímu osídlení napomohl nález zlata na říčce Pilbarra Creek v roce 1885. Ekonomika Pilbary je založena na těžbě nerostů, pastevectví a rybolovu. Důl Tom Price je největším australským producentem železné rudy, těží se zde také zemní plyn, zlato, měď, azbest, mangan, molybden, lithium a tantal.[3] V roce 1952 proběhl na ostrovech Montebello první britský test atomové bomby.

Etymologie

Název pochází z řeči domorodců: buď z výrazu „bilybara“ (suchý) nebo z „pilbarra“, což znamená rybu cípala.[4] Podle regionu je pojmenován pravěký kontinent Vaalbara a také rod much Pilbara.

Reference

  1. Department of Primary Industries and Regional Development Dostupné online
  2. Encyclopædia Britannica Dostupné online
  3. Investing News Dostupné online Archivováno 5. 4. 2018 na Wayback Machine
  4. WA Now and Then Dostupné online

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.