Paul Milgrom
Paul Robert Milgrom (* 20. dubna 1948 Detroit) je americký ekonom a také profesor humanitních a přírodních věd na katedře ekonomie Stanfordovy univerzity. V ekonomii se zabývá teorií her, tržním designem, cenovou strategií, ekonomikou organizací a především teorií aukcí, za jejíž vylepšení a za vynález nových formátů aukcí získal v roce 2020 společně s Robertem B. Wilsonem Nobelovu cenu za ekonomii.
Paul Milgrom | |
---|---|
Narození | 20. dubna 1948 (74 let) Detroit |
Alma mater | Stanfordova univerzita (1975–1978) University of Michigan College of Literature, Science, and the Arts |
Povolání | ekonom, vysokoškolský učitel, badatel a akademik |
Zaměstnavatel | Stanfordova univerzita |
Ocenění | Savage Award (1980) Erwin Plein Nemmers Prize in Economics (2008) BBVA Foundation Frontiers of Knowledge Award (2012) Nobelova pamětní cena za ekonomii (2020) společník Americké akademie umění a věd … více na Wikidatech |
Web | profiles |
multimediální obsah na Commons | |
Některá data mohou pocházet z datové položky. |
Osobní život a vzdělání
Narodil se 20. dubna 1948 v Detroitu (stát Michigan) ve Spojených státech amerických[1] do židovské rodiny, Abrahama Isaaca Milgroma a jeho ženě Anne (Finkelstein) Milgormové. V roce 1977 se oženil s Jan Thurston s niž má dvě děti, Joshuu Thurston-Milroma a Elanu Thurston-Milgromovou.[2] Po rozvodu se jeho další manželkou stala americko-švédska socioložka Eva M. Meyersson s niž se seznámil na banketu Nobelovy ceny v roce 1996.[3] Vzali se v roce 2000.[2]
Poté, co se společně se svou rodinou přestěhoval do Oak Parku (stát Michigan), absolvoval střední školu Oak Park High School.[4] V roce 1970 získal titul Bachelor of Arts z matematiky na Michiganské univerzitě a v roce 1978 titul Master of Science ve statistice na Stanfordské univerzitě, o rok později získal titul Ph.D. v oboru podnikání opět na Stanfordské univerzitě.[5] Během doktorského studia se jeho poradcem disertační práce o aukcích stal jeho nynější soused Robert B. Wilson, s nímž v roce 2020 získal Nobelovu cenu za ekonomii za práci s aukcemi.[3] V roce 1982 získal čestný titul MA na Yaleově univerzitě.[6]
Kariéra
V roce 1979, po získání doktorského titulu na Stanfordské univerzitě, začal působit jako odborný asistent na Northwesternské univerzitě. V následujících letech zde působil jako docent a pak jako profesor. Setrval zde do roku 1983, kdy odešel vyučovat na Yaleovu univerzitu jako profesor ekonomie a managementu. Avšak již v roce 1982 zde působil jako hostující profesor.
Od roku 1987 vyučuje na Stanfordské univerzitě. V současné době zde působí jako:
- Shirley R. a Leonard W. Ely Jr. profesor humanitních a přírodních věd na katedře ekonomie
- Profesor se zdvořilostí/svolením na Stanfordské postgraduální škole obchodu
- Profesor se zdvořilostí/svolením na katedře věd a inženýrství managementu
- Senior fellow na Stanfordském institutu pro výzkum hospodářské politiky (od roku 2007)[5][7]
Paul Milgrom přispěl do mnoha ekonomických oblastí. Zabývá se např. teorií aukcí, tržním designem, teorií her, cenovou strategií, ekonomikou organizací. Ve své práci se zaměřil i na rádiové spektrum, kde inovoval metody alokace zdrojů.[7]
Milgrom je také jedním ze zakladatelů společnosti Autonomics, což je aukční poradenská a softwarová firma s vysokými sázkami nabízející spolehlivá, jednoduchá a přitom inovativní řešení složitých problémů.[8] Je také zakladatelem společnosti Market Design Inc.
Členství
Paul Milgrom byl v minulosti členem několika různých institucí či výborů. V některých z nich působí i nadále.
Příklady členství:
- členem Národní akademie věd od roku 2006, v současnosti zde působí jako předseda Ekonomické sekce
- členem Výkonného dozorčího výboru CERGE
- členem Ekonometrické společnosti
- členem Americké ekonomické asociace
- členem American Academy of Arts and Sciences[5][7]
Ocenění a vyznamenání
- 2020 - Cena Švédské národní banky za rozvoj ekonomické vědy na památku Alfreda Nobela - za vývoj teorie aukcí
- 2018 - Cena Johna J. Cartyho za rozvoj vědy
- 2017 - Cena CME-MSRI za inovativní kvantitativní metody
- 2017 - Cena děkana za vynikající výkon v postgraduálním vzdělávání
- 2012 - Cena BBVA Foundation Frontiers of Knowledge Award v kategorii Ekonomika, finance a management
- 2010 - Cena NSF-SBIR Fáze IB za „Začlenění rozpočtových omezení uchazečů do vícepoložkových aukcí“
- 2009 - Cena NSF-SBIR Fáze I za „Začlenění rozpočtových omezení uchazečů do více položek“
- 2008 - Cena Erwina Pleina Nemmerse za ekonomii
- 2003 - Cena Landau economics teaching prize
- 1987 - Award for Best Paper of the Year in the Transactioin of the Society of Actuaries
- 1983 - Research Award
- 1980 - Leonard J. Savage Memorial Thesis Award
- 1976 - Society of Actuaries Triennial Paper Prize za Nejlepší referát pojistného matematika do pěti let od členství, za období 1973-1975.[5][7]
Publikace
Knihy
- Putting Auction Theory to Work (Paul R. Milgrom Cambridge: Cambridge University Press, 2004.)
- Economics, Organization, and Management (Paul R. Milgrom, John Roberts Prentice Hall, February 11, 1992.)
Kapitoly v knihách
- Winning Play in Spectrum Auctions (Jeremy I. Bulow, Jonathan Levin, Paul R. Milgrom. Spectrum Auction Design. Cambridge University Press, 2017.)
Články ve vědeckých časopisech
- Clock Auctions and Radio Spectrum Reallocation (Paul R. Milgrom, Ilya Segal. Journal of Political Economy. January 2020, Vol. 128, Issue 1, Pages 1–31.)
- Matching with Contracts (John William Hatfield, Paul R. Milgrom. American Economic Review. 2005, Vol. 95, Issue 4, Pages 913-915.)
- Ascending Auctions witih Package Bidding (Lawrence M. Ausubel, Paul R. Milgrom. Advances in Theoretical Economics. 2002, Vol. 1, Issue 1, Pages 1534-5963.)
- Putting Auction Theory to Work: The Simultaneous Ascending Auction (Paul R. Milgrom. Journal of Political Economy. April 2000, Vol. 108, Issue 2, Pages 245-272.)
- The LeChatelier Principle (Paul R. Milgrom, John Roberts. American Economic Review. March 1996, Vol. 86, Issue 1, Pages 173-179.)
- Complementarities and Fit: Strategy, Structure, and Organizational Change in Manufacturing (Paul R. Milgrom, John Roberts. Journal of Accounting and Economics. 1995, Vol. 19, Issue 2-3, Pages 179-208.)
- The Firm as an Incentive System (Bengt Holmstrom, Paul R. Milgrom. American Economic Review. September 1994, Vol. 84, Issue 4, Pages 972-991.)
- Is Sympathy an Economic Value? Philosophy, Economics and the Contingent Valuation Method in Contingent Valuation: A Critical Assessment (Paul R. Milgrom. Contingent Valuation: A Critical Assessment . Emerald Group Publishing Limited, 1993, Pages 417-441.)
- Complementarities, Momentum, and the Evolution of Modern Manufacturing (Paul R. Milgrom, Yingyi Qian, John Roberts. American Economic Review, Papers and Proceedings. May 1991, Vol. 81, Issue 2, Pages 84–88.)
- Rationalizability, Learning, and Equilibrium in Games with Strategic Complementarities (Paul R. Milgrom, John Roberts. Econometrica. 1990, Vol. 58, Issue 6, Pages 1255-1277.)
- The Economics of Modern Manufacturing: Technology, Strategy, and Organization (Paul R. Milgrom, John Roberts. American Economic Review. 1990, Vol. 80, Issue 3, Pages 511-528.)
- An Economic Approach to Influence Activities in Organizations (Paul R. Milgrom, John Roberts. American Journal of Sociology. 1988, Vol. 94, Issue Supplement: Organizations and Institutions: Sociological and Economic Approaches to the Analysis of Social Structure , Pages S154-S179.)
- Employment Contracts, Influence Activities, and Efficient Organizational Design (Paul R. Milgrom. Journal of Political Economy. 1988, Vol. 96, Issue 1, Pages 42–60.)
- A Theory of Auctions and Competitive Bidding (Paul R. Milgrom, Robert J. Weber. Econometrica. September 1982, Vol. 50, Issue 5, Pages 1089-1122.)
Teorie aukcí
Teorie aukcí zkoumá chování dražitelů při aukcích, pravidla aukcí a mechanismy, které určují výslednou cenu prodávané komodity nebo služby.[9] První teorii aukcí formuloval William Vickrey v 60. letech 19. století.[3]
Dle teorie aukcí existují 3 klíčové proměnné, které určují výslednou cenu komodity nebo služby, a které ovlivňují chování a strategii dražitelů:
- pravidla aukce
- komodita či služba, která se v dražbě prodává a jak jí oceňuje každý z dražitelů
- nejistota, tzn., jaké informace o hodnotě prodávané komodity nebo služby mají ostatní dražitelé.
Teorie aukcí zjišťuje, jak tyto faktory ovlivňují chování dražitelů, a tím i výsledek aukce. Díky teorií aukcí je tak možné navrhnout pravidla aukce tak, aby byla maximalizována její užitečnost v závislosti na komoditě či zboží, které je v aukci prodáváno a na subjektu, který komoditu či zboží prodává.[3]
Základními typy aukcí, které popsal William Vickrey jsou:
- Anglická aukce - spočívá v postupném zvyšování nabídek dražitelů, ten, kdo podá nejvyšší nabídku, získá draženou komoditu či službu.[10]
- Holandská aukce - spočívá v postupném snižování nabídky, dokud se nenajde dražitel, který vyhlášenou cenu komodity či služby akceptuje.[11]
- Obálková metoda (First-Price Sealed-Bid Auction) - dražitelé svojí nabídku předají organizátorovi aukce v uzavřené obálce. Dražitel s nejvyšší nabídkou získá draženou komoditu či službu.[12]
- Obálková metoda (Second-Price Sealed-Bid Auction) - stejně jako v předchozím případě dražitelé předají svojí nabídku organizátorovi aukce v uzavřené obálce. Draženou komoditu či službu získá dražitel s nejvyšší nabídkou, zaplatí ale cenu ve výši druhé nejvyšší nabídky.[13]
Přínos Paula R. Milgroma k teorii aukcí
Paul Milgrom společně s Robertem Wilsonem k teorii aukcí přispěli vytvořením nových formátů aukcí, pomocí kterých se rozdělují mobilní frekvence mobilním operátorům. Předně se jedná o metodu Simoultaneous Multiple Round Auction (SMRA), kterou v roce 1994 začala využívat Americká federální komise (FCC) pro spoje při rozdělování mobilních frekvencí. Metoda spočívá v tom, že všechny frekvence se začínají nabízet najednou a zároveň je umožněno opakovaně navyšovat nabídky. Mechanismus je podobný anglické aukci; dražitel, který podá nejvyšší nabídku, získá frekvenci. Díky postupnému přihazování dražitelé postupně získávají informace o zájmu ostatních o danou frekvenci a mohou tomu přizpůsobit své chování. Po vyčerpání nabídky aukce končí.[14] Tato metoda měla ve Spojených státech velký úspěch a byla přejata i dalšími státy, například Kanadou, Německem, Švédskem nebo Spojeným královstvím.[3]
Tento aukční mechanismus je obecně využitelný pro alokaci veřejných statků, např. prodej elektřiny nebo zemního plynu.[3]
Paul Milgrom se také podílel na návrhu modifikované aukce (tzv. Combinatorial Clock Auction), která umožňuje, aby mobilní operátoři dražili více frekvencí najednou v jednom balíčku. Další metodou, kterou pro FCC navrhl s týmem ekonomických poradců v letech 2012-2017, je tzv. pobídková aukce (Incentive Auction).[15] Tato aukce je rozdělena na dvě kola. V prvním kole státní orgán nakoupí licence na užívání mobilních frekvencí od stávajících držitelů, kteří o ně již nemají zájem, ve druhém kole dochází k jejich opětovnému prodeji.[3] Tento typ aukce FCC využila při změně využití rádiového spektra z televizního vysílání na bezdrátové širokopásmové připojení.[16]
Reference
- Paul Milgrom. milgrom.people.stanford.edu [online]. [cit. 2020-11-06]. Dostupné online.
- Paul Robert Milgrom. prabook.com [online]. [cit. 2020-11-06]. Dostupné online. (anglicky)
- The Sveriges Riksbank Prize in Economic Sciences in Memory of Alfred Nobel 2020. NobelPrize.org [online]. [cit. 2020-11-06]. Dostupné online. (anglicky)
- SCHWARTZ, Danny. https://thejewishnews.com/ [online]. [cit. 2020-11-06]. Dostupné online. (anglicky)
- About - Paul Milgrom. milgrom.people.stanford.edu [online]. [cit. 2020-11-06]. Dostupné online.
- Paul R. Milgrom. Stanford Graduate School of Business [online]. [cit. 2020-11-06]. Dostupné online. (anglicky)
- Paul Milgrom's Profile - Stanford Profiles. profiles.stanford.edu [online]. [cit. 2020-11-06]. Dostupné online. (anglicky)
- Company - Auctionomics [online]. [cit. 2020-11-06]. Dostupné online. (anglicky)
- The Indian Express [online]. 2020-10-19 [cit. 2020-11-06]. Dostupné online. (anglicky)
- EconPort - English Auction. www.econport.org [online]. [cit. 2020-11-06]. Dostupné online.
- EconPort - Dutch Auction. www.econport.org [online]. [cit. 2020-11-06]. Dostupné online.
- EconPort - First Price Sealed-Bid Auction. www.econport.org [online]. [cit. 2020-11-06]. Dostupné online.
- EconPort - Second-Price Sealed-Bid Auction. www.econport.org [online]. [cit. 2020-11-06]. Dostupné online.
- Nobel Prize in economics: What is auction theory and why is it important?. CityAM [online]. 2020-10-12 [cit. 2020-11-06]. Dostupné online. (anglicky)
- Business Activities, Paul Milgrom. milgrom.people.stanford.edu [online]. [cit. 2020-11-06]. Dostupné online.
- UNIVERSITY, Stanford. The economic science behind Wilson's and Milgrom's Nobel Prize. Stanford News [online]. 2020-10-12 [cit. 2020-11-06]. Dostupné online. (anglicky)
Externí odkazy
- Obrázky, zvuky či videa k tématu Paul Milgrom na Wikimedia Commons