Panevropská vysoká škola

Panevropská vysoká škola (slovensky Paneurópska vysoká škola (PEVŠ), anglicky Paneuropean University (PEU)[1]) je slovenská soukromá vysoká škola. Vznikla v Bratislavě 14. července 2004 na základě usnesení vlády Slovenské republiky č. 725/2004, kterým získala státní souhlas působit jako soukromá vysoká škola s názvem Bratislavská vysoká škola práva. Zakladatelem školy byl slovenský politik Ján Čarnogurský se dvěma ruskými podnikateli Alexandrem Somovem a Vasilijem Lipitskym.[2] V roce 2010 změnila svůj název na současný. Na konci roku 2014 školu ovládl český podnikatel Miroslav Kurka, který se stal předsedou její správní rady.[3] V roce 2015 slovenský ministr školství Juraj Draxler škole pozastavil akreditaci k udělování magisterského a bakalářského titulu v oboru práva.[4][5] Škola se proti tomu odvolala[6] a akreditaci v roce 2016 získala zpět.[7] Současným rektorem je prof. JUDr. Ján Svák, CSc.[8]

Panevropská vysoká škola
Bratislavská vysoká škola práva
Motto
Vzdělání, které znamená úspěch
ZkratkaPEVŠ
Rok založení2004
Typ školysoukromá
Vedení
Rektorprof. Ing. Dr.h.c. Juraj Stern, PhD.
Kvestor Ing. Aleksandr Ključnikov, Ph.D.
Další informace
Počet fakult5
SídloBratislava
Zeměpisné souřadnice48°9′32,35″ s. š., 17°9′52,69″ v. d.
http://www.paneurouni.com/
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Škola poskytuje komplexní systém vzdělávání – bakalářské, magisterské i doktorské studium.

Fakulty

Panevropská vysoká škola má 5 fakult:

  • Fakulta práva
  • Fakulta ekonomiky a podnikání
  • Fakulta masmédií
  • Fakulta informatiky
  • Fakulta psychologie

Škola poskytuje také celoživotní vzdělávání na univerzitě třetího věku na fakultě práva a psychologie.

Mezinárodní spolupráce

Panevropská vysoká škola Bratislava

PEVŠ podporuje stálou výměnu vědomostí, myšlenek, informací, vědeckých pracovníků, pedagogů a studentů se světem. Od svého vzniku spolupracuje s prestižními zahraničními univerzitami a vědeckými institucemi. je členem 4 světových seskupení univerzit, má partnerství v rámci programu Erasmus+ a dalšími 40 univerzitami. Kromě domácích odborníků přednáší na fakultách vysoké procento zahraničních pedagogů zejména z České republiky, Rakouska, Ruska, USA a Hongkongu.

Sídlo rektorátu a fakult

  • Bratislava, Tomášikova 20 – rektorát, fakulta práva, fakulta psychologie
  • Bratislava, Temaninská 10 – fakulta ekonomie a podnikání, fakulta masmédií, fakulta informatiky
  • Bratislava, Nevädzová 5 – Mediální centrum

Historie a vývoj

Panevropská vysoká škola byla založená v roce 2004 s původním názvem Bratislavská vysoká škola práva jako první soukromá vysoká škola na Slovensku s právnickým zaměřením. Od roku 2010 je její název Panevropská vysoká škola, podle konceptu paneuropanizmu, který v roce 1923 prezentoval Richard Mikuláš Coudenhove-Kalergi.

  • Fakulta práva (r. 2004) má v porovnání s ostatními právnickými fakultami na Slovensku konkurenční výhodu v orientaci na mezinárodní a evropské právo, jejichž význam stále roste.[zdroj?!]
  • Fakulta ekonomie a podnikání (r. 2005)
  • Fakulta masmédií (r. 2007) škola rozšířila vzdělávaní v odboru masmediálních studií. Praktické vyučování předmětu probíhá v Mediálním centru, které patří mezi nejlépe vybavené vysokoškolské centra pro audiovizuální, fotografickou a rozhlasovou tvorbu na Slovensku.[zdroj?!]
  • Fakulta informatiky (r. 2009) vznikla jako reakce na vývoj v oblasti informačních technologií. Je jedinou soukromou fakultou na Slovensku se zaměřením na aplikovanou informatiku a tímto spolupracuje s významnými společnostmi působící v oblasti IT.[zdroj?!]
  • Fakulta psychologie je nejmladší fakultou, která vznikla v roce 2011. Je první a jedinou samostatnou fakultou psychologie na Slovensku.[zdroj?!] Studium se zaměřuje na pracovní školní, sociální a poradenskou psychologii.

Studijní programy

Na 5 fakultách má PEVŠ 21 akreditovaných studijních programů ve všech 3 stupních vysokoškolského studia v denní a externí formě.

Fakulta práva

  • Právo (Bc.)
  • Právo (Mgr.)
  • Teorie a dějiny státu a práva – Trestné právo – Mezinárodní právo (PhD.)

Fakulta ekonomie a podnikání

  • Ekonomika a management podnikání (Bc.)
  • Ekonomika a management mezinárodního podnikání (Ing.)
  • Ekonomika a management mezinárodního podnikání (PhD.)

Fakulta masmédií

  • Mediální komunikace – design médií (Bc.)
  • Masmediální a marketingová komunikace – design médií (Mgr.)
  • Masmediální studia (PhD.)

Fakulta informatiky

  • Aplikovaná informatika (Bc.)
  • Aplikovaná informatika (Mgr.)

Fakulta psychologie

  • Psychologie (Bc.)
  • Školní a pracovní psychologie (Mgr.)
  • Školní psychologie (PhD.)

PEVŠ nabízí také mezioborové studium – možnost souběžného studia na více fakultách v několika studijních programech také v cizím jazyku, bilingvální a multilingvální přednášky.

Čtyři fakulty PEVŠ (kromě fakulty ekonomie a podnikání) mají oprávnění provádět rigorózní zkoušky a obhajoby rigorózních prací. Po jejich úspěšném absolvování příslušná fakulta PEVŠ disponuje právem udělovat akademický titul. Fakulta práva: doktor práv (JUDr.), Fakulta masmédií a Fakulta psychologie: doktor filozofie (PhDr.) a Fakulta informatiky: doktor přírodních věd (RNDr.). Škola disponuje moderním materiálním a technickým vybavením. 

Mimoškolní činnost a ocenění

PEVŠ věnuje pozornoss také mimoškolním aktivitám studentů. Na půdě školy aktivně působí Studentský klub a Univerzitní hokejový tým Paneuropa Kings. V roce 2013 škola otevřela ve svých prostorech stálou expozici významného slovenského fotografa K. Kallaya. V budově na Tomášikovej je instalovaná výstava výtvarného umění v Galérii Silencium. V akademickém roce 2014/2015 začalo vysílat školní rádio a od roku 2011 vydávají studenti vysokoškolský časopis Like.

Studenti a škola získali mnoho významných ocenění doma a  v zahraničí za své projekty.

  • rok 2012 – studenti fakulty práva získali nejvyšší ocenění v mediaci a 3. místo v celkovém hodnocení v simulované obchodní arbitráži v City Univerzity of Hongkong
  • rok 2012 – studenti fakulty práva získali Cenu Hospodářských novin v soutěži Studentská osobnost roku
  • rok 2012 – studenti fakulty masmédií získávají 1. místo v kategorii Umění a šoubusiness a 3. místo v kategorii Sport v prestižní fotografické soutěži Slovak Press Photo
  • rok 2013 – studenti fakulty práva získali nejvyšší ocenění v mediaci a 3. místo jako nejlepší řečníci v arbitráži na simulované obchodní arbitráži v City Univerzity of Hongkong 
  • rok 2013 – studenti fakulty informatiky zvítězili v soutěži Starfit s projektem bezpilotniho letadla
  • rok 2013 – Studenti Ostravské pobočky zvítězili v 2. ročníku mezinárodní soutěže LawGames
  • rok 2013 – 2. místo v celoslovenské soutěži Štúrovo pero v kategorii Vysokoškolské časopisy za časopis Like
  • rok 2014 – 1. místo v celoslovenské soutěži Štúrovo pero v kategorii Vysokoškolské časopisy za časopis Like
  • rok 2014 – studenti fakulty práva získali nejvyšší ocenění v soutěži Frankfurt Investment Arbitration Moot Court pro nejlepší tým střední a východní Evropy.
  • rok 2015 – 1. místo v celoslovenské soutěži Štúrovo pero v kategorii Vysokoškolské časopisy za časopis Like

Nemožnost uplatnění absolventů v advokacii v České republice

Česká advokátní komora zastává stanovisko, že absolventa právnické fakulty (nejen) této univerzity nelze bez dalšího zapsat do seznamu advokátních koncipientů, protože jde o zahraniční vysokou školu, byť působící na území České republiky. Podle advokátní komory jsou „právní řády ostatních států Evropské unie i států mimo Evropskou unii jsou v současné době již natolik odlišné od právního řádu České republiky, že jejich znalost bez dalšího nepostačuje k řádnému výkonu koncipientské praxe v ČR“. Nelze ovšem vyloučit, že si absolventi následně doplní své vzdělání studiem na českých právnických fakultách a bude je možné do daného seznamu zapsat. Každá žádost však má být posuzována individuálně.[9][10][11]

Škola s postojem ČAK nesouhlasí. Vedení fakulty práva je přesvědčeno, že České advokátní komoře nebrání ani platná česká legislativa, ani evropská legislativa a judikatura v zapsání absolventů fakulty na pozice advokátních koncipientů a za tímto účelem podniká právní kroky ke sjednání nápravy. ČAK v minulosti zapisovala absolventy PEVŠ v ČR do seznamu advokátních koncipientů.[12][13]

Stanovisko České advokátní komory o nemožnosti zapsat absolventa PEVŠ do seznamu advokátních koncipientů v ČR potvrdil také Obvodní soud pro Prahu 1, Městský soud v Praze i Nejvyšší soud[14].

Spolupráce se zahraničními univerzitami

Díky aktivní mezinárodní spolupráci (program Erasmus) PEVŠ umožňuje studentům studovat v zahraničí.

Dnes má PEVŠ, a.s. partnery v těchto zemích:

Reference

  1. Archivovaná kopie. www.paneurouni.com [online]. [cit. 2015-10-21]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2013-09-21.
  2. PETKOVÁ, Zuzana. Z Čarnogurského školy vycúvali Rusi. etrend.sk. 2015-01-17. Dostupné online [cit. 2018-07-17]. (slovensky)
  3. BURČÍK, Matúš. Čarnogurského školu potichu predali českému boháčovi. domov.sme.sk. 2015-01-25. Dostupné online [cit. 2018-07-17]. (slovensky)
  4. PERGLER, Tomáš. Právnická škola miliardáře Kurky přišla na Slovensku o akreditaci. echo24.cz. 2015-06-10. Dostupné online [cit. 2018-07-17]. (česky)
  5. HORÁKOVÁ, Jarmila. Právo na Paneurópskej vysokej škole dostalo stopku od Draxlera. domov.sme.sk. 2015-06-10. Dostupné online [cit. 2018-07-17]. (slovensky)
  6. BALÁŽOVÁ, Daniela. Paneurópska vysoká škola má problém s právom. pravda.sk. 2015-06-10. Dostupné online [cit. 2018-07-17]. (slovensky)
  7. FOLENTOVÁ, Veronika. Súkromná Paneurópská vysoká škola má opäť akreditované právo. dennikn.sk. 2016-04-07. Dostupné online [cit. 2018-07-17]. (slovensky)
  8. Archivovaná kopie. www.paneurouni.com [online]. [cit. 2013-06-07]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2013-09-03.
  9. KRYM, Ladislav. Sdělení k žádostem o zápis absolventů zahraničních vysokých škol do seznamu advokátních koncipientů vedeného ČAK. Česká advokátní kancelář. 2011-06-21. Dostupné online [cit. 2018-07-17]. (česky)
  10. KRYM, Ladislav. Doplňující informace k postoji ČAK při vyřizování žádostí o zápis absolventů zahraničních vysokých škol do seznamu advokátních koncipientů. Česká advokátní kancelář. 2011-08-03. Dostupné online [cit. 2018-07-17]. (česky)
  11. ŠŤASTNÝ, Jiří. Konec diplomů v azbuce, advokátem se stane jen prověřený absolvent práv. idnes.cz. 2011-09-18. Dostupné online [cit. 2018-07-17]. (česky)
  12. Stanovisko děkana Fakulty práva PEVŠ. www.peuni.cz [online]. [cit. 2011-09-23]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2018-07-08.
  13. Česká advokátní komora porušuje mezinárodní dohody, tvrdí Panevropská vysoká škola
  14. 30 Cdo 1475/2013. kraken.slv.cz [online]. [cit. 2016-09-03]. Dostupné online.

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.