Palais de l'Industrie

Palais de l'Industrie (celým názvem Palais de l'Industrie et des Beaux-arts neboli Palác průmyslu a výtvarných umění) byl výstavní pavilon postavený pro světovou výstavu v roce 1855 v Paříži. Jeho autory byli architekt Victor Viel a inženýr Alexis Barrault. Palác se nacházel na Avenue des Champs-Élysées a v letech 18961897 byl zbořen.

Palais de l'Industrie
Základní informace
ArchitektiJean-Marie-Victor Viel, Alexis Barrault a Georges Bridel (Politiker)
Výstavba1855
Poloha
AdresaPaříž, Francie Francie
Souřadnice48°52′1″ s. š., 2°18′51″ v. d.
Další informace
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Průmyslový palác
Palais d'Industrie, Édouard Baldus

Historie

Pavilon otevřel 15. května 1855 císař Napoleon III. Palác se stal symbolem výstavy, tak jako byl Křišťálový palác symbolem světové výstavy roku 1851 v Londýně. Oficiálně se sice nazýval Palác průmyslu a výtvarných umění, ale samotná výstava výtvarných umění se konala v okolních pavilonech. Tento palác byl určen k prezentaci technických vynálezů a řemesel. Sloužil také při slavnostní inauguraci a při udílení medailí 15. listopadu 1855, kterého se zúčastnilo asi 40.000 hostů a účinkoval orchestr pod vedením Hectora Berlioze.

Na rozdíl od většiny staveb postavených pro výstavu, včetně londýnského Křišťálového paláce, byl Průmyslový palác určen k výstavním účelům i po skončení světové výstavy.

Pavilon sloužil při světových výstavách v letech 1855, 1878 a 1889 a byl používán i pro umělecké výstavy v letech 1857-1897, pro zemědělské a zahradnické výstavy, koňské přehlídky, festivaly a jiné slavnostní příležitosti.

S demolicí stavby ze započalo v roce 1896, aby uvolnila prostor pro výstavní pavilony Petit Palais a Grand Palais pro světovou výstavu roku 1900. Jeho odstraněním vznikla urbanistická osa vedoucí od Invalidovny přes Pont Alexandre III až po Elysejský palác.

Sousoší dochované v Saint-Cloud

Popis

Palác byl postaven podél Champs-Élysées u Avenue de Marigny na místě pozemku, které město Paříž v roce 1852 přenechalo státu pro tuto příležitost.

Jednalo se o stavbu charakteristickou pro toto období, tj. ze železa a skla s kamennou fasádou. Palác měl průčelí o délce 208 m zdobené uprostřed portikem s triumfálním obloukem, který se otevíral do velké střední lodi. K hlavní stavbě přiléhaly čtyři rohové pavilony. Fasáda byla tvořena dvěma řadami arkád. Se svými 47 metry šířky (108 m včetně Haly strojů) stavba zabírala plochu přes dva hektary. Byla 35 metrů vysoká a měla 408 oken. Vrchní římsa nad portikem byla zdobena alegorickým sousoším Éliase Roberta nazvaným Francie korunující Umění a Průmysl (La France couronnant l'Art et l'Industrie), obklopené císařskými symboly, tj. orlem v kartuši drženými dětmi (autor Georges Diebolt). Toto sousoší bylo po demolici paláce přeneseno do veřejného parku v Saint-Cloud. Průmyslový palác byl spojen přes rotundu, zvanou Panorama s dalším výstavním pavilonem – Halou strojů (Galerie des machines), dlouhou 1200 metrů a 17 metrů vysokou, která stála podél Seiny.

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Palais de l'Industrie na francouzské Wikipedii.

    Související články

    Externí odkazy

    This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.