Furugelmův ostrov

Ostrov Furugelma (rusky Остров Фуругельма)[1] je neobydlený ostrov v jihozápadní části zálivu Petra Velikého[1] v Japonském moři. Leží 110 km jihozápadně od Vladivostoku. Je nejjižněji položeným ostrovem Ruska. Administrativně náleží do Chasanského rajónu Přímořského kraje.

ostrov Furugelma
Остров Фуругельма (rusky)
Ostrov v Posjetově zálivu na satelitním snímku NASA
Furugelma
Ostrov na mapě Přímořského kraje
LokalizaceJaponské moře / Tichý oceán
StátRusko Rusko
 krajPřímořský
 rajónChasanský rajón
Topografie
Rozloha2,45 km²
Zeměpisné souřadnice42°27′ s. š., 130°55′ v. d.
Délka2,5 km
Šířka1,5 km
Nejvyšší vrchol (120 m n. m.)
Osídlení
Počet obyvatel0 (2020)
Hustota zalidnění0 obyv./km²
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Historie

Ostrov popsali 10. května 1854 námořníci fregaty Pallada a pojmenovali jej podle Ivana Vasiljeviče Furugelma (Иван Васильевич Фуругельм),[2] kapitána transportu „Kníže Menšikov“, který patřil Rusko-americké společnosti.

Po roce 1922, kdy vznikaly rybolovné kolchozy a státní rybářské podniky, se na ostrově nacházelo několik rybích farem. Největší proslulost však získal ostrov po otevření kožešinové farmy, kde chovatelé poprvé začali chovat modré norky. Zpočátku bylo všechno v pořádku. Potom zvířata zahubila téměř všechny místní ptáky. Ač byla myšlenka chovu norků brzy opuštěna, obnova ptačích kolonií trvala velmi dlouho.

Po zhoršení vztahů s Japonskem začalo budování pobřežní obrany Furugelmu. Byla postavena dělostřelecká baterie a několik pobřežních opevnění proti nepřátelskému výsadku. V srpnu 1945, v závěrečné fázi druhé světové války, byla z ostrova Furugelm vedena dělostřelecká palba na japonské pozice v Koreji, aby podpořila postupující sovětská vojska. Během korejské války byla pobřežní obrana ostrova udržována v bojovém stavu. Na konci 70. let byla vojenská posádka rozpuštěna.

Od 24. března 1978 je ostrov součástí Dálněvýchodní mořské přírodní rezervace.

Geografie

Námořní navigační mapa

Ostrov Furugelm je nejjižnějším ostrovem Přímořského kraje a celého Ruska, spolu s ostrovem Věry ležícím ve stejné zeměpisné šířce. Nachází se téměř na samé hranici se Severní Koreou. Proto je nazýván „poslední ruský ostrov“. Je asi 2,5 km dlouhý a 1,5 km široký a relativně plochý – maximální výška je 120 m. Pobřeží ostrova je skalnaté a strmé. Moře kolem ostrova je mělké, hloubka nepřesahuje 10 m.

Příroda

Ostrov je známý ptačími koloniemi. Kolonie racků černoocasých má čítá více než 50 tisíc ptáků. Sousedí s koloniemi alkounů brýlatých a alkounů úzkozobých. Na ostrově odpočívají někteří stěhovaví ptáci, uvedení v Červeném seznamu ohrožených druhů Ruska, jako jsou buřňáci, orli, chaluhovití a rackové.

Podnebí

Nejchladnějším měsícem je leden s průměrnou teplotou vzduchu -11 °C. Nejteplejším měsícem je srpen, průměrná teplota vzduchu je +21 °C. Voda v srpnu má 23–25 °C.

Odkazy

Reference

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Furugelm Island na anglické Wikipedii a Остров Фуругельма na ruské Wikipedii.

  1. Velká ruská encyklopedie [online]. Ruská akademie věd [cit. 2020-11-26]. Heslo ПЕТРА́ ВЕЛИ́КОГО ЗАЛИ́В. Dostupné online. (rusky)
  2. Velká ruská encyklopedie [online]. Ruská akademie věd [cit. 2020-11-28]. Heslo ФУРУГЕ́ЛЬМ. Dostupné online. (rusky)

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.