Nové Rusko

Nové Rusko či Novorusko, případně Nová Rus, Novorossija (rusky Новоро́ссия, Новороссийский край, Но́вая Росси́я, Но́вая Русь) je historické označení území na severním pobřeží Černého moře, které na konci 18. století dobyla, obsadila a poté i “kolonizovala” ruskými a ukrajinskými osadníky Ruská říše. Jde o jižní část bývalých tzv. Divokých polí, severně od oblasti Novoruska se nacházelo Malorusko, které je dnes střední a severní částí Ukrajiny. Správním střediskem bylo dnešní Dnipro (tehdy Jekatěrinoslav), později Oděsa. Území bylo před ruským obsazením součástí Osmanské říše a před tím Záporožské Siče, dnes je opět součástí Ukrajiny, malé části též Ruska a Moldavska. Poprvé byl název zmíněn v roce 1764 jako provincie Novorossijsk. Oficiálně byl název požíván pouze v letech 1796 - 1802, poté jižní Ukrajina. Neoficiálně do roku 1918.

Nové Rusko / Novorusko
Новоро́ссия
Mapa Nového Ruska na pozadí dnešní Ukrajiny
Geografie
Hlavní městožádné
Souřadnice47°30′ s. š., 34°30′ v. d.
Obyvatelstvo
Jazykukrajinština, ruština, hebrejština, tatarština, moldavština, němčina
Národnostní složeníUkrajinci, Rusové, Moldavané, Židé, Tataři, Němci
Náboženstvípravoslaví
Správa regionu
Nadřazený celekRuské impérium
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Po Říjnové revoluci se přestal výraz Nové Rusko používat.[1] Znovu byl použit pro navrženou konfederaci samozvaných Doněcké lidové republiky (DPR) a Luhanské lidové republiky (LPR) na části území historického Novoruska, které obě sdílejí hranici s Ruskem. Ukrajina označila konfederaci za oblast, kde probíhá protiteroristická operace (ATO). Vytvoření Novoruska bylo vyhlášeno 22. května 2014 a o měsíc později mluvčí samozvaných republik DNR a LNR oznámili sloučení do konfederace „Svazu lidových republik“. Po jednom roce byl projekt pozastaven: dne 1. ledna 2015 založení vedoucího představitele oznámilo, že projekt byl pozastaven a dne 20. května oznámili zakládající člen zmrazení politického projektu.

Odkazy

Reference

  1. heslo Nové rusko ve VSE. slovari.yandex.ru [online]. [cit. 2019-06-13]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2014-07-20.

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.