No-win situation
No-win situation, jiným názvem situace ztráty (lose-lose situation) nebo také Hlava 22, je taková situace, kdy má člověk výběr, ale žádné rozhodnutí nevede k úspěchu.
Jestliže kat nabídne odsouzenému možnosti, zda chce být oběšen, zastřelen nebo otráven, všechny volby vedou k smrti. Tedy pro odsouzeného k „no-win situation“. Jednoduše řečeno, v této bezútěšné situaci je jedno, pro co se dotyčný rozhodne, výsledek bude vždy stejný. Osoba, jíž byla dána volba, nevyhraje.
Další příklad, jestliže má člověk na výběr k jídlu šunkový sendvič nebo roastbeef a osoba je vegetarián nebo trpí alergií, lze takovou situaci pokládat za „no-win situation“.
Příkladem války typu „no-win situation“ je tzv. Pyrrhovo vítězství, ve kterém je válečné vítězství příliš draze zaplacené, aby mohlo být považováno za výhru.
Z historie
V reformační Evropě byly někdy obviněné čarodějnice svázány a hozeny do vody, aby se zjistila jejich nevina. Lidé věřili, že pravá čarodějnice bude plavat na hladině a neutone (protože ji spojení s ďáblem zachrání před utopením). Jde o typickou „no-win situation“.[1]
Teorie her
V teorii her jde o takovou situaci, kdy žádný hráč nezískává prospěch a situace obecně končí pro hráče výhradně nepříznivým způsobem. Jsou to situace tohoto typu:
- Situace s nevyhnutelnými nebo nepředvídatelnými podmínkami – situace se změní poté, kdy se člověk rozhodl.
- Nevýhoda tahu neboli Zugzwang je termín ze šachové terminologie. Označuje pozici, při které je pro hráče nevýhodné, že musí táhnout. Ideální by pro něho bylo nedělat nic.
- Situace, ve které má jednotlivec uskutečnit dvě akce, která jsou vzájemně závislé jedna na druhé, jedna podmiňuje druhou. Hlava 22 je termín, který vytvořil Joseph Heller v románu Hlava XXII. Popisuje obtížné rozhodování v pravidlech, nařízeních, postupech nebo situacích, kde není žádný reálný výběr. V teorii pravděpodobnosti se to vztahuje k situacím, kde existuje množství pravděpodobných událostí. Žádoucí výsledek vyplývá z vlivu těchto události, ale je nulová pravděpodobnost, že se stanou výhradně tím správným způsobem, aby bylo výsledku dosaženo.
- Situace, které byly špatně vyhodnoceny
- Situace, kdy nejlepší rozhodnutí pro jednotlivce nevede k optimálnímu výsledku pro další zúčastněné, tzv. vězňovo dilema.
- Tramvajové dilema – Po kolejích jede nezastavitelná tramvaj, která může v přímém směru zabít pět pracujících, nebo zásahem výhybkáře může být tramvaj odkloněna na vedlejší kolej, kde zabije jednoho člověka.
V populární kultuře
Význam rozhodnutí v situaci, kdy není možné vyhrát, se již několikrát objevil například ve Star Treku, jako jeden z testů prověření velících schopností kapitána. Jednalo se o simulaci s názvem Kobayashi Maru a poprvé se s ní mohli diváci filmu setkat v roce 1980; podruhé v nejnovějším pokračování filmové série v roce 2009.
Reference
V tomto článku byl použit překlad textu z článku No win situation na anglické Wikipedii.
- Matthew Hopkins. Encyclopædia Britannica. 2008. Encyclopædia Britannica Online. navštíveno 11. 12. 2008 <http://www.britannica.com/EBchecked/topic/1279664/Matthew-Hopkins>