Nadační fond nezávislé žurnalistiky

Nadační fond nezávislé žurnalistiky (zkratka NFNZ) je český nadační fond založen v roce 2016,[1] jehož cílem je pluralita a svoboda českých médií pro zajištění základních předpokladů demokratického politického systému a kultivace mediálního prostředí. Pomocí grantů, cen a odborné asistence NFNZ podporuje jednotlivé novinářské redakce a jednotlivce, kteří usilují o rozšiřování názorově rozlišných a společensky důležitých informací. Od roku 2017 Fond vedl Josef Šlerka,[2] v roce 2021 se stala ředitelkou Kateřina Hrubešová.[3]

Logotyp NFNZ

Působení

V červenci 2019 NFNZ publikoval Rating[4], který hodnotí důvěryhodnost českých médií. Rating je založen na dodržování základních novinářských norem a zaměřuje se na tři charakteristiky – transparentnost média, poctivé nakládání se zdroji a profesionální práce se sdělením.[5] V první fázi byly hodnoceny zpravodajské weby, v září 2020 byl rating rozšířen o hodnocení 3 dalších skupin médií – tištěných deníků, publicistických časopisů a online publicistických titulů. Navíc byl v září 2020 byl na základě shody mezi NFNZ, Konšpirátori.sk, společností Semantic Visions a projektem Atlas konspirací vytvořen přehled českých konspiračních a antisystémových serverů.[6]

Z hlediska zvyšování kvality novinářské práce:

1. Novináři, šéfredaktoři

  • Rating jim ukazuje, že dodržovat základní standardy je důležité a veřejnost to sleduje.
  • Již po zveřejnění první fáze ratingu upravila celá řada redakcí způsob odkazování na původní zdroje, začala důsledněji oddělovat reklamu od redakčního obsahu a doplnila chybějící údaje o redakci, vydavateli a kontakty na jednotlivé redaktory.

2. Vydavatelství a majitelé médií

  • mají přehled o tom, zda a do jaké míry jejich redakce dodržují základní normy novinářské práce, a zároveň vědí, že pokud má redakce snížené hodnocení v ratingu, hrozí jim odliv inzerentů.

3. Firmy a mediální agentury

  • mají přehled o tom, která média dodržují standardy a mohou se rozhodnout zadávat reklamu v těch, která je dodržují;
  • mají k dispozici přehled konspiračních webů a možnost se jednoduše rozhodnout o vyřazení konspiračních médií ze seznamu míst, kde inzerovat.

V listopadu 2019 ve spolupráci s Karlovou univerzitou NFNZ publikovalo Atlas konspirací,[7] webovou databázi konspiračních teorií, populistických rámování a dezinformací z online světa.

Správní rada

Tomáš Richter, Helena Chaloupková, Michal Klíma, Jiří Kučera, Jakub Macek, Michal Petrman

Dozorčí rada

František Dostálek, Petr Laštovka

Expertní rada

Eva Hanáková, Michal Kašpárek, Jan Motal, Marie Němcová, Lenka Vochocová, Marie Peřinová, Veronika Sedláčková, Václav Štětka, Petr Nutil, Jaroslav Veis, Tomáš Trampota, Lenka Waschková Císařová

Podpořené projekty

Odkazy

Reference

  1. Informace o NFNZ - Nadační fond nezávislé žurnalistiky. hlidacstatu.cz.
  2. Josef Šlerka v Socialbakers končí, povede Nadační fond nezávislé žurnalistiky. Lupa.cz [online]. 2017-08-01 [cit. 2017-08-17]. Dostupné online.
  3. NFNZ povede Kateřina Hrubešová, střídá Josefa Šlerku. MediaGuru.cz [online]. [cit. 2021-09-13]. Dostupné online. (česky)
  4. Rating NFNZ. https://www.nfnz.cz/rating-medii/ [online]. [cit. 2020-01-15]. Dostupné online.
  5. Hodnocení médií. rating.nfnz.cz [online]. [cit. 2019-07-18]. Dostupné online.
  6. Seznam konspiračních webů. https://www.nfnz.cz/domaci-konspiracni-servery/ [online]. [cit. 2019-07-18]. Dostupné online.
  7. Atlas konspirací. www.atlaskonspiraci.cz [online]. [cit. 2019-11-05]. Dostupné online.
  8. Jiří Kubík, Jsou nezávislí novináři ohrožený druh? Proč dalo padesát byznysmenů peníze na jejich podporu, Seznam Zprávy, 23.5.2017

Související články

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.