Nacistické ozbrojené a bezpečnostní sbory
Nacistické ozbrojené a bezpečnostní sbory se stejně jako ostatní skládaly z branné moci a policie. Měly však zvláštní strukturu.
Členění
- SA (Sturmabteilung, úderné oddělení) – hnědé košile. Jejich velitelem byl Ernst Röhm. 30. června 1934 bylo v Noci dlouhých nožů vedení SA zlikvidováno a SA přestaly hrát významnější roli. Od roku 1939 SA cvičila domobranu.
- SS (Schutzstaffel, ochranné oddíly) – černé uniformy. Založeny Adolfem Hitlerem v dubnu 1925. V roce 1929, když měly 300 členů, se jejich velitelem stal Reichsführer Heinrich Himmler. Jeho zástupcem byl Reinhard Heydrich. V roce 1933 již měly 50 000 členů. Od roku 1934 přestaly být součástí SA. V roce 1939 měly 250 000 členů.
- Allgemeine-SS (všeobecné SS)
- Reichssicherheitshauptamt (RSHA, hlavní říšský bezpečnostní úřad) – jeho vedoucím byl Reinhard Heydrich, po jeho smrti Ernst Kaltenbrunner.
- Ordnungspolizei (Orpo; pořádková policie)
- Sicherheitspolizei (Sipo; bezpečnostní policie)
- Kriminalpolizei (Kripo; kriminální policie)
- gestapo (Geheime Staatspolizei, tajná státní policie) – politická policie, jejíž velitelem byl Gruppenführer Heinrich Müller.
- Sicherheitsdienst (SD; bezpečnostní služba) – civilní rozvědka a kontrarozvědka
- Einsatzgruppen = jednotky k nasazení neboli útvary, které se plně podílely na „řešení židovské otázky“
- Reichssicherheitshauptamt (RSHA, hlavní říšský bezpečnostní úřad) – jeho vedoucím byl Reinhard Heydrich, po jeho smrti Ernst Kaltenbrunner.
- Waffen-SS (ozbrojené SS)
- Leibstandarte – osobní stráž Adolfa Hitlera
- SS-Totenkopfverbände (svazy smrtihlava) – dozorci koncentračních táborů
- Verfügungstruppen (dispoziční jednotky) – 39 elitních vojenských divizí
- Allgemeine-SS (všeobecné SS)
- Wehrmacht – branná moc, nahradila Reichswehr
- Heer – pozemní vojsko
- Luftwaffe – letectvo, obnoveno 26. února 1935
- Kriegsmarine – námořnictvo, nástupce Reichsmarine od 1. června 1935
- Abwehr – vojenská rozvědka a kontrarozvědka. Jejím velitelem byl admirál Wilhelm Canaris od roku 1935 až do roku 1944, kdy SD prošetřovalo napojení Abwehru na západní Spojence.
- Volkssturm (domobrana)
- Werwolf (guerrilla na vyklizených územích), lidé plně oddaní nacismu, kteří měli plnit různé úkoly v týlu nepřítele a vést boj i po válce.
Portály: Druhá světová válka | Německo
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.