Mustafa Mulalić

Mustafa Mulalić (v srbské cyrilici Мустафа Мулалић; 1896 Livno, Bosna a Hercegovina26. prosince 1983 Sarajevo, Socialistická federativní republika Jugoslávie) byl bosenskohercegovský politik bosňáckého původu.

Mustafa Mulalić
Narození1896
Livno
Úmrtí26. prosince 1983 (ve věku 86–87 let)
Sarajevo
NárodnostSrbové
Povolánípolitik
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Život

Roku 1929 podpořil zavedení královské diktatury v Jugoslávii. Za tento svůj servilní postoj k novému zřízení byl odměněn strným společenským vzestupem. Již roku 1931 byl zvolen poslancem za obvod Livno na jednotné vládní kandidátce generála Petra Živkoviće. Roku 1935 byl opětovně zvolen, ale tentokrát jako představitel Jugoslávské národní strany za obvod Gračanica.[1]

Patřil k malému okruhu lidí muslimské víry původem z Bosny, kteří se zapojili do četnického hnutí odporu proti okupaci během druhé světové války. Byl členem Vrchního velení JVuO a Vrchního velení četnických oddílů vojska Jugoslávie. Na Svatosávském sjezdu v lednu 1944 byl zvolen místopředsedou zasedání. Mulalićova úloha v royalistickém hnutí odporu za druhé světové války spočívala ve snaze získat podporu bosenských Muslimů. V tom však neuspěl, neboť mnohem větší ohlas mezi tímto obyvatelstvem získali nakonec Titovi partyzáni.[2]

Po skončení války se vzdal nové komunistické moci a za své politické aktivity během války byl odsouzen na 5 let vězení. Po výkonu trestu se živil jako obchodbí zástupce jedné sarajevské společnosti. [3][4]

Reference

  1. HALILBEGOVIĆ, Nihad. O KANDIDATURI MUSTAFE MULALIĆA ZA NARODNOG POSLANIKA GRAČANIČKOG SREZA NA PETOMAJSKIM IZBORIMA, 1935. GODINE. Gračanički glasnik. S. 85–90. Dostupné online.
  2. TELEGRAF. Muslimani, a četnici: Borili se s Dražom za kralja, nikad s Titom. Nezavisne novine. Dostupné online [cit. 2018-08-24]. (srbsky)
  3. NAMETAK, Alija. Sarajevski nekrologij. Sarajevo: [s.n.], 2004. S. 226–229.
  4. ZNATE LI KO JE BIO MUSTAFA MULALIĆ? Četnički ideolog koji je do zadnjeg dana ostao uz Dražu Mihailovića. slobodna-bosna.ba [online]. [cit. 2019-06-14]. Dostupné online. (anglicky)
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.