Mudroské příměří

Mudroské příměří (turecky Mondros Mütarekesi) bylo příměří mezi státy Dohody a Osmanskou říší podepsané 30. října 1918, které ukončilo první světovou válku na Blízkém východě a na Kavkazské frontě. Smlouvu podepsali osmanský ministr námořnictva Rauf Orbay a za Dohodu britský admirál Sir Somerset Arthur Gough-Calthorpe na palubě bitevní lodi HMS Agamemnon kotvící v přístavu Mudros na ostrově Lémnos.

Bitevní loď HMS Agamemnon na jejíž palubě došlo k podpisu příměří

Poté, co Britové a Arabové na přelomu září a října obsadili Damašek, během vardarské ofenzívy byla prolomena soluňská fronta, kapitulovalo Bulharsko a došlo k přímému ohrožení Istanbulu, rozhodli se osmanští politici žádat o příměří. Jednání s Brity byla na lodi HMS Agamemnon zahájena 27. října a smlouva byla podepsána o tři dny později, přičemž k zastavení bojů došlo v poledne následujícího dne. Osmanská říše se v podmínkách příměří zavázala vyklidit své posádky mimo Anatolii, na Kavkaze se stáhnout na původní rusko-osmanskou hranici a umožnit flotě Dohody proplouvat úžinami Bospor a Dardanely. Dále se Osmané zavazovali k demobilizaci všech jednotek a k poskytnutí svých přístavů, železnic a dalších strategických objektů silám Dohody.
V listopadu obsadila vojska Dohody Istanbul a během jednání na mírové konferenci v Paříži došlo k dělení Osmanské říše, které stvrzovala Sèvreská mírová smlouva uzavřená 10. srpna 1920. Smlouvu znamenající rozdělení Osmanské říše mezi vítězné mocnosti odmítl ratifikovat osmanský parlament a po povstání došlo k turecké válce za nezávislost. Turci v čele s Mustafou Kemalem zvítězili v řecko-turecké válce a vynutili si revizi Sèvreské smlouvy. 24. července 1923 byla podepsána Lausannská smlouva, která potvrdila hranice nově vzniklé Turecké republiky.

Odkazy

Související články

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.