Morčák prostřední

Morčák prostřední (Mergus serrator) je velká potápivá kachna a společně s morčákem velkým a bílým jediný druh morčáka, který se vyskytuje na území České republiky.

Morčák prostřední
Morčák prostřední - samec
Stupeň ohrožení podle IUCN

málo dotčený[1]
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Kmenstrunatci (Chordata)
Podkmenobratlovci (Vertebrata)
Třídaptáci (Aves)
Podtřídaletci (Neognathae)
Řádvrubozobí (Anseriformes)
Čeleďkachnovití (Anatidae)
Rodmorčák (Mergus)
Binomické jméno
Mergus serrator
Linné, 1758
Areál rozšíření
Areál rozšíření
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Mergus serrator

Popis

Morčák prostřední dorůstá 52–58 cm, váží 750–1360 g a v rozpětí křídel má asi 67–82 cm. Dospělý samec má šedočerný hřbet, černobílá křídla, šedé boky a ocas, hnědobílé hrdlo, zelenou hlavu s nápadnou chocholkou per a výrazným červeným zobákem. Samice se od samce výrazně liší, je téměř celá šedá s bílým zbarvením na břiše a křídlech a hnědou hlavou, na které má výraznější chocholku než samec. Často bývá zaměňována s velmi podobnou samicí morčáka velkého, na rozdíl od které je poněkud menší a má mnohem méně výraznější přechod mezi hnědým hrdlem a světlou hrudí.

Rozšíření

Morčák prostřední je široce rozšířený pták, hnízdí na sladkovodních jezerech a řekách v Severní Americe, Grónsku, Evropě a Asii. Je stěhovavý a na zimu pravidelně odlétá do jižnějších lokalit s mírnějším podnebím. Při průtahů je často a místy i dosti pravidelně k vidění také na území České republiky, kde velmi ojediněle také zimuje. V roce 2004 činila populace tohoto ptáka asi 510 –600 000 jedinců.[2]

Ekologie

Vyskytuje se obvykle jednotlivě, občas může žít i ve skupinách čítajících až 50 jedinců. Za svou kořistí, kterou tvoří především menší ryby, vodní hmyzy, korýši a žáby, se velmi často potápí.

Hnízdo má obvykle velmi dobře ukryté v husté rostlinné vegetaci a umístěné v těsné blízkosti vody. Ročně klade 5–12 vajec, na kterých sedí asi 29–35 dní. Mláďata hnízdo opouštějí krátce po vylíhnutí obvykle již v 1. až 2. dni života, pohlavně dospívají ve 2 letech a ve volné přírodě se mohou dožít i více než 8 let.

Chov v zoo

Morčák prostřední je velmi vzácně chovaných druhem. V rámci Evropy byl v červnu 2020 chován jen ve čtyřech zoo – dvou německých, jedné britské a jedné české (Zoo Praha). Ani v minulosti nebyl chován v žádné jiné české a slovenské zoo.[3]

Chov v Zoo Praha

Zoo Praha chová tento druh od roku 2004.[4] Na konci roku 2018 byl chován pár.[5]

K vidění je v průchozí voliéře Delta za pavilonem Sečuán v dolní části zoo (stav léto 2020).

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Red-breasted Merganser na anglické Wikipedii.

  1. Červený seznam IUCN ohrožených druhů 2021.3. 9. prosince 2021. Dostupné online. [cit. 2021-12-27]
  2. Červený seznam ohrožených druhů
  3. www.Zootierliste.de. zootierliste.de [online]. [cit. 2020-07-09]. Dostupné online.
  4. Morčák prostřední - lexikon zvířat. www.zoopraha.cz [online]. [cit. 2020-07-09]. Dostupné online.
  5. Ročenka Unie českých a slovenských zoologických zahrad 2018

Literatura

  • Dungel J., Hudec, K. (2001): Atlas ptáků České a Slovenské republiky; str. 54. Academia, Praha. ISBN 978-80-200-0927-2

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.