Mons

Mons (pikardsky Mont, nizozemsky a německy Bergen) je belgické město. Nachází se ve Valonském regionu blízko hranic s Francií a je správním centrem provincie Henegavsko. Žije zde více než 90 000 obyvatel a jeho rozloha činí 146,56 km².

Mons
náměstí Grand-Place v Monsu

znak

vlajka
Poloha
Souřadnice50°27′18″ s. š., 3°57′7″ v. d.
Nadmořská výška60 m n. m.
StátBelgie Belgie
Jazyk. společenstvíFrancouzské
RegionValonsko
ProvincieHenegavsko
ArrondissementMons
Mons
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha146,56 km²
Počet obyvatel93 366 (2015)
Hustota zalidnění637 obyv./km²
Správa
StarostaNicolas Martin (od 2018)
Oficiální webwww.mons.be
Telefonní předvolba065
PSČ7000 - 7034
Počet zastupitelů45
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Od roku 1967 je Mons sídlem Vrchního velitelství spojeneckých sil v Evropě (SHAPE) v rámci NATO.

Historie

Území města bylo osídleno již v době neolitu – svědčí o tom archeologické nálezy blízko vesnice Spiennes, která je součástí dnešní obce Mons. V období Římanů byl na kopci vybudován vojenský tábor, nazvaný Castri Locus.

Město bylo založeno v 7. století v okolí kláštera, který nechala postavit sv. Valtruda, kanonizovaná po své smrti v roce 688. Později nechal henegavský hrabě vybudovat na vrcholu kopce hrad a ve 12. století přibyla 1 km dlouhá předsunutá hradba.

Od 13. století dochází k výraznému nárůstu počtu obyvatel a stoupá význam Monsu jako centra obchodu. Roku 1290 započala stavba nového opevnění, která byla dokončena až roku 1822.

Charakter města výrazně změnila průmyslová revoluce a nástup důlní těžby. Mons je centrem oblasti Borinage, která byla v 19. a v první polovině 20. století jednou z hlavních oblastí těžby uhlí v Belgii. V druhé polovině 20. stol. byly uhelné doly postupně zavírány a dnes jsou nejdůležitějšími průmyslovými odvětvími sklářství a hutnictví.

V roce 1973 byla s Monsem spojena obec Jemappes, jejíž jméno vstoupilo do dějin bitvou z 6. listopadu 1792, v níž francouzské vojsko porazilo rakouskou armádu a následně obsadilo území dnešní Belgie.


Na začátku 1. světové války, dne 23. srpna 1914, se v bitvě u Monsu střetla britská a německá armáda. Byla to první bitva, kterou svedli Britové v 1. světové válce.

Univerzity

Mons je sídlem tří univerzit:

  • Université de Mons-Hainaut (UMH)
  • Facultés Universitaires Catholiques de Mons (FUCAM)
  • Faculté polytechnique de Mons (FPMs)

Zajímavosti

Sport

Ve městě sídlí fotbalový klub RAEC Mons.[1]

Zajímavá místa a budovy

Osobnosti města

Partnerská města

Fotogalerie

Reference

  1. Profil klubu Archivováno 3. 2. 2014 na Wayback Machine na transfermarkt.com (anglicky)

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.