Borinage

Borinage je oblast na jihu Belgie. Protéká jí řeka Haine, největším městem je Mons. Většinu obyvatel tvoří Valoni, hovořící dialektem zvaným borain. Převládajícím vyznáním je protestantismus.

Borinage
Zalesněná halda u Noirchainu
Rozloha584 km²
Nadřazená jednotkaHenegavsko
StátBelgie Belgie
Obyvatelé258 000
Důležitá místaMons
Souřadnice50°26′0″ s. š., 3°50′0″ v. d.
Borinage (červeně) na mapě Henegavska
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

K regionu Borinage se tradičně počítá třináct obcí: Boussu, Colfontaine, Dour, Frameries, Hensies, Honnelles, Jurbise, Lens, Mons, Quaregnon, Quévy, Quiévrain a Saint-Ghislain.

Oblast byla již od starověku nazývána Carbonaria silva díky bohatým zásobám černého uhlí. V 19. století bylo Borinage jeho největším producentem v Evropě[1] (hlavním odběratelem byla Francie) a tvořilo součást souvislého pásu průmyslových a těžebních lokalit na francouzsko–belgickém pomezí zvaného sillon Sambre-et-Meuse. Název oblasti je proto odvozován od nizozemského slovesa boren (kopat).[2] Památkou na těžbu jsou četné haldy roztroušené po krajině. Borinage byla místem zrodu belgického dělnického hnutí: v roce 1885 zde byla založena Belgická strana práce a v roce 1893 se konala krvavě potlačená generální stávka.

V letech 1878–1880 působil v Borinage jako laický kazatel Vincent van Gogh, který ztvárnil život místních havířů na svých raných obrazech, např. Jedlíci brambor.[3] V roce 1934 natočili Henri Storck a Joris Ivens sociálněkritický dokumentární film Misère au Borinage. Život v regionu v období velké hospodářské krize popsal ve svých reportážích také Egon Erwin Kisch.

Po druhé světové válce sem přišly za prací desetitisíce Italů (jedním z příslušníků této migrační vlny byl i zpěvák Salvatore Adamo).[4] Koncem padesátých let začal útlum těžby a v jeho důsledku patří Borinage k nejchudším částem Belgie.[5] Existují zde menší sklářské a strojírenské podniky, v Saint-Ghislain byla otevřena evropská serverovna firmy Google. Významnější terciární sektor funguje pouze ve městě Mons, které se tak od svého okolí výrazně liší.

Zbytky hornické osady Grand-Hornu jsou chráněny UNESCO jako součást komplexu Černouhelné doly ve Valonsku. Oblast je známá také díky středověké legendě o drakovi z Wasmes, kterou připomínají tradiční krojovaná procesí. Mezi lokální speciality patří koláč pagnon borain a nápoj z fíků Bière Darbyste, který zavedli stoupenci Johna Nelsona Darbyho jako náhražku piva. Středověkou památkou je zřícenina hradu Boussu s rozsáhlým parkem. V roce 1792 se na území Borinage odehrála bitva u Jemappes, která byla součástí revolučních válek.

Reference

  1. Visit Mons Dostupné online
  2. La Borinage Dostupné online Archivováno 6. 8. 2016 na Wayback Machine
  3. The Guardian Dostupné online
  4. L'Indro Dostupné online
  5. Sudinfo Dostupné online Archivováno 19. 7. 2019 na Wayback Machine

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.