Monika MacDonagh-Pajerová

Monika MacDonagh-Pajerová (* 8. ledna 1966 Janov) je česká aktivistka, vysokoškolská pedagožka pražského centra New York University[1], bývalá diplomatka a studentská vůdkyně sametové revoluce z roku 1989.

PhDr. Monika MacDonagh-Pajerová
Narození8. ledna 1966 (56 let)
Janov
Československo Československo
Alma materUniverzita Karlova v Praze
Povolánípedagožka, vysokoškolská učitelka a aktivistka
Oceněníúčastník odboje a odporu proti komunismu
ChoťPeter MacDonagh
DětiEmma Smetana
Tomáš
RodičeOlga Sozanská
Ota Pajer
PříbuzníKateřina Bursíková Jacques a Oskar Pajer (sourozenci)
Jan Roth (praděd)
Alan Pajer (strýc)
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

V listopadu 1989 spolupracovala jako reprezentantka organizace STIS (Studentského tiskového a informačního střediska) na FF UK s městským výborem SSM v Praze na přípravě demonstrace na Albertově.[2] Dne 21. listopadu byla jmenována do Koordinačního stávkového výboru studentů vysokých škol a vystupovala jako jeho tisková mluvčí.[3] Od roku 1990 pracovala na ministerstvu zahraničních věcí a působila jako kulturní atašé na českém velvyslanectví v Paříži.[3]

Osobní život

Její otec je fotograf Ota Pajer (bratr fotografa Alana Pajera), mladší sestra je politička Liberálně ekologické strany Kateřina Bursíková Jacques a pradědeček byl kameraman Jan Roth. Její matka Olga Sozanská byla dlouholetou předsedkyní Národního dobrovolnického centra Hestia. Současným[kdy?] manželem její matky je sochař a malíř Jiří Sozanský.

Je vdaná za Ira Petra MacDonagha, spolu mají syna Tomáše. Z předchozího vztahu s Jiřím Smetanou má dceru Emmu Smetanu.[4]

Vzdělání

Rigorózní zkouška v oborech filozofie, angličtina a skandinávská studia (Filozofická fakulta Univerzity Karlovy, 1991). Z cizích jazyků ovládá angličtinu, francouzštinu, němčinu, švédštinu a ruštinu.

Odkazy

Reference

  1. Seznam učitelů New York University v Praze: http://www.nyu.edu/global/global-academic-centers/prague/academics/faculty.html
  2. Závěrečná zpráva vyšetřovací komise Federálního shromáždění pro objasnění událostí 17. listopadu 1989, část III. 4) - Úloha opozice, [cit. 2009-10-23]. Dostupné online.
  3. MÜLLEROVÁ, Alena; HANZEL, Vladimír. Albertov 16:00 Příběhy sametové revluce. Praha: Nakladatelství Lidové noviny, 2009. ISBN 978-80-7422-002-9. Kapitola Slovníček, s. 279.
  4. MALINDA, Jan: Emma Smetana, Nova televizních zpráv, Magazín Dnes, č. 40, 4. 10. 2012

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.