Mokré zvlákňování
Mokré zvlákňování (angl.: wet spinning, něm.: Nassspinnverfahren) je způsob výroby chemických vláken z roztoku, který se protlačuje tryskami přímo (za mokra) do srážecí lázně.
Proces zvlákňování sestává z
rozpouštění vlákniny – filtrace roztoku – protlačení tryskou a koagulace – odpaření rozpouštědla – dloužení – fixace
Vlákno má pórovitou strukturu, (poměrně nízká) rychlost zvlákňování dosahuje maximálně 200 m/min, zvlákňovací trysky mohou mít velké množství otvorů (průměr cca 50 µm) pro jednotlivé filamenty.
- Technologií mokrého zvlákňování se vyrábějí zejména viskózová [1], acetátová, měďnatá, aramidová a asi 80 % polyakrylových vláken.
- V německé odborné terminologii se označení mokré zvlákňování (Nassspinnverfahren) používá také pro technologii rozvolňování svazků lýkových vláken na dopřádacím stroji:
Elementární vlákna jsou slepena pektinem a ligninem. Proplachováním (částečně teplou vodou) před průtahovým ústrojím dopřádacího stroje se vlákna uvolní, aby se mohla vzájemně posouvat. Tím je umožněn průtah, tj. ztenčení svazku vláken. Hotová příze se potom suší a lepivé látky znovu ztvrdnou, příze předená za mokra má proto poměrně nízkou tažnost.
Literatura
• Denninger/Giese: Textil- und Modelexikon, Deutscher Fachverlag Frankfurt/Main 2006, ISBN 3-87150-848-9, str. 486-487
Reference
- Příklad zvlákňování viskózy (německy): http://www.uni-protokolle.de/Lexikon/Viskose.html