Mořský savec
Mořský savec je savec, který většinu nebo podstatnou část svého života tráví v oceánu a je na něm závislý. Stejně jako savci na souši, krmí svoje mláďata mateřským mlékem a dýchají vzduchem, jsou přizpůsobeni životu v moři, takže například místo nohou mají ploutve. Mezi mořské savce patří například: velryby, delfíni, kosatky, tuleni, lachtani a mroži.
Mezi mořské savce jsou zahrnováni například:
- podřád kytovci (Cetacea)
- infrařád ozubení (Odontoceti)
- infrařád kosticovci (Mysticeti)
- řád sirény (Sirenia)
- čeleď kapustňákovití (Trichechidae)
- čeleď dugongovití (Dugongidae)
- infrařád ploutvonožci (Pinnipedia)
- čeleď tuleňovití (Phocidae)
- čeleď mrožovití (Odobenidae)
- čeleď lachtanovití (Otariidae)
- druh vydra mořská (Enhydra lutris)
- druh medvěd lední (Ursus maritimus)
Největší zvíře
Největším zvířetem naší planety je plejtvák obrovský,( jinak řečeno ''modrá velryba''). Dorůstá až do délky 30 m. Jeho velikost srdce je jako automobil a jeho jazyk váží stejně jako celý slon. Místo zubů mají kostice, které se nacházejí v horním patře čelisti, vypadají jako silné vlasy, ale jsou o mnohem tužší. Živí se drobnými korýši nebo krillem, které polykají s vodou. Často se taky pravidelně potřebují nadechovat nad hladinou, a proto se často neodvažují plavat pod ledem, ale například velryba grónská, která žije v arktických vodách, v případě nouze dokáže prorazit i několik desítek centimetrů silný led.
- plejtvák obrovský
- plejtvák obrovský
Lov velryb
V dnešní době je většina velkých kytovců velmi vzácná, jelikož v minulosti tato zvířata byla hojně lovena, hlavně kvůli masu a tuku. V dnešní době už je ve většině států lov velryb zakázán, ale pořád je to v některých zemích dál povolené, proto nadále ochránci přírody bojují za celosvětový zákaz lovu těchto zvířat.
Delfíni
Jsou to velmi inteligentní a hraví zvířata, které žijí v mořích a oceánech mírného a tropického pásma. Existují jich spousta druhů, více se objevuje druh delfína mořského a jenom pět druhů delfína sladkovodního. Dokázali spoustu lidem zachránit život, a to díky svému dlouhému nosu, kterým vytlačili člověka zpátky na břeh do bezpečí.
Jejich dlouhý nos se nazývá ,,rostrum'' (zoban), a nad horní čelistí mají tkz. ,,meloun'', který využívají pro echolokaci. Echolokace je speciální zvuk pomocí čehož se orientují v okolí a hledají ryby.
Vzájemná komunikace
Delfín dokáže udělat až 10 000 klapavých zvuků za vteřinu, díky nimž může komunikovat s ostatními delfíny, například pískáním přivolávají další členy skupiny nebo se varují před nebezpečím jako třeba před žralokem.
Delfíny a hry
Jak dobře víme delfíni jsou hodně přátelská a hravá stvoření. Dokážou hrát více než 300 her, například skákaní přes kruhy a další cviky, hra s mořskými řasami, přátelské souboje či chytání úlovků. Rádi také surfují na vlnách nebo kličkují ve vlnách vytvořených loděmi. Rádi také vytvářejí bubliny ve vodě, které se pak snaží rozbít.
Kosatky
Kosatka neboli ,,Orca'' je divoký zubatý lovec , který se živí rybami, lachtany a ostatními velrybami. Lze ji poznat podle vysoké hřbetní ploutve a podle jejího zbarvení: černý hřbet, bílé skvrny v okruhu očí a bílý hrudník. Žije ve všech oceánech, ale většina z nich se častěji vyskytují v chladnějších vodách, a to v Severním ledovým oceánu a Antarktickým oceánu.
Tuleni
Jsou nádherná roztomilá zvířátka, které jsou především rozšířeni v polárních oblastech na severní a jižní polokouli. Jejich domovem je oceán, přičemž se potápějí do velké hloubky. Živí se rybami, kvůli odpočinku a rození mláďat vylézají na ledové kry ale poněkud na ní bývají často nemotorní.
Externí odkazy
- Obrázky, zvuky či videa k tématu mořský savec na Wikimedia Commons
Kniha otázek a odpovědí, vydalo nakladatelství - Svojtka & Co.
Atlas zvířat pro děti, vydalo nakladatelství Albatros ve spolupráci s Albert - O nás | Albatrosmedia.cz