Pivní puč

Pivní či pivnicový puč byl neúspěšný pokus o nacistický státní převrat v Německu, který se odehrál v bavorském Mnichově od večera 8. listopadu do brzkých ranních hodin 9. listopadu 1923.

Pivnicový puč

Mnichovské náměstí Marienplatz během puče
trvání: 8.9. listopadu 1923
místo: Mnichov, Výmarská republika
výsledek: Vítězství policistů
strany
NSDAP
Sturmabteilung
Výmarská republika
Reichswehr
velitelé
Adolf Hitler
Erich Ludendorff
Ernst Röhm
Hermann Göring
Max Amann
Max von Scheubner-Richter
Oskar Körner
Gustav von Kahr
Hans von Seisser
Otto von Lossow

síla
3000 100
ztráty
16 4

Průběh

8. listopadu 1923 nechal Adolf Hitler obklíčit měšťanský pivovar Bürgerbräukeller v Mnichově, kde se konala schůze představitelů bavorských elit (mj. Gustav von Kahr, Otto von Lossow, Hans von Seisser). Hitler se po boku generála Ericha Ludendorffa zúčastnil schůze. Když s projevem začal Kahr, vrhl se Hitler k pódiu s vytaženým revolverem a do pivovaru vtrhla i jeho jednotka SA, která jen čekala na povel. Během chvilky si Hitler získal podporu u davu, ale nepovedlo se mu naklonit si ani pomocí slibů, lichotek a poté i hrozeb na svou stranu hlavní vůdce, aby se přidali k „pochodu na Berlín“ a pomohli mu svrhnout tehdejší německou vládu. Se zfanatizovaným davem poté vyrazil do ulic v centru Mnichova, kde se mu ale postavila policie. Hitler vyhrožoval zastřelením rukojmí, a tak velitel policistů ustoupil. Pochod pokračoval, ale ještě se mu postavil Michael von Godin, který vedl „zelené policisty“ a ani nevyjednával, rovnou vydal rozkaz k palbě. Několik účastníků bylo zastřeleno.

V důsledku krachu celé akce byla NSDAP rozpuštěna. Hitler sám byl zatčen dva dny po střelbě a postaven před soud. Místo pěti let, ke kterým byl odsouzen, si ale nakonec odseděl necelých devět měsíců ve věznici v Landsbergu. Za asistence Rudolfa Hesse tam sepsal své dílo Mein Kampf. Jeho první svazek věnoval památce padlých pučistů, kteří byli v dobách Třetí říše uctíváni jako mučedníci.

Reakce v Československu

Československý tisk reagoval na puč na prvních stranách.[1][2]

Galerie

Odkazy

Reference

  1. Monarchistický převrat v Mnichově zdolán?. Národní listy. 9. 11. 1923, s. 1. Dostupné online.
  2. Státní převrat v Bavorsku. Jak se udál.. Lidové noviny. 9. 11. 1923, s. 1. Dostupné online.

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.