Minas Morgul

Minas Ithil (sindarsky Věž vycházejícího měsíce), později Minas Morgul (sindarsky Věž Černé magie), je město v Morgulském průsmyku, který umožňoval spojení Mordoru a Gondoru ve fiktivním světě Středozemi od britského spisovatele J. R. R. Tolkiena.

Minas Morgul
  2002 T. v.–3019 T. v.  

vlajka

znak
geografie

Představa Minas Ithilu, ilustrace Matěje Čadila
Minas Morgul (dříve Minas Ithil)
obyvatelstvo
národnostní složení:
morgulští a mordorští skřeti, černí skuruti, Černí Númenorejci, nazgûlové
adûnajština (dříve), západština, černá řeč, orkština
státní útvar
město Dúnadanů (dříve),
město Mordoru, diktatura Pána nazgûlů
Ithilien Ithilien (Gondor) / Mordor Mordor
vznik:
2002 T. v. – dobytí Minas Ithilu
zánik:
25. března 3019 T. v. – zničení Jednoho prstenu a Sauronův pád
státní útvary a území
předcházející:
Ithilien
následující:
Obnovené království

Druhý věk

Po Pádu Númenoru přistáli Isildur a Anárion ve Středozemi a založili říši Gondor. Roku 3320 Druhého věku Isildur založil v Morgulském průsmyku Minas Ithil a zasadil zde Bílý strom. Jakmile se Sauron vrátil do Mordoru, zaútočil na město, dobyl je a Bílý strom spálil. Isildur unikl po Anduině do Arnoru a ponechal Gondor spravovat Anárionovi. Po porážce Saurona ve válce s Posledním spojenectvím bylo město obnoveno.

Třetí věk

V roce 1980 Třetího věku se Černokněžný král Angmaru vrátil do Mordoru a roku 2000 s ostatními nazgûly město oblehl. Po dvouletém obléhání nakonec padlo do Sauronových rukou včetně palantíru v něm. Pán nazgûlů z města učinil své sídlo a bylo proto nazváno Minas Morgul. Roku 2050 sem vylákal a podle všeho zabil posledního gondorského krále Eärnura.

Během Války o Prsten z Minas Morgul vyšla vojska skřetů, která překročila Anduinu a posléze byla zničena v bitvě na polích Pelennoru. Po Sauronově porážce zůstalo Morgulské údolí opuštěné a město už nebylo znovu osídleno Gondorskými, protože tu ještě dlouho určitým způsobem přetrvávala zlá moc nazgûlů.

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.