Milan Fridrich (novinář)

Milan Fridrich (* 5. srpna 1970 Český Brod) je český novinář, zahraniční zpravodaj, mediální manažer a novinový, rozhlasový a televizní publicista. Vystudoval filosofii na Filosofické fakultě Univerzity Karlovy (1995) a management na Prague Businessinstitutu (2013). Kariéru začínal v Českém rozhlase jako zahraniční reportér, poté pracoval v Hospodářských novinách a následně v České televizi.

Milan Fridrich
Milan Fridrich na novinářské konferenci 2. 8. 2016
Narození5. srpna 1970 (51 let)
Český Brod
Československo Československo
Povolánínovinář a spisovatel
ChoťNora Fridrichová (2004–2008)
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Zahraniční zpravodaj

V roce 1998 otevíral Milan Fridrich zpravodajský post Českého rozhlasu v Bruselu a stal se historicky prvním stálým reportérem rádia v Belgii při Evropském společenství a NATO. Během následujících let provázel české posluchače Radiožurnálu a dalších stanic Českého rozhlasu a čtenáře Týdne, Eura, Mezinárodní politiky, Respektu a dalších odborných periodik evropskou integrací, vstupováním ČR nejprve do NATO a poté Evropské unie. V roce 2003 přešel v rámci bruselského angažmá z rozhlasu do vydavatelství Economia a stal se stálým zpravodajem Hospodářských novin a Ekonomu.

Česká televize

Do České televize nastoupil Milan Fridrich v roce 2005 po návratu z Bruselu. Spoluzakládal zpravodajský kanál ČT24 a byl jeho šéfeditorem. V roce 2007 se stal ředitel zpravodajství, aktuální publicistiky a sportu a řídil jak ČT24, tak ČT sport a veškerou produkci tohoto ředitelství pro ČT1 a ČT2. Během Fridrichovy éry prošla ČT24 razantní modernizací s důrazem na živé vysílání a mimořádné přenosy, které se staly populárními a vedly k tomu, že se zpravodajská ČT24 stala jednou z nejsledovanějších stanic podobného typu v Evropě. V roce 2009 se o něm mluvilo[kde?] jako o potenciálním kandidátovi na generálního ředitele ČT, když Jiří Janeček ztratil politickou podporu a byl kritizován za řízení ČT médii a odbornými svazy. Fridrich ale nakonec nekandidoval a Janeček ve volbě post obhájil. V roce 2010 byl Milan Fridrich po sporu s Janečkem pověřen vybudováním nového útvaru nových médií, tedy dostat Českou televizi na nové platformy – internet, do mobilů atd. Během jednoho roku se pak stala nová média ČT viditelnou součástí českého internetu a v mobilních aplikacích co do počtu uživatelů českou jedničkou. V současnosti má některou z aplikací ČT24, ČT sport nebo iVysílání přes 1 milion uživatelů. V roce 2011 byl po nástupu Petra Dvořáka do čela ČT jmenován Milan Fridrich ředitelem programu, a tak přímo řídí ČT1, ČT2 a podléhají mu i výkonní šéfové kanálů ČT sport, Déčko a ČT art. Program ČT od té doby konstantně posiluje ve sledovanosti a inovativnosti.[zdroj?] V roce 2012 se ČT stala poprvé v historii měření sledovanosti peoplemetry market leaderem v celoročním podílu (share) na sledovanosti televize.

Další aktivity

V roce 2005 stál Milan Fridrich u rozjezdu Aktuálně.cz, prvního samostatného internetového zpravodajského serveru v ČR jako jeho deníkový blogger (2005–2006). Napsal dvě knihy cestopisů Mazlení s vepři a Valčík s babiznou. S ČT natočil cca 70 cestopisů Postřehy odjinud – z Belgie, Nizozemska, Itálie, Lucemburska a Turecka.

Ocenění

  • Hlavní cena českého internetu Křišťálová Lupa 2011 za webové a mobilní projekty ČT v kategorii "Projekt roku" a v témže roku i 3. místo v kategorii "Osobnost roku"
  • Titul „Vizionář roku 2011“

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.