Mezinárodní výstava moderní uměleckoprůmyslové výroby
Termíny
Podle rozhodnutí z roku 1912 se měla konat v roce 1915, ale kvůli první světové válce se opozdila a pořádala se až v roce 1925 od 30. dubna do 15. října. Výstava měla navázat na úspěšnou světovou výstavu z roku 1900, při které se ve velké míře prosadila secese. Výstava z roku 1925 přiblížila veřejnosti nový směr art deco. Rozloha výstavy činila 28,8 ha a navštívilo ji 14 miliónů návštěvníků. Z politických důvodů se výstavy nezúčastnilo Německo. Účast odmítla i vláda USA, která se domnívala, že v jejich zemi nevznikly žádné návrhy, které by stály za vystavení.
Výstavní pavilony
Mezinárodní výstava moderní uměleckoprůmyslové výroby (francouzsky Exposition internationale des arts décoratifs et industriels modernes) byla mezinárodní výstava umění, řemesel a designu, konaná v Paříži roku 1925. Výstava zaujímala dlouhé území podél severního (levého) břehu řeky Seiny. Výstavní pavilony byly projektovány jako dočasné stavby, kde bylo vystaveno dekorativní umění a bytové zařízení. Mezi těmito stavbami dominovaly pavilony významných pařížských obchodních domů – Le Bon Marché, Printemps, Grands Magasins du Louvre, Galeries Lafayette, několik restaurací a divadlo. Dalšími významnými francouzskými expozicemi byly Dům sběratele (Hôtel du Collectionneur) a studovna v pavilonu francouzského velvyslanectví, kterou navrhl architekt Pierre Chareau.
K pozoruhodným národním, státním a regionálním pavilonům patřily:
- Rakouský pavilon architekta Josefa Hoffmana, interiér vytvořil Josef Frank
- Sovětský pavilon architekta Konstantina Melnikova.
- Pavilon nového ducha (Pavillon de l'Esprit Nouveau) architekta Le Corbusiera představoval francouzský modernismus. Tento pavilon byl koncipovaný jako modulární jednotka, kterou bylo možné opakovat a postavit tak normalizovaný obytný blok.
- Pavilon turismu, věž se zvonicí; architekt Robert Mallet-Stevens
- Japonský pavilon
- Nizozemský pavilon, interiéry Theo van Doesburg, Ludwig Mies van der Rohe
- Polský pavilon, architekt Jozef Czajkowski
- československý pavilon architekta Josefa Gočára se Štursovou sochou Vítěze na pilíři.[1] Exponáty dodali především výtvarníci sdružení kolem Uměleckoprůmyslové školy v Praze a družstva Artěl.[2]
Odkazy
Reference
V tomto článku byl použit překlad textu z článku Exposition internationale des arts décoratifs et industriels modernes na slovenské Wikipedii. (částečně)
- Snímek ve francouzské Mediatéce
- Art deco. Boemia 1918-1938. Bossaglia Rossana (ed.) a kolektiv autorů Uměleckoprůmyslového musea v Praze; katalog výstavy, Padova, Palazzo della Ragione 1996
Externí odkazy
- Obrázky, zvuky či videa k tématu Mezinárodní výstava moderní uměleckoprůmyslové výroby na Wikimedia Commons
- (česky) Článek o výstavě
- Flickr - 25 snímků pavilonů