Mateřídouška úzkolistá

Mateřídouška úzkolistá (Thymus serpyllum) je aromatická léčivá rostlina z čeledi hluchavkovitých. Patří k medonosným rostlinám.

Mateřídouška úzkolistá
Mateřídouška úzkolistá (Thymus serpyllum)
Vědecká klasifikace
Říšerostliny (Plantae)
Podříšecévnaté rostliny (Tracheobionta)
Odděleníkrytosemenné (Magnoliophyta)
Třídavyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řádhluchavkotvaré (Lamiales)
Čeleďhluchavkovité (Lamiaceae)
Rodmateřídouška (Thymus)
Binomické jméno
Thymus serpyllum
L., 1753
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Popis

Mateřídouška je drobná bylina s plazivou, u země dřevnatějící, monopodiálně větvenou lodyhou vysokou max. 30 cm. Po rozemnutí je pro ni typická jemná vůně. Listy jsou čárkovité, kopinaté až úzce obvejčité. Květy jsou drobné a fialové, v lichopřeslenech uspořádaných do kulovitého koncového lichoklasu. Kvete v červenci až srpnu.


Výskyt

Vyskytuje se po celé Evropě až do nadmořských výšek alpínského pásma. Roste převážně na suchých travnatých stráních, písčinách, mezích nebo ve světlých borových lesích. Preferuje písčité substráty kyselé nebo neutrální reakce. V ČR se vyskytuje roztroušeně na většině území, hojnější je v severozápadních a středních Čechách (okolí Prahy, Podkrušnohoří, Polabí), v podhůří Šumavy, na Znojemsku či Hodonínsku.[1]

Mateřídouška úzkolistá: ilustrace

Použití

Mateřídouškový čaj je účinný pří onemocněních horních cest dýchacích (kašel, chřipka, zánět průdušek), při poruchách zažívání spojených s plynatostí a kolikami (zvyšuje vylučování žaludečních šťáv). Rovněž navozuje klid, příjemný spánek, pomáhá při bolestech hlavy, závratích a nervových slabostech.

Ve francouzské, italské a německé kuchyni se používá jako koření obdobně jako tymián.[1] Svůj význam má také ve výrobě likérů.

Účinné látky

Mateřídouška, jak je pro hluchavkovité typické, obsahuje množství silic (thymol, cymol, karvakrol, linalol, terpineol), kyselinu ursolovou, flavonoidy, flavony, karvanol, třísloviny a hořčiny.

Odkazy

Reference

  1. KYBAL, Jan; KAPLICKÁ, Jiřina. Naše a cizí koření. Praha: Státní zemědělské nakladatelství, 1988. Kapitola Mateřídouška úzkolistá, s. 204.

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.