Martin Vajgl
Martin Vajgl (* 17. října 1973 Kutná Hora) je český hudebník, hráč na bicí nástroje. V průběhu let působil na scéně v mnoha domácích kapelách. Je autorem publikací a učebnic pro bubeníky a skladatelem elektroakustické hudby s výraznou složkou bicích nástrojů.
Martin Vajgl | |
---|---|
Základní informace | |
Narození | 17. října 1973 (48 let) Kutná Hora |
Žánry | rock, poprock, hard rock, heavy metal, alternative rock, blues, funky, jazz, world music, elektronická hudba, klasická hudba |
Povolání | hudebník |
Nástroje | bicí nástroje |
Příbuzná témata | Olympic, Vltava, Luboš Pospíšil, Wanastowi Vjecy, -123min, Čechomor, Motor, Klaxon, Bio-Graf, LPG, Drumwave |
Web | www.martinvajgl.cz |
Některá data mohou pocházet z datové položky. |
Biografie
Martin Vajgl se narodil 17. října 1973 v Kutné Hoře a hudební vlohy začal projevovat od předškolního věku. Se vstupem na základní školu v LŠU nastoupil na hodiny akordeonu a bicích nástrojů. Jako hráč na bicí nástroje se pak uplatňoval v několika školních orchestrech a postupně se začal objevovat i v kapelách s dospělými spoluhráči, kam ho zvali jeho pedagogové ze ZUŠ - aktivní hudebníci v okresních souborech. V poměrně útlém věku tak získal praxi v nejrůznějších plesových kapelách a orchestrech, což mu dalo potřebnou zkušenost s nejrůznějšími styly a později ceněnou hráčskou univerzálnost.
Po vstupu na kutnohorské gymnázium začal hrát v rockových kapelách. První z nich byla skupina z názvem Sial v roce 1989 a v roce následujícím se zúčastnil soutěže mladých kapel Rocksalón.
Další skupinou, kam Martin Vajgl přestoupil v roce 1990 byla heavymetalová kapela Motor. V této kapele se začal poprvé uplatňovat i jako autor hudby a textů.
Po absolutoriu gymnázia zahájil v roce 1992 studium Konzervatoře Jaroslava Ježka v Praze v oboru bicí nástroje.
V roce 1993 nastoupil do skupiny Klaxon a ve stejném roce také založil vlastní skupinu Bell, pro kterou většinovou měrou napsal repertoár. V závěru tohoto roku kapela nahrála své první album Líbat není hřích.
V roce 1994 Martin Vajgl přijal nabídku od pražské skupiny Vltava, která se v následujících letech stala pro mnoho posluchačů kultovním jménem domácí klubové scény. V kapele Vltava pak působil až do jejího prvního ukončení činnosti v roce 2003. V těchto letech kapela nahrála svá přelomová alba Šťastnej jako trám, Marx Engels Beatles a Když bozi zestárnou.
V tomto období Martin Vajgl spolupracoval také s dalšími interprety. V roce 1996 zahájil spolupráci se zpěvákem Lubošem Pospíšilem, v letech 1997-1999 hrál v jeho doprovodné kapele Bio-Graf, s níž natočil album Můžem si za to oba, v letech 1999-2003 působil i v nové doprovodné formaci Luboše Pospíšila LPG, kdy společně nahráli album Hazardní slavnost. V roce 2003 také účinkoval na koncertech Chrise Brubecka a Baryho Masona a vystupoval příležitostně s Českým národním symfonickým orchestrem.
V roce 2000 Martina Vajgla oslovila s nabídkou spolupráce skupina Wanastowi Vjecy pro své nové album Hračky. Se skupinou pak spolupracoval i na dalším projektu s názvem Torpédo, ze kterého vznikla stejnojmenná deska, vydaná v roce 2006 i koncerty v letech 2007-2008. Součástí turné byl i obří koncert v Sazka Aréně (O2 Aréna) u příležitosti dvacátého výročí skupiny.
V období let 2000-2008 Martin Vajgl fungoval i jako studiový hráč. Často v té době spolupracoval se studiem SONO. V těch letech nahrál řadu alb i jednotlivých snímků včetně reklamní hudby. Z interpretů, na jejichž nahrávkách se podílel, to jsou například Kamil Střihavka, Michal Pavlíček, Michal Dvořák, Lenka Nová, Oskar Petr, Zuzana Navarová, Petr Ostrouchov, nebo Čechomor, od kterého v roce 2003 dostal nabídku ke stálému angažmá.
V té době se ale Martin Vajgl domluvil na spolupráci s kapelou -123min a následujících pět let společně koncertovali doma i v zahraničí. Z jejich spolupráce se zrodilo koncertní album XL LIVE a studiové album Mom.
V roce 2008 se znovu opakovala nabídka od kapely Čechomor a tentokrát ji přijal. Na následující čtyři roky oblékl barvy této kapely a následovala velká řada společných koncertů v Čechách a na Slovensku, stejně jako zájezdy do USA, Velké Británie, Kanady, Číny i Mongolska. S kapelou Čechomor natočil tři alba Pověstí z hradů a zámků, album Místečko a koncertní DVD Čechomor v Národním.
V roce 2008 také Martin Vajgl představil instrumentální projekt s vlastními elektroakustickými skladbami a výraznou složkou bicích nástrojů s názvem Drumwave. V listopadu téhož roku se konalo koncertní turné projektu, na němž je pořízen i materiál pro pozdější DVD Evening For The Advanced. V roce 2011 pak vydal album 2nd Wave For Sophisticated Junkies a v roce 2014 následovala další podoba projektu Drumwave a vyšlo album Disgraffiti.
V letech 2007-2010 se Martin Vajgl kromě koncertní činnosti věnoval intenzivně také realizaci původní české videoškoly pro bubeníky, která v uvedených letech postupně vycházela v celkem čtyřech DVD dílech. Předcházela jim notová učebnice Etudy pro malý buben (2001) a sérii výukových materiálů doplňovala v roce 2015 učebnice Etudy pro bicí soupravu. V rozmezí let 2006 - 2014 se Martin Vajgl také často věnoval aktivitám v oblasti bubenických workshopů a výukových seminářů.
V roce 2010 ohlásila návrat na scénu kapela Vltava a Martin Vajgl se opět objevil v jejích řadách. Natočili společně nové album Komedianti se vracejí domů. V tomto období účinkoval také se skupinou November 2nd a stejně jako v druhé půli devadesátých let tak znovu fungoval ve více kapelách zároveň.
V květnu 2013 nastoupil Martin Vajgl do skupiny Olympic. Hned v tomto roce vydali album Souhvězdí šílenců, následované o rok později albem Souhvězdí drsňáků a v roce 2015 byla trilogie dokončena albem Souhvězdí romantiků. V roce 2017 kapela oslavila v O2 Aréně výročí 55 let své existence a ze záznamu tohoto koncertu vyšlo DVD Olympic 55. Kapela v těchto letech provozovala intenzivní koncertní činnost.
V roce 2017 vyšlo Martinu Vajglovi sólové album Zakopaný romance, na kterém se vracel k nerealizovanému pop-rockovému materiálu z 90. let.
V roce 2018 kapele Olympic vyšla nová deska Trilobit a po 25 letech se také dala znovu dohromady kapela Motor, aby natočila LP s retrospektivním materiálem z dob svého působení. Vinylové vydání vyšlo pod názvem Motor Music: Déja Vu.
Rok 2019 byl ve znamení neutuchající koncertní aktivity Olympicu a projekt Zakopaný romance se připomněl singlem Nikdy nezahoď lásku.
Diskografie
Skupina Bell
- 1995 Líbat není hřích
Skupina Vltava
Kamil Střihavka
- 2002 Woo–Doo
Lenka Nová
- 2003 Nová deska
Oskar Petr
- 2003 Fabrica Atomica
Michal Pavlíček
- 2003 In Celebr. of Freedom
Mercurial C. Jones
- 2006 Find Rust With Hand Held Lens
Michal Horáček
- 2008 Ohrožený druh
Martin Vajgl
- 2011 2nd Wave For Sophisticated Junkies
- 2017 Zakopaný romance
Mirek Tabák
- 2014 Černej pasažér
Aleš Brichta Trio
- 2014 Papírovej drak
Milan Princ
- 2018 Pozdní hodina
Motor Music
- 2018 Déjá Vu
Martin Vajgl/Tereza Chovítová
- 2019 Nikdy nezahoď lásku
Odkazy
Reference
- https://www.novinky.cz/kultura/clanek/bubenik-martin-vajgl-vsechny-pisnicky-jsou-uz-davno-napsane-40289591
- http://www.bubenickyfestival.cz/ucinkovali-u-nas/item/39-martin-vajgl
- https://www.bestia.cz/olympic/cs/18-martin-vajgl.html
- https://musicserver.cz/interpret/Martin-Vajgl/
- https://www.idnes.cz/kultura/hudba/olympic-novy-bubenik-vajgl.A130513_155513_hudba_vdr
- https://www.musicstage.cz/rozhovory/olympic-martin-vajgl-t3061.html
- https://www.musicweb.cz/rozhovory/rozhovor-s-martinem-vajglem-jsem-pocten-dal-nest-pochoden-olympicu
- http://www.muzikus.cz/pro-muzikanty-clanky/Martin-Vajgl-Drumwave-rozhovor~18~prosinec~2009/
- https://www.denik.cz/ostatni_kultura/martin-vajgl-tata-mi-vysoustruzil-palicky-a-ja-pak-hral-doma-na-zidle-20130714-i.html
- https://www.casopisharmonie.cz/rozhovory/martin-vajgl-byt-porad-ten-clovek-s-kostenou-fletnou.html
- https://www.denik.cz/ostatni_kultura/martin-vajgl-tata-mi-vysoustruzil-palicky-a-ja-pak-hral-doma-na-zidle-20130714-i.html
Externí odkazy
- Oficiální stránka - www.martinvajgl.cz
- Oficiální stránka - www.facebook.com/martin.vajgl
- Oficiální stránka - www.youtube.com/user/Waclove