Martin Dibelius

Martin Dibelius (14. září 1883, Drážďany11. listopadu 1947, Heidelberg) byl německý evangelický teolog, profesor Nového zákona na univerzitě v Heidelbergu a průkopník metody dějin forem při výkladu evangelií.

Martin Dibelius
Narození14. září 1883
Drážďany
Úmrtí11. listopadu 1947 (ve věku 64 let)
Heidelberg
Místo pohřbeníBergfriedhof
Alma materLipská univerzita
Humboldtova univerzita
Povoláníteolog a vysokoškolský učitel
ZaměstnavatelUniverzita Heidelberg
Politická stranaNacionálně sociální spolek
Nábož. vyznáníevangelická církev
RodičeFranz Dibelius
PříbuzníOtto Dibelius (bratranec)
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Život a působení

Narodil se v rodině pastora a dvorního kazatele, studoval evangelickou teologii a filosofii na univerzitách v Neuchâtelu, v Lipsku a na Humboldtově univerzitě v Berlíně. Z profesorů ho nejvíce ovlivnil starozákoník Hermann Gunkel a historik Adolf von Harnack. Roku 1908 se oženil a s manželkou Dorotheou měl tři syny a dceru. V Berlíně se také roku 1910 habilitoval a začal přednášet a roku 1915 byl povolán jako profesor novozákonní teologie na univerzitu v Heidelbergu.

Roku 1919 publikoval monografii "Dějiny forem v evangeliích" (Die Formgeschichte des Evangeliums), kde ukázal, že synoptické evangelia nejsou životopisy Ježíšovy, nýbrž že se skládají z kratších úseků, rozebral jejich formy i pravděpodobný význam v první církvi. Tím výrazně proměnil pohled na vznik synoptických evangelií a jejich vzájemné vztahy. Vydal také několik komentářů k různým listům Nového zákona a věnoval se novozákonní etice. [1] Roku 1931 se zastal faráře Günthera Dehna, kterému němečtí nacionalisté zabránili v přístupu na univerzitu.

V roce 1937 V době Třetí říše se odvážně postavil proti Hitlerovi i kolaborujícím církevním hodnostářům. Byl v Berlínském procesu osvobozen, což bylo v té době ve Třetí říši zcela ojedinělé. Měl být odsouzen na šest měsíců vězení za svá tvrznení, že židovský původ Ježíšův a Pavlův je nepopiratelný, a že pro každého křesťana, ať se hlásí ke kterékoliv církvi, je směrodatná bible, nikoli Hitlerův "Mein Kampf".

Odkazy

Reference

Související články

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.