Margaret Meadová

Margaret Meadová (16. prosince 1901 Philadelphia15. listopadu 1978 New York) byla americká antropoložka. Byla žačkou Franze Boase. Slavné jsou její terénní výzkumy na Samoy v Polynésii, kde se snažila dokázat ideu kulturního determinismu. Kromě toho pracovala v Melanésii, kam se opakovaně vracela, dále v Indonésii a mezi nativním obyvatelstvem Severní Ameriky, konkrétně u Omahů.

Margaret Meadová
Margaret Meadová (1948)
Narození16. prosince 1901
Filadelfie
Úmrtí15. listopadu 1978 (ve věku 76 let)
New York
Příčina úmrtíkarcinom pankreatu
Alma materKolumbijská univerzita (do 1929)
DePauw University
Barnard College
Solebury School
Povoláníkurátorka sbírky, antropoložka, spisovatelka a filmová režisérka
ZaměstnavateléKolumbijská univerzita
University of Rhode Island
Americké přírodovědné muzeum
OceněníGold Medal of the Society of Woman Geographers (1942)
William Procter Prize for Scientific Achievement (1969)
cena Kalingy (1970)
Národní ženská síň slávy (1976)
čestný doktor Miamské univerzity (1978)
 více na Wikidatech
Nábož. vyznáníanglikánství
ChoťLuther Cressman (1923–1928)
Reo Fortune (1928–1935)
Gregory Bateson (1936–1950)
Partner(ka)Ruth Benedictová
DětiMary Catherine Bateson
RodičeEdward Sherwood Mead a Emily Fogg
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Biografie

Měla tři sourozence, ona byla nejstarší. Rodiče byli učitelé. V roce 1919 nastoupila na DePauw University, za rok přešla na Barnard College, kde studovala ekonomii a sociologii. Zde však potkala Franze Boase a jeho asistentku Ruth Benedictovou, kteří ji přitáhli k antropologii. Na postgraduálním studiu využila možnost odjet na Samou a provést zde výzkum dospívajících domorodých dívek z kmene Manu. Jejím cílem bylo tyto dívky srovnat s dospívajícími dívkami v USA. Při tomto výzkumu nabyla přesvědčení, že osobnost formuje především kultura.

V roce 1931 se vydala k dalšímu výzkumu na Novou Guineu. Pozorovala Arapeše, později kultury Mundugumor a Tčambuli. Tehdy ji zajímaly především pohlavní role. To jí umožnilo zaútočit na v té době na západě stále ještě převládající představy o „přirozené“ roli muže nebo ženy. Zjistila totiž, že modely uspořádání pohlavních rolí jsou u domorodých kultur velice různorodé. Arapešská kultura byla například založena na rovnosti mužů a žen, obě pohlaví se zde podílela na výchově dětí. Naopak u kmene Mundugumor byla výchova zanedbávána oběma pohlavími, ženy i muži pak byli v dospělosti velmi agresivní. U kmene Tčembuli viděla zase opak tradičního západního modelu: muži se starali o domácnost a byli mírní, zatímco ženy vládly a byly velmi aktivní. Tento dojem si potvrdila na Bali. Její studie poté silně ovlivnily feminismus. Meadová také získala přesvědčení, že se západní kultura může od přírodních národů leccos naučit a tyto názory poté na západě šířila a ovlivnila tím zejména atmosféru 60. let.

Celoživotně působila v Americkém přírodovědném muzeu v New Yorku (American Museum of Natural History).

Napsala 44 knih a víc než 1000 článků. Posmrtně jí byla udělena Prezidentská medaile svobody.[1]

V letech 1936–1951 byl manželem Meadové antropolog a kybernetik Gregory Bateson.[2] Jejím milencem byl též známý lingvista Edward Sapir. Její sestra Priscilla Ann „Pam“ Meadová (1911–1959) se v roce 1935 provdala za Leo Rostena, spisovatele židovského původu (rozvod 1959).

Dílo

  • Dospívání na Samoa1928
  • Sex a temperament ve třech primitivních společnostech1935

Reference

  1. TURČÍNKOVÁ, Jana. Margaret Meadová. Český rozhlas Brno. 2004-04-02. Dostupné online [cit. 2018-06-07]. (česky)
  2. Margaret Mead | American anthropologist. Encyclopedia Britannica. Dostupné online [cit. 2018-06-07]. (anglicky)

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.