Marae

Marae (v maorštině Nového Zélandu a Cookových ostrovů, v tahitštině), mala´e (v tongštině), malae (v samojštině a havajštině), je posvátné místo, u nějž se v polynéských společnostech v době před kolonizací soustředily sociální, náboženské a politické aktivity. Ve všech polynéských jazycích toto slovo zároveň znamená prázdné, uvolněné místo. Ve společenském kontextu se jím rozumí uvolněný prostor určený pro schůze, korunování panovníků, obřadní hostiny a kultovní obřady. V některých souostrovích Oceánie osídlených Polynésany mohl stát na marae i dům náčelníka. Na Společenských ostrovech (Ostrovech Společnosti), a obecněji ve Francouzské Polynésii, označuje výraz marae zvláštní stavbu, která se odlišuje od míst určených pro schůze a tance svou výrazně náboženskou a posvátnou povahou.

Nejposvátnějším kultovním místem celé Polynésie bylo marae Taputapuatea na ostrově Raiatea, k němuž se po většinu 2. tisíciletí n. l. pravidelně sjížděli Polynésané z velké části celého Tichomoří, od Nového Zélandu až po Havaj.

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Marae na francouzské Wikipedii.

Literatura

  • Miloslav Stingl: Poslední ráj – Polynésie mezi včerejškem a zítřkem, Svoboda, Praha 1974

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.