Mangystauská oblast

Mangystauská oblast (kazašsky Маңғыстау облысы, rusky Мангистауская область) je oblast na západě Kazachstánu. Vznikla oddělením od tehdejší Gurjevské oblasti v roce 1973 pod jménem Mangyšlacká oblast. V roce 1988 byla zrušena a v roce 1990 obnovena pod současným jménem. Má rozlohu 156 600 km². Má 331 900 (2005) obyvatel a hlavním městem je Aktau.

Маңғыстау облысы
Мангистауская область

znak
Geografie
Hlavní městoAktau
Souřadnice43°52′ s. š., 52° v. d.
Rozloha118 600 km²
Časové pásmo+5
Geodata (OSM)OSM, WMF
Obyvatelstvo
Počet obyvatel596 706
Hustota zalidnění5 obyv./km²
Jazykkazaština, ruština
Národnostní složeníKazaši 50,9%, Rusové 32,9%
Správa regionu
Nadřazený celekKazachstán Kazachstán
Druh celkuoblast
Podřízené celky4 okresy
Vznik1973
AkimNurlan Askarovič Nogajev
Mezinárodní identifikace
ISO 3166-2KZ-MAN
Označení vozidelR a 12
Oficiální webmangystau.gov.kz
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Poloha

Oblast hraničí se dvěma oblastmi Kazachstánu (Atyrauskou na severu a Akťubinskou na severovýchodě), s Karakalpackou republikou v Uzbekistánu na východě a s provincií Balkan v Turkmenistánu na jihu.

Oblast se rozkládá na východ od Kaspického moře mezi slaniskem Mrtvý Kultuk na severu a plošinou Ustjurt na jihovýchodě. Povrch je rovinatý. Nevelké hory jsou na poloostrově Mangyšlak (Mangystau - 556 m n. m., Bostankum aj.). Na jih a jihovýchod od vysočiny Mangyšlak se rozkládají uzavřené propadliny, jejichž dno leží značně pod úrovní moře (Karynžaryk – 70 m, Karagie – 132 m je nejhlubší v Kazachstánu).

Klima

Klima je ryze kontinentální, velmi suché s horkým létem a mírnou zimou. Průměrná teplota v lednu je -3,4 °С, v červenci 26 °С. Srážky se pohybují od 100 do 116 mm. Charakteristické jsou silné větry.

Vodstvo

Kaspické moře přiléhající k oblasti má hloubku do 50 m. Pobřeží je málo členité, nacházejí se u něj nevelké písečné kosy a ostrovy. Největší zálivy jsou Komsomolec, Mangyšlacký a Kazašský. V důsledku snížení hladiny Kaspického moře vznikly velké bažinaté oblasti (tzv. slaniska, např. Mrtvý Kultuk aj.).

Půdy

V centrální a jižní části jsou slané pouště a pelyňkovo-křovinatý porost na hnědých půdách se slanisky.

Literatura

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.