Malachias Siebenhaar

Malachias Siebenhaar (6. března 1616, Chřibská, Habsburská monarchie6. ledna 1685, Magdeburg, Braniborsko-Prusko) byl německý skladatel církevní hudby českého původu.

Malachias Siebenhaar
Základní informace
Narození6. března 1616
Chřibská
Úmrtí6. ledna 1685 (ve věku 68 let)
Magdeburk
Povoláníhudební skladatel a spisovatel
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Život

Malachias Siebenhaar se narodil 6. března 1616 v severočeské Chřibské jako syn evangelického faráře. Vzhledem k válečným událostem se musela celá rodina vystěhovat do Budyšína. Gymnázium absolvoval v Zerbstu.[1] Pak odešel do střediska luteránství, na univerzitu ve Wittenbergu, kde v letech 16371641 vystudoval evangelickou teologii. Během studií se spřátelil s německým básníkem a spisovatelem Philippem von Zesen, s nímž později rozvinul mnohostrannou spolupráci. Po ukončení svého studia působil krátce jako kantor v hanzovním městě Tangermünde.

V letech 16441651 byl pověřen vedením městské a chrámové hudby na městské škole v Magdeburgu. Po té se na vlastní žádost ujal fary v saské obci Nischwitz (Thallwitz). V roce 1656 byl dosazen na post druhého kazatele v kostele sv. Oldřicha a Levina v Magdeburgu, kde mohl plně rozvinout svůj talent autora příležitostných, světských a církevních skladeb.

Siebenhaar zkomponoval mnohá moteta a hodně jeho kompozic včlenil Zesen do svých sbírek písní. Během spolupráce s Philippem von Zesen se Siebenhaar seznámil s řadou spisovatelů a umělců a byl rovněž členem jím založeného jazykového spolku Deutschgesinnte Genossenschaft.

Dílo

  • Clangor tubae Sionis Magdeburgicae (1644–1651)
  • Himmel-Steigendes Danck-Opffer (1665)
  • Philipp von Zesen: FrühlingsLust oder Lob-, Lust- und Liebeslieder (1642) (některé skladby jsou od Siebenhaara)
  • Philipp von Zesen: Himmlische Kleio (1641) (některé skladby jsou od Siebenhaara)
  • Philipp von Zesen: Dichterisches Rosen- und Liljen-Thal (1670) (některé skladby jsou od Siebenhaara)
  • Philipp von Zesen: Lehr-Gesängen von Kristus Nachfolge und Verachtung aller eitelkeiten der Welt (1675) (některé skladby jsou od Siebenhaara)

Diskografie

  • Abschiedslied ; Schertzlied. In: Hamburger Barock. Johann Sommer, Malachias Siebenhaar, William Brade, Gottlieb Kristian Nüssler, Johann Schop, Dietrich Becker, Reinhard Keiser, Johann Valentin Görner, Georg Philipp Telemann ; Tuula Nienstedt (kontraalt) ; Andrew Lawrence-King (barokní harfa) ; Stephen Stubbs (loutna). Hamburg : Ambitus, [℗1989] 1 CD
  • An die übermenschliche schöne Himmelshulde, als Er Sie auf der Lauten spielen hörete. In: Eternal Love : 17th Century German Lute Songs.  Gabriel Voigtländer, Christoph Bernhard, Heinrich Albert, Thomas Selle, Jakob Kremberg, Andreas Hammerschmidt, Constantin Christian Dedekind, Johann Nauwach, Kaspar von Stieler, Malachias Siebenhaar ; Martin Hummel (baryton) ; Karl-Ernst Schröder (loutna). Naxos, ℗2002 1 CD

Odkazy

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Malachias Siebenhaar na německé Wikipedii.

Reference

  1. HEINRICH, Guido. Impuls und Transfer: Literarische Feldbildungsprozesse in Magdeburg im 17. und 18. Jahrhundert (Dissertation). Magdeburg: Fakultät für Geistes-, Sozial- und Erziehungswissenschaften Universität Magdeburg, 2006. 365 s. Das „von Gott mir anvertrawete Talentulum“. Malachias Siebenhaar und Magdeburg, s. 206.

Literatura

Související články

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.