Mahdího armáda

Mahdího armáda (arabsky جیش المهدی, „Džajš al-Mahdí“), též známa jako Mahdího milice či Mahdího brigády, je polovojenská organizace vytvořená šíitským duchovním Muktadou Sadrem v červnu roku 2003. Mahdího armáda vešla ve známost 4. dubna 2004, kdy zahájila ozbrojené povstání proti americkým vojskům v Iráku. Toto povstání skončilo v červnu 2004. Historicky se svým názvem Mahdího armáda odvolává na povstání v Súdánu, které bylo vyvoláno po anexi Egypta Velkou Británií v roce 1882 a vznikem mocenského vakua v Súdánu, bývalé egyptské provincii.

Mahdího armáda
جیش المهدی
(Džajš al-Mahdí)
Účast na Válce v Iráku a Povstání v Iráku

Vlajka Brigád zaslíbeného dne (nástupnické organizace) je pozdější variantou vlajek Mahdího armády

Boje Mahdího armády roku 2008, během války v Iráku
Základní info
Aktivní od roku 2003-2009 (de facto)
  • rozpuštěna v roce 2008
  • dosud jako součást Brigád zaslíbeného dne
Transformace Brigády zaslíbeného dne
Ideologie Šiítský islám
Velitel Muktada Sadr
Základny Nadžáf, Al-Kúfa
Oponenti Irácké ozbrojené síly
Britská armáda
Armáda USA - Irák
Ansar As-Sunna
Islámský stát v Iráku
Konflikty/boje Válka v Iráku (200311)
Povstání v jižním Iráku
a Baghdádu
Bitva o Nadžaf
Bitva o Sadr City
Povstání v Iráku (od 2011)

Historie

Počátky

Zpočátku byla Mahdího armáda tvořena malým počtem šiítských studentů navštěvujících semináře v baghdádské čtvrti Sadr (dříve Saddám City). Po obsazení Baghdádu americkou armádou 9. dubna 2003 převzali tito studenti odpovědnost za bezpečnost, distribuci humanitární pomoci a ochranu chudých šiítských spoluobčanů. Časem se počet členů Mahdího armády zvýšil na 10 000 mužů. Ačkoliv Muqtada Sadr americkou přítomnost ve svých kázání kritizoval, netoleroval žádné ozbrojené střety s americkými vojáky. V dubnu 2004 však došlo k obratu, když došlo zákazu novin Al-Hauza a zatčení jeho několika blízkých spolupracovníků, přešel Muqtada Sadr do protiútoku. Po jeho plamenném projevu se následující den zvedla vlna protestů, které vyvrcholily v ozbrojené povstání Mahdího armády.

Povstání Mahdího armády (2004)

Po zahájení povstání obsadily jednotky Mahdího armády Nadžaf, Kúfu, Al-Kút a Sadr City. Později převzaly kontrolu nad městem Karbalá. Další útoky na koaliční vojska se objevily Násiriji a Basře.

  • 16. dubna se podařilo koaličním silám odrazit jednotky Mahdího armády u města Al-Kút. Nicméně povstalci si udrželi své pozice ve městech Nadžaf, Kúfa a Karbalá.
  • 4. května po neúspěšných mírových rozhovorech zaútočily koaliční síly na jihu Iráku s cílem vytlačit povstalce.
  • 24. května poté co povstalci utrpěli těžké ztráty a stáhli se z města Karbalá.
  • 6. června nařídil Muqtada Sadr ukončení bojů a zastavení útoků na americké jednotky. Celkové ztráty jednotek Mahdího armády byly odhadnuty na 1500 mužů.

Poválečný Irák

Brigády zaslíbeného dne

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Армия Махди na ruské Wikipedii.

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.