M2 (linka metra v Budapešti)

M2 nebo "Kelet-nyugati metróvonal" (doslova "Východo-západní metro"), hovorově kettes metró (česky ''metro dvojka'') nebo piros metró (česky "červené metro") je druhou z linek budapešťského metra. Otevřena byla v roce 1970. Je dlouhá 10 km a nachází se na ní 11 stanic, z toho dvě stanice jsou přestupní (Deák Ferenc tér, Keleti pályaudvar). Linka M2 byla do otevření M4 jedinou linkou budapešťského metra, která vede pod Dunajem do Budína. Se starým metrem se kříží ve stani Deák Ferenc tér.

Trasa linky M2
Eskalátory vedoucí na povrch
Střední loď stanice Keleti pályaudvar
Stanice Batthány tér po úplné rekonstrukci v roce 2006

Dějiny

Po druhé světové válce potřebovala rozvíjející se metropole tehdy již socialistického Maďarska nové linky metra. Plány na výstavbu nových tratí existovaly již z dob otevření první linky. První plány dnešních linek M2 a M3 existovaly již v roce 1942. S výstavbou za pomoci sovětské techniky se mělo začít v roce 1950.

Linka M2 měla spojit dvě hlavní vlakové nádraží, Keleti pályaudvar a Déli pályaudvar. Dokončena měla být už v roce 1955. Nicméně z finančních a ekonomických důvodů výstavba ustala a opět se začalo stavět až v roce 1963.

První úsek se sedmi stanicemi mezi Örs vezér tere a Deák Ferenc tér byl otevřen 2. dubna 1970. Zbývající úseky mezi Deák Ferenc tér a Déli pályaudvar byly otevřeny o dva roky později, konkrétně v prosinci roku 1972.

Na lince M2 probíhala od roku 2004 kompletní rekonstrukce. Stanice Blaha Lujza tér a Kossuth Lajos tér byly opraveny v roce 2004. Další rok následovaly stanice Batthyány tér, Astoria a Keleti pályaudvar. V roce 2006 se rekonstruovaly stanice Déli pályaudvar, Széll Kálmán tér a hlavní přestupní stanice Deák Ferenc tér.

Tyto stanice se v současnosti řadí mezi nejmodernější v celé síti budapešťské podzemní dráhy. Byly vyměněny obklady stanic a eskalátory, z nichž mnohé měly již více než 20 let. Rekonstrukce byla završena koupí nových klimatizovaných vlaků.

Stanice

Vozový park

Na lince jezdí nové vozy typu Alstom.

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku M2 (linka budapeštianskeho metra) na slovenské Wikipedii.

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.