Městská knihovna Tábor
Městská knihovna Tábor je veřejná univerzální knihovna, kterou zřizuje město Tábor. Předmětem činnosti je poskytování veřejných knihovnických a informačních služeb.
Městská knihovna Tábor | |
---|---|
The Municipal Library of Tábor | |
Stát | Česko |
Poloha | Městská knihovna, Jiráskova 1775, Tábor |
Typ | centrální (hlavní) knihovna |
Zaměření | veřejná |
Založena | 1897 |
Počet poboček | 4 |
Knihovní fond | |
Knihovní fond | 177 559 |
Velikost fondu | 140 000 |
Další informace | |
Ředitel | Ing. Olga Černá |
Webové stránky | https://www.knihovnatabor.cz/ |
Telefon | 381 200 587 |
Sigla | TAG001 |
multimediální obsah na Commons | |
Některá data mohou pocházet z datové položky. |
Historie knihovny v datech
- 1831 V Táboře působil pouze německý čtenářský spolek "Taborer Leseverein"[1], který neměl jedinou českou knihu.
- 1866 Jsou doloženy zprávy o čtenářském spolku Občansko-čtenářská beseda.
- 1896 Dne 15.4.1896 projednává obecní zastupitelstvo žádost místního odboru Národní jednoty Pošumavské na zřízení obecní knihovny.
- 1897 Vznik knihovny. Knihovníkem se stává městský oficiál Antonín Zeis. Prvním půjčovním dnem knihovny byl 19. prosinec, do konce roku bylo půjčeno 29 knih.[2]
- 1906 Je dochován tištěný seznam knih městské veřejné knihovny táborské, který nákladem knihovní rady vydala tiskárna Petra Franka.
- 1910 Rostoucí počet svazků ve fondu nutí knihovní komisi hledat lepší umístění. V srpnu se knihovna stěhuje z náměstí do obecního domu v Převrátilské ulici 315, do místností po zimní hospodářské škole. V první místnosti se nachází vlastní knihovna, druhá slouží jako čekárna. Současně je zavedeno elektrické osvětlení.
- 1921 Knihovna se stěhuje do větších prostor na náměstí, do domu číslo 3 vedle radnice. Dvě místnosti slouží knihovně, další tři místnosti čítárně.
- 1923 K městské knihovně je připojena obecní knihovna legionářská.
- 1946 Knihovna se v prosinci stěhuje do 1. patra budovy Domu osvěty v Jiráskově ulici číslo 1775, kde sídlí doposud. Prvně se zde půjčuje 16. prosince.
- 1950 Knihovna je umístěna v jediné místnosti, nemá volný výběr. Ředitelem je Dr. František Kroupa.
- 1951 Na základě směrnice Ministerstva informací a osvěty vzniká v červnu spojením Městské knihovny a Státní doplňovací knihovny Okresní lidová knihovna (OLK).
- 1952 Je zaveden obálkový výpůjční systém.
- 1953 K dispozici je jmenný katalog, za pomoci studentů středních škol se buduje katalog názvový. Je budován katalog jmenný, názvový, hudebnin, gramodesek a divadelní. Připravuje se katalog tematický (budoucí systematický).
- 1960 V závěru roku je zavedeno desetinné třídění, podle kterého se ústředně zpracovávají katalogizační lístky.
- 1961 V souladu s novým zákonem plní OLK funkci městské knihovny a současně funkci střediska metodické, bibliografické, informační a meziknihovní služby pro všechny knihovny jednotné soustavy. Utváří se samostatné metodické oddělení.
- 1965. Knihovna se stává příspěvkovou organizací.
- 1969 V květnu odchází do důchodu dosavadní ředitel Antonín Rejlek. Novou ředitelkou se stává pracovnice knihovny Blanka Fischerová (Sýkorová). Profesionalizuje se knihovna Malšice.
- 1970 Jsou zahájeny práce na budování střediska Tábor. Je podán návrh na stavbu samostatné budovy pro knihovnu. Systematicky je budován bibliograficko - informační aparát, tematické kartotéky.
- 1972 1.1.1972 jsou k Táboru přičleněny k OK jako pobočky MLK v obcích, které se stávají součástí města - Klokoty, Náchod, Měšice, Smyslov, Záluží, Zárybničná Lhota, Svrabov - pobočka Klokoty je zrušena a připravuje se otevření nové pobočky na Pražském sídlišti.
- 1973 OK přebírá od MěNV do své péče pobočky po stránce materiální i personální. Otevírá se pobočka na Pražském sídlišti. Zpřesňuje se evidence výpůjček novin a časopisů. Budují se katalogy: jmenný, názvový, systematický, předmětový, pro gramodesky a hudebniny: jmenný, názvový, tematický, dále regionální katalogy.
- 1980 Odd. hudebnin a časopisů zavádí novou službu - půjčování zvukových knih zrakově postiženým.
- 1982 Knihovna přechází z organizace příspěvkové na rozpočtovou.
- 1985 Je dokončena úprava a reorganizace hudebního oddělení.
- 1986 V přízemí je v místnosti po zrušené kanceláři kina otevřená čítárna denního tisku.
- 1990 Provádí se aktualizace fondu, končí používání Tropovského úpravy MDT a přechází se na Mezinárodní desetinné třídění. Prostory ve 3. patře se adaptují, vzniká nové společenskovědní oddělení a studovna. Je zakoupena první kopírka a elektrické psací stroje.
- 1991 Začíná nová etapa ve vývoji knihovny. V květnu je zrušeno kino OKO a probíhají jednání o dalším využití prostor. Okresní úřad jako zřizovatel knihovny dává souhlas k přestavbě kina pro knihovnu. Je zavedena počítačová síť (do konce roku 6 PC) a připraven záznam na vkládání údajů o knihovním fondu - vzniká automatizovaný knihovní systém LANius. Je otevřeno nové společenskovědní oddělení. V hudebním oddělení se začínají půjčovat kompaktní disky. Je obnovena činnost pobočky Měšice.
- 1992 Knihovní systém LANius je zaveden do každodenního provozu knihovny. Začíná retrospektivní zpracování fondu s knihou v ruce i zpracování nových přírůstků na počítači. Na podzim je v oddělení pro dospělé zpřístupněn čtenářům první on-line katalog. Připravuje se rekonstrukce bývalého kina. OK doplňuje další vybavení výpočetní technikou, tiskárnami apod., je zakoupen první CD-ROM - právní systém JURIX a čtecí jednotka pro tento nosič.
- 1993 Od 1. ledna probíhá přestavba bývalého kina OKO pro knihovnu. 18. listopadu je slavnostně otevřeno nové oddělení pro dospělé čtenáře se studovnou, provoz v něm je plně automatizován včetně výpůjčního protokolu. OK se stává kolektivním členem obnovené profesní organizace SKIP - Svaz knihovníků a informačních pracovníků.
- 1994 Pokračuje automatizace dalších agend knihovny v rámci systému LANius. Čtenáři v oddělení pro dospělé mají v klasické lístkové formě k dispozici katalog názvový a tematický, jmenný katalog slouží jako generální a je pouze služební. Vzniká nová pobočka na Sídlišti nad Lužnicí.
- 1996 Končí ukládání výměnného fondu do počítače a je zahájena evidence výměnných souborů v systému LANius. Souborný katalog naučné literatury knihoven, používajících systém LANius (SKAT), je zpřístupněn čtenářům. OK se stává zakládajícím členem Sdružení uživatelů systému LANius.
- 1997 OK je jedním ze zakládajících členů Asociace knihoven ČR. Knihovna získává grant Ministerstva kultury ČR na připojení k síti Internet.
- 1998 Končí budování všech klasických lístkových katalogů pro čtenáře v oddělení pro děti a pro dospělé. Nadále se buduje v lístkové formě pouze generální katalog jmenný jako katalog služební. Knihovní fond se začíná zpracovávat podle anglo-amerických katalogizačních pravidel (AACR2). Knihovna se zapojuje do sdílené katalogizace v systému LANius.
- 2002 13. srpna přechází knihovna na nový knihovní systém Clavius. Pobočky na Sídlišti nad Lužnicí a na Pražském sídlišti zahajují plný automatizovaný provoz.
- 2003 Po zrušení okresních úřadů mění knihovna od 1. ledna 2003 zřizovatele (tím se stává Město Tábor) i název na Městská knihovna Tábor. V dětském oddělení je zpřístupněn Internet.
- 2006 Pobočky Pražské sídliště a Sídliště nad Lužnicí přecházejí na knihovní systém Clavius a jsou propojeny sítí s ústřední budovou.
- 2008 Knihovna zveřejňuje nové webové stránky, poskytující více informací a rozšířenou nabídkou on-line služeb.
- 2009 Po uzavření smlouvy s Knihovnou a tiskárnou pro nevidové K. J. Macana v Praze zahajuje nová služba v hudebním oddělení - půjčování zvukových knih handicapovaným.
- 2010 Zásadní změnou pro knihovníky i čtenáře je on-line katalog nové generace – Carmen.
- 2011 Spolupráce s G- centrem,[3] zahájení půjčování čteček elektronických knih.[4]
- 2012 Oslavy 150 let vzniku knihovny. Novou ředitelkou se stává Mgr. Eva Měřínská.[5] K 1.3.2012 ukončeno budování generálního lístkového systému. Celý systém evidence pokryt a kontrolován automaticky knihovním systémem Clavius. Celá budova pokryta signálem Wi-Fi pro připojení k internetu.
- 2013 Oživen prostor hudebního oddělení, přesun sci-fi a fantasy, komiksů na toto oddělení, Bibliobox - nová služba pro vracení knih.
- 2014 Zavedení půjčování elektronických knih, zprovoznění mobilní knihovny.
- 2015 Půjčování filmů na DVD, umístění tzv. knihobudek.
- 2016 Oprava 3. patra knihovny (hudební oddělení), zavedení tzv. parkovací karty, ukončena činnost dvou neautomatizovaných poboček Měšice a Zárybniční Lhota.
- 2017 Knihovna oslavila 120 let své působnosti. Zahájila spolupráci s nemocnicí, uvedla projekt VU3V (Virtuální univerzita třetího věku).
- 2019 Otevření pobočky na Sídlišti nad Lužnicí po rekonstrukci.[6][7] Zahájení oprav přízemí hlavní budovy v Jiráskově ulici.[8]
Knihovní řád z roku 1897
- Knihy půjčují se v místnosti od rady městské určené.
- Právo vypůjčovati si knihy mají osoby obojího pohlaví od 14. roku počínajíc, když jim kdo hodnověrný podepíše lístek, jímžto se o knihu přihlásiti lze.
- Lístky takové vydává knihovník. Na každém ona hodnověrná osoba potvrzuje, že zná vypůjčujícího a že mu knihu půjčiti možno; od toho upustiti lze v případech, je-li osoba vypůjčujícího knihovníkovi známa jako spolehlivá osoba.
- Knihovník půjčí každému pouze knihu jedinou. Dobu, kdy se knihy půjčují, určí a vyhlásí knihovní komise.
- Kniha vypůjčená budiž nejdéle do 14 dnů odvedena.
- Dokud kniha neodvedena, knihovník jiné nepůjčí.
- Škodu popřípadě na knize způsobenou neb její ztrátu nahraditi povinen jest vypůjčovatel. Kdo náhrady nedá, pozbývá práva knihy si nadále vypůjčovati; toho práva pozbývá i ten, kdo bez vážné omluvy knihu do 14 dnů neodvedl.
- Za knihy odpovídá knihovník komisi knihovní.
- Od půjčené knihy platí se jeden krejcar, jež vybírá a vyúčtuje knihovník.
- Žádosti a stížnosti knihovny se týkající vyřizuje knihovní komise obecním zastupitelstvem zřízená.
- Usnesením knihovní komise z 21. dubna 1898. ustanoven poplatek od půjčení časopisů ilustrovaných na 20 haléřů, při čemž ponecháno knihovníkovi časopisy ty zapůjčiti pouze čtenářům spolehlivým, aby ze svévole nebyly kaženy.[9][10]
Oddělení knihovny
Služby knihovny
- Baby Zone
- Bibliobox[16]
- e-čtení
- Hliníkožrout
- Kniha do vlaku
- S knihou do kina
- Kopírování a zpracování rešerší
- Meziknihovní výpůjční služba
- Pétanque
- Připojení k Internetu
- Půjčování deskových her
- Půjčování knih a časopisů prezenční i absenční formou
- Senioři v knihovně
- S knížkou do života
- Skupinová (rodinná průkazka)
- Šachy na ulici
- VU3V (Virtuální univerzita třetího věku)
- Lekotéka
- Bookstart[17]
- Miniknihovny[18]
- Donášková služba[19]
Kulturní akce
- Akce pro školy (např. Noc s Andersenem)[20]
- Besedy nejen o hudbě s Karlem Denišem
- Besedy se spisovateli (např. Spisovatelé do knihoven)[21]
- Noc literatury[22]
- Pasování čtenářů[23]
- Tabook[24]
- Univerzita třetího věku,[25] školení a kurzy
- Vesmírný Tábor[26]
- Genealogické přednášky[27]
- Spolupráce se sdružením Kočka v srdci[28]
- Letní příměstský tábor
- Čtenářský klub[29]
- Mozková posilovna[30]
Pobočky
- Pražské Sídliště
- Sídliště Nad Lužnicí - pobočky používající automatizovaný knihovní systém Clavius
- Čekanice, Náchod - pobočky neautomatizované
Galerie
- Nový výpůjční pult,vstupní hala
- Prostory pro čtenáře,nová vstupní hala
- Oddělení pro dospělé
- Oddělení pro dospělé-beletrie
- Hudební oddělení
- Hudební oddělení gramodesky
- Dětské oddělení / 1
- Dětské oddělení / 2
- Náchodské sídliště pobočka
- Čekanice pobočka
- Pražské sídliště pobočka
- Měsíc - malba na zdi hvězdárna
- Tábor - malba na zdi hvězdárna
- Kometa - malba na zdi hvězdárna
- Sezimovo Ústí pobočka / 1
- Sezimovo Ústí pobočka / 2
- Bibliobox
- Miniknihovnička na plovárně
Odkazy
Reference
- KOLEKTIV PRACOVNÍKŮ ONV. Pět a půl století Tábora. [s.l.]: Město Tábor, 1970.
- Táborská knihovna slaví 115 let své existence. Novinky.cz. Dostupné online [cit. 2018-10-23]. (česky)
- Vítejte. www.gcentrum.cz [online]. [cit. 2019-07-30]. Dostupné online.
- Městská knihovna Tábor Seznam titulů ve čtečce e-knih - PDF Free Download. adoc.tips [online]. [cit. 2019-07-30]. Dostupné online. (anglicky)
- INFLOW. Eva Měřínská. Inflow [online]. [cit. 2019-07-30]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2019-07-30.
- FREGIS. Nová pobočka knihovny na Sídlišti nad Lužnicí prožila svůj den D. www.jcted.cz [online]. [cit. 2019-07-10]. Dostupné online. (česky)
- VLNOVÁ, Ivana. Táborská knihovna opraví toalety i A-klub. taborsky.denik.cz. 2019-05-23. Dostupné online [cit. 2019-07-30]. (česky)
- Městská knihovna opraví kanalizaci a změní vstupní prostory: Město Tábor - oficiální webové stránky. www.taborcz.eu [online]. [cit. 2020-05-06]. Dostupné online.
- 100 let veřejné knihovny v Táboře. 1. vyd. Tábor: Okresní knihovna v Táboře, 1997.
- Tábor: Městská knihovna opraví kanalizaci a změní vstupní prostory. Parlamentní listy [online]. [cit. 2020-05-06]. Dostupné online.
- Táborská knihovna od března mění pravidla půjčování knih. Deník.cz. 2014-02-27. Dostupné online [cit. 2018-10-23]. (česky)
- Cesta do Dětského oddělení MekTa 2018.. [s.l.]: [s.n.] Dostupné online. (česky)
- MĚSTSKÁ KNIHOVNA TÁBOR ZPRAVODAJ REGIONÁLNÍHO ODDĚLENÍ - PDF. docplayer.cz [online]. [cit. 2019-07-16]. Dostupné online.
- Mapy.cz. Mapy.cz [online]. [cit. 2018-10-23]. Dostupné online.
- Táborská knihovna má nové hudební oddělení, nechybí mu styl. TV Jéčko - Televize Jéčko, regionální a internetová televize se sídlem v Českých Budějovicích. Denně Vám přinášíme to nejzajímavější z celého Jihočeského kraje.. 2017-01-18. Dostupné online [cit. 2018-10-23]. (česky)[nedostupný zdroj]
- bibliobox - Hledat Googlem. www.google.com [online]. [cit. 2019-07-30]. Dostupné online.
- PILAR. Projekt S knížkou do života (Bookstart) — SKIP. www.skipcr.cz [online]. [cit. 2019-07-30]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2019-07-30. (česky)
- UNIVERZITA, Masarykova. POŘIĎ SI SVOU MINI KNIHOVNU. Mini.knihovna.cz [online]. [cit. 2019-07-10]. Dostupné online. (česky)
- Donášková služba - Knihy až k vám domů. www.visittabor.eu [online]. [cit. 2021-01-21]. Dostupné online. (česky)
- Noc s Andersenem. www.nocsandersenem.cz [online]. [cit. 2019-07-30]. Dostupné online.
- Tvar. Tvar [online]. [cit. 2018-10-23]. Dostupné online. (česky)
- Spisovatelé zavítali i do táborské knihovny. Čeká se na Karola Sidona. www.kulturne.com. Dostupné online [cit. 2018-10-23]. (česky)
- DINTAR, Jiří. Knihovna chystá pasování malých čtenářů. taborsky.denik.cz. 2018-05-16. Dostupné online [cit. 2019-07-30]. (česky)
- 2018 | Tabook. www.tabook.cz [online]. [cit. 2018-10-23]. Dostupné online. (česky)
- Univerzita třetího věku při PEF ČZU v Praze. e-senior.czu.cz [online]. [cit. 2019-07-30]. Dostupné online.
- Vesmírný Tábor: Lunární konspirace. Tipy Deníku [online]. [cit. 2019-07-16]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2019-07-16. (česky)
- Přednášky – ČHGSP – TA [online]. [cit. 2019-07-16]. Dostupné online. (česky)
- Kočka v srdci: Týn nad Vltavou. www.tnv.cz [online]. [cit. 2019-07-30]. Dostupné online.
- Metody - Čtenářské kluby. new.ctenarskekluby.cz [online]. [cit. 2019-09-05]. Dostupné online.
- Mozková posilovna pro seniory. www.knihovnatabor.cz [online]. [cit. 2022-01-11]. Dostupné online. (česky)
Externí odkazy
- Obrázky, zvuky či videa k tématu Městská knihovna Tábor na Wikimedia Commons
- Oficiální stránky
- Městská knihovna Tábor v Adresáři knihoven a informačních institucí v ČR (ADR)
Portály: Architektura a stavebnictví | Česko | Informační věda a knihovnictví
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.