Měšec

Měšec nebo váček na mince je druh pouzdra na nošení mincí. Jedná se o celek s otvory v horní části, sešitý z několika kusů kůže a svázaný provázkem nebo kusem kůže. Na rozdíl od peněženky neslouží k ochraně obsahu, ale k jeho shromáždění na jedno místo a přenášení nejčastěji na opasku nebo v kapse.

Měšec

Měšce se vyskytují v celé řadě provedení a barev. Jako nejběžnější a nejvhodnější materiál se používá kůže, ale lze se setkat i s plátěnými.

Historie

Používání měšců coby obalu na přenášení věcí a později mincí lze vysledovat už v pravěku. Toto tvrzení je doloženo mnohými archeologickými nálezy. [1][2][3] Jako nejznámější je nález ledového může – Ötziho, který jej používal na přenášení troudnatce kopytovitého na rozdělávání ohně.

K největšímu rozšíření měšců došlo s používáním mincí jako platidla. Postupem času se stal každodenní záležitostí a byl hojně využíván (Starověký Egypt, Antický Řím a Řecko).

Podle měšce se dalo ve starověku a středověku poznat sociální postavení člověka, kdy bohatí měšťané a šlechta používali měšce vyrobené z luxusních materiálů a honosně zdobené zlatou nití atd.

K masivnímu úpadku měšců došlo s rozvojem papírových bankovek a s vynálezem peněženky.

Nevýhody

Stejně jako peněženky, tak i měšce se stávaly terčem zlodějů, kvůli jejich cennému obsahu a relativně snadné dostupnosti.

Současnost

Dnes se již měšce nepoužívají v takové míře jako ve středověku, ale je možné na ně občas narazit.

Odkazy

Reference

  1. B.I.B. Ötzi: Co víme o Ledovém muži | InternetWEEK.cz. internetweek.cz [online]. [cit. 2020-10-28]. Dostupné online.
  2. OSEL.CZ. www.osel.cz [online]. [cit. 2020-10-28]. Dostupné online.
  3. PEINTNER, Ursula. The Iceman's fungi. Mycological Research. 1998, roč. 102, čís. 10, s. 1153–1162. Dostupné online.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.